İrritabl Bağırsak Sendromu İçin En İyi Sindirim Enzimleri

Meyve ve fermente gıdalar da dahil olmak üzere gıda kaynaklarında bulunan birçok doğal sindirim enzimi vardır.

en iyi sindirim enzimleri

En iyi sindirim enzimleri hakkında konuşacağız. İster inanın ister inanmayın, tabağınıza koyduğunuz şey, diyetinizin sağlığına gelince dikkate alınması gereken tek bileşendir. Aslında öğünlerinizde, besinlerin sindirimini ve emilimini desteklemek için gerekli olan en iyi sindirim enzimlerinin iyi bir karışımını almanız oldukça zor. Detaylıca anlattık.

Sindirim enzimleri gerçekten işe yarıyor mu? Neden önemlidir? Ve en etkili sindirim enzimleri nelerdir? İşte bilmeniz gerekenler.

İrritabl Bağırsak Sendromu İçin En iyi Sindirim Enzimleri

Sindirim enzimi vücut tarafından makro besinleri – karbonhidratlar, yağlar ve proteinler gibi – besinlerin uygun sindirimi ve emilimini sağlamak için kendi bileşenlerine ayırmak için kullanılan bir grup enzimdir. Yaşlı yetişkinler ve bazı sağlık sorunları ve sindirim problemleri olan insanlar, genellikle vücudun ihtiyaç duyduğu anahtar sindirim enzimlerinde eksiklik yaşarlar.

Peki en iyi sindirim enzimleri nelerdir? Her tip sindirim enzimi, vücuttaki besinlerin sindiriminde ve emilmesinde özel bir rol oynar. İşte en iyi sindirim enzimlerinin bazıları ve her birinin vücuttaki işleyişiyle ilgili detaylar:

 1. Amilaz: Öncelikle tükürükte bulunan amilaz, sindirimi kolaylaştırmak için nişastaların basit şekerlere parçalanmasına yardımcı olur.
 2. Alfa-galaktosidaz: Fasulye, brokoli, brüksel lahanası ve lahana gibi gaz veren maddeler de dahil olmak üzere nişastalı, sindirimi zor yiyecekleri parçalamak için gereklidir.
 3. Selülaz: Birçok bitki türünün hücre duvarında bulunan bir tür lif olan selülozun sindirilmesinden sorumludur.
 4. Glukoamilaz: Basit karbonhidratların oluşmasına yardımcı olmak için nişastalı gıdaların bağlarını kırmaya yardımcı olur.
 5. Invertase: Sükroz veya sofra şekerinin fruktoz ve glikoza hidrolizinde yardımcı olur.
 6. Laktaz: Süt ve süt ürünlerinde bulunan bir tür şeker olan laktozun parçalanmasında katalizördür.
 7. Lipaz: Pankreas tarafından üretilen ve vücudunuzun yağları sindirmesine ve emmesine yardımcı olan bir enzimdir.
 8. Peptidaz: Peptid protein zincirlerini ayrı amino asitlere bölmekle sorumludur.
 9. Fitaz: Bitki tohumlarının yanı sıra fındık, kepekli tahıllar ve baklagillerde bulunan doğal bir bileşik olan fitik asitin sindirimini kolaylaştırır.
 10. Proteaz: Uzun protein zincirlerini amino asitler olarak bilinen daha küçük birimlere ayırmaya yardımcı olur.

