Erken Uyumaya Çalışmak Neden İşe Yaramaz?

Ne zaman yorgun hissetmeye başlayacağımızı ve ne kadar süre uykusuz kalabileceğimizi belirleyen tek faktör biyolojik saatimiz değildir.

biyolojik saat

Gün ortasında kestirmek size hiçbir şekilde zarar vermeyecektir, peki bu aynı zamanda geceleri daha uzun süre uyanık kalmanızı sağlayabilir mi? Bir parti için ya da vardiyalı çalışmak zorunda olduğunuz için geç saatlere kadar kalacaksanız, vücudunuza önceden kısa bir uyku çektirmeyi düşünebilirsiniz. Bu önleyici uykuyu aldıktan sonra, kendinizi çok daha dinlenmiş hissetmeyi ve gecenin ilerleyen saatlerine kadar uyumamayı bekleyebilirsiniz. Peki gerçekten de durum böyle midir?

Vücudunuz Sadece Belirli Zamanlarda Uykuya Dalabilir

biyolojik saat

Gün içinde kestirmeniz, geceleri yorgun hissetmenizi önlemeye yardımcı olabilir. Örneğin, gece 11'e kadar uyumak yerine birkaç saat daha uzun süre ayakta kalabilirsiniz. Ancak, vücudunuzun bu şekilde sadece günün belirli saatlerinde uyuduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Gün içinde daha kolay uykuya dalabileceğiniz iki nokta vardır. Örneğin, öğle yemeği sırasında ve daha sonra normalde gece yatağa gittiğiniz saatlerde uykuya dalmak çok kolaydır. Bu, vücut ısınızın en düşük noktaya düştüğü ve sirkadiyen ritmin uyku evresinin başlangıcını işaret eden zaman dilimidir.

Önceden Uyumaya Çalışmak Fayda Sağlamıyor

Bununla birlikte, normalden daha erken yatmak uyumanıza mutlaka yardımcı olmayacaktır. Bununla birlikte, normalden daha erken yatmak uyumanıza yardımcı olmayacaktır. Bu şekilde daha fazla dinlenemezsiniz ve uyandığınızda da çoğunlukla aynı süre boyunca uyanık kalmaya devam edersiniz. Bu nedenle, genellikle gece yarısı yatıyorsanız, akşam 7'de uykuya dalmaya çalışmak vücudunuz için pek bir şey ifade etmeyecektir.

Çünkü vücudun iç saati henüz uykuya geçmek için ayarlanmamıştır. Ancak zaten bir uyku eksikliği ile çalışıyorsanız, kurallar değişir. İstediğiniz zaman uykuya dalabilirsiniz, ancak bu gerçekleştiğinde, bu sadece uyku eksikliğini telafi etmenin bir durumudur, daha fazla ayakta kalmak için bir ön uyku durumu değildir.

Uyku Baskısı Sirkadiyen Ritimden Bağımsızdır

Ne zaman yorgun hissetmeye başlayacağımızı ve ne kadar süre uyumadan kalabileceğimizi belirleyen tek faktör biyolojik saatimiz değildir; bir diğer önemli faktör de uyku baskısı denen şeydir.

Sirkadiyen ritmimiz, her gün yaklaşık olarak aynı saatte yatmaya hazır olmamızı sağlayan iç saatimiz tarafından kontrol edilir. Ancak uyku baskısı sirkadiyen ritimden bağımsızdır. Sirkadiyen döngünün hangi evresinde olursanız olun, daha uzun süre uyanık kalmak uyku baskısını ve dolayısıyla uyku isteğini artırır.

Kendinizi Yorgun Hissetmenize Neden Olan Beyin Kimyasalları

Gün geçtikçe beynimiz çok çeşitli ve farklı kimyasallar biriktirir. Bu kimyasallar belirli bir miktara ulaştığında, uykunun artan baskısını hisseder ve yorulursunuz. Bu da uyku yoksunluğunun etkilerine yol açar.

Uyuduğumuzda ise bu uyku baskısı tekrar azalır. Sadece 7 saatlik bir uykudan sonra, önceki 17 saat boyunca birikmiş olan uyku baskısını hafifletebilirsiniz.

Bu nedenle, 30 dakikalık bir şekerleme, gün içinde fazladan bir veya iki saat daha uyanık kalmanız için size enerji sağlamak için genellikle yeterlidir. Bu 30 dakikalık şekerleme, uyku baskısının bir kısmını azaltır ve her zamankinden daha az yorgun hissederek normal saatinizde yatmanıza olanak tanır.