Serotoninin Fibromiyalji ve Kronik Yorgunluk Sendromuna Etkisi

Serotonin eksikliği birçok fiziksel ve psikolojik semptomla ilişkilidir.

Serotonin, vücut fonksiyonlarınızın çoğunu düzenlemenize yardımcı olan bir nörotransmiterdir. Melatonin ve serotonin özellikle uyku döngünüz için çok önemlidir. Melatonin uykuya dalmanıza yardımcı olurken, serotonin tazelenmiş olarak uyanmanızı sağlar. En azından doğru miktarlarda vücudunuzda barındığı zaman etkileri bunlardır.

Geniş bir araştırma havuzu, fibromiyaljili (FMS) kişilerin düşük serotonin veya düşük serotonin aktivitesine sahip olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, uzmanlar serotonin düzeylerinin kronik yorgunluk sendromu olan kişilerde (CFS veya ME / CFS) yüksek veya düşük olup olmadığına göre ikiye ayrılmıştır. Bazı çalışmalar ME / CFS'deki problemin düşük serotonin reseptörü aktivitesinde olabileceğini göstermektedir, bu da bol miktarda mevcut olsa bile beynin serotonini doğru kullanmadığı anlamına gelebilir. Daha yeni bir çalışmaysa serotonine olası bir otoimmün reaksiyon olabileceğini göstermektedir.

Düşük Serotonin

Hiçbir nörotransmitter tek başına hareket etmez. Hepsi, bilim adamlarının gerçekten yeni yeni anlamaya başladıkları karmaşık bir faaliyet ağı içinde birlikte çalışıyorlar. Yine de uzmanlar, farklı nörotransmitter dengesizliklerini belirli koşullar ve semptomlarla ilişkilendirebilir ve aktiviteyi arttırmaya veya azaltmaya yardımcı olacak bazı yollar bulabilirler.

Serotonin aktivitesi beyninizin çeşitli bölgelerinde ve hatta vücudun herhangi bir yerinde (hormon gibi davrandığı yer) gerçekleşir. Beyninizin bu farklı bölgeleri farklı şekilde serotonin kullanır ve ayrıca serotoninin nasıl kullanıldığını da etkileyen birkaç farklı türde reseptör içerir.

Serotonin eksikliği birçok fiziksel ve psikolojik semptomla ilişkilidir.

Fiziksel semptomlara örnekler:

 1. Yeterli dinlenmeye rağmen yorgunluk
 2. Huzursuz uyku
 3. İştahta değişiklikler
 4. Sıcağa dayanamamak
 5. Baş ağrısı

Psikolojik semptom örnekleri şunlardır:

 1. Libidoda değişiklikler
 2. Duygudurum bozuklukları
 3. Depresyon
 4. Sinirlilik

Serotonin seviyeleri çok düşük olduğunda, ek semptomlar şunları içerebilir:

 1. Kas krampları
 2. Bağırsak ve mesane problemleri
 3. Hızlı, kontrolsüz düşünce süreçleri
 4. Duygusal uyuşma
 5. Duygusal veya davranışsal patlamalar
 6. Hafıza işkencesi (en travmatik deneyimlerinizi hatırlatır veya yeniden yaşatır)
 7. Kendine veya başkalarına zarar verme düşünceleri

Depresyon, uykusuzluk, huzursuz bacak sendromu, irritabl barsak sendromu, baş ağrıları, obsesif-kompulsif bozukluk, anoreksi, bulimya, sosyal anksiyete, fobiler, Dikkat Eksikliği Bozukluğu (ADD / ADHD) dahil olmak üzere serotoninin kullanılabilirliğini artıran ilaçlar ile birçok bozukluk iyileşir.

Yüksek Serotonin Seviyeleri ve Serotonin Sendromu

Bununla birlikte, serotonin seviyesini yükselten çok fazla ilaç almak, serotonin sendromu adı verilen tehlikeli bir duruma neden olabilir. Serotonin sendromundan şüpheleniyorsanız, mümkün olan en kısa sürede acil tıbbi yardım almalısınız.

Serotonin sendromunun belirtileri şunlardır:

 1. Karışıklık
 2. Aşırı terleme
 3. Yüksek ateş
 4. Kas sertliği
 5. Dalgalanan kan basıncı

Tedavi ile serotonin sendromu tipik olarak birkaç gün içinde düzelir. Nadir durumlarda, ölümcül olabilir.

Serotonin Kullanılabilirliğini Artırma

Piyasadaki bazı reçeteli ilaçlar, beyninizdeki mevcut serotonin miktarını artırır. FMS ve ME / CFS'li insanlarda en yaygın ilaçlar Prozac (fluoksetin), Paxil (paroksetin) ve Zoloft (sertralin) gibi selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'ler); veya FDA onaylı üç fibromiyalji tedavisinden ikisi için kullanılan Cymbalta (duloxetin) ve Savella (milnacipran) gibi serotonin norepinefrin yeniden alım inhibitörleri (SNRI'ler).

Doğal tedavileri tercih ediyorsanız, birkaç takviyeyle daha yüksek seviyelerde serotonine ulaşmak mümkün olabilir:

 1. SAM-e
 2. 5-HTP
 3. St. John's Wort
 4. Rhodiola rosea

Serotonin seviyesini artırmanın en basit yolu daha fazla güneş ışığı almaktır.

Yemeğin beyninizdeki serotonin seviyesini artırabileceğini ve istenen etkiye sahip olması için çok büyük miktarlarda tüketilmesini doğrulayan çok fazla araştırmamız yok. Yaygın olarak yardımcı olduğuna inanılan gıdaların bazıları:

 1. Karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler, özellikle yatmadan önce (gün boyunca enerji artışı için, protein ekleyin)
 2. Tahıllar, baklagiller ve pek çok nişastalı yiyecek de dahil olmak üzere karmaşık karbonhidratlar
 3. Karpuz
 4. Bitter çikolata (sadece küçük miktarlarda)

Bu tür yiyecekleri denemek genellikle güvenli olsa da, mucizeler beklemeyin ve diyetinizde aşırı değişikliklerden kaçının. Yavaşça değişiklik yaptığınızdan ve nelerin yardımcı olabileceğine dair kesin bir ölçü elde etmek için diyet değişikliklerinizi ve semptomlarınızı bir semptom günlüğünde takip ettiğinizden emin olun. Hangi yöntemlerin deneneceğine ve tedavilerinizin ne kadar başarılı olduğuna karar vermek için her zaman doktorunuzla birlikte çalışmalısınız.