Sindirim Enzimlerinin Yararları

 • Besin emilimini artırır: Sağlıklı, çok yönlü bir diyet uygulasanız bile, vücudunuz besinleri düzgün şekilde ayıklayamıyorsa, bunun çok fazla bir etkisi olmaz. Sindirim enzimleri, vücudunuza tabağınıza koyduklarınızı tamamen parçalamak için ihtiyaç duyduğu enzimleri sağlayarak besin emilimini artırabilir. Bu yalnızca beslenme eksikliklerini önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda potansiyel olarak enerji seviyelerini yükseltmeye, bağışıklık fonksiyonunu arttırmaya ve genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.
 • Sindirim sağlığını destekler: En iyi sindirim enzimlerinin faydalarından biri, gastrointestinal sisteminizin pürüzsüz çalışmasını sağlayarak sindirim sağlığını destekleme kabiliyetidir. Ayrıca geçirgen bağırsak sendromu gibi yaygın sorunların tedavisinde yardımcı olabilir. Bu sorun, bağırsaktan kan akışına partiküller ve toksinleri dahil ederek artmış enflamasyonla sonuçlanan bağırsak geçirgenliğinin azalması ile karakterize bir durumdur. Geçirgen bağırsak sendromu için sindirim enzimlerinin bazılarını kullanmak, iltihaplanma ve bağırsak zarının tahrişini azaltmak için besin sindiriminin optimize edilmesine yardımcı olabilir.
 • Gaz ve şişmeyi önler: Alfa-galaktosidaz, laktaz ve selülaz gibi bazı enzimler genellikle gaz, şişkinlik ve mide ağrıları için en iyi sindirim enzimleri olmalarının yanı sıra İrritabl Bağırsak Sendromu için de etkili enzimlerinden birkaçı olarak kabul edilir. Her üç tip de baklagiller, lif bakımından zengin sebzeler ve süt ürünleri de dahil olmak üzere birçoğunun sindirimi zor olan belirli yiyecekleri parçalamaya yardımcı olur. Bu yiyecekleri tükettikten sonra genellikle yan etkiler yaşıyorsanız, sindirim enzimi almak şişkinliği ve gazı azaltmak için iyi bir seçenek olabilir.
 • Reflü belirtilerini azaltabilir: GERD olarak da bilinen gastroözofageal reflü hastalığı, genellikle asidik reflü, mide ekşimesi ve yetersizliği gibi semptomlara neden olan yaygın bir durumdur. Sindirim enzimleri, midenin boşalmasını hızlandırabilir; bu da asit geri akışını azaltmak için asidin yemek borusuna yükselmesini önleyebilir. Asidik reflü için sindirim enzimlerinin etkinliği konusunda sınırlı araştırma olsa da, diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin olumlu etkisi olduğu çok açık.

En İyi Sindirim Enzimleri Nasıl Elde Edilir?

Peki, sindirim enzimlerinizi doğal olarak nasıl artırabilirsiniz? Meyve ve fermente gıdalar da dahil olmak üzere gıda kaynaklarında bulunan birçok doğal sindirim enzimi vardır. Özellikle ananas, mango, papaya ve avokado sindirim enzimlerine ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin çoğuna yeteri kadar sahipler.

Tipik olarak, en iyi sindirim enzimleri, bitkiler veya hayvanlar gibi doğal kaynaklardan üretilir. Zencefil veya nane gibi sindirimi desteklemek için başka bileşenler de içerebilirler. Bazı durumlarda, genel bağırsak sağlığını geliştirmek ve bağırsak mikrobiyomunu desteklemek için sindirim enzimleriyle probiyotik içeren takviyeleri de bulabilirsiniz.

Sindirim enzimlerini almak için en iyi zaman, sindirimin optimize edilmesine yardımcı olmak için öğünlerinizden öncesi olmalıdır. Dolayısıyla bu hapları yemekten hemen önce almak idealdir, ancak yemekten 20-30 dakika kadar önce de kullanabilirsiniz.

Tavsiyeler

Sindirim enzimleri birçokları için faydalı olsa da, herhangi bir kronik durumunuz veya sağlık probleminiz varsa doktorunuza danışmanız en iyisidir. Güvenilir bir sağlık uzmanıyla çalışmak, hangi sindirim enzimlerine ihtiyaç duyabileceğinizi ve sizin için başka bir ilaç veya tedavinin gerekli olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Ek olarak, sindirim enzimleri genellikle iyi tolere edilir ve minimum yan etkilerle ilişkilendirilirken, ishal, bulantı, mide krampları ve gaz gibi yan etkilere neden olabilir. Olumsuz yan etkilerden kaçınmak için belirtildiği gibi kullandığınızdan ve belirtiler devam ederse dozajınızı azaltmayı düşündüğünüzden emin olun.