Eski Twitter Yöneticileri Elon Musk'a 128 Milyon Dolarlık Kıdem Tazminatı Davası Açtı

Musk'ın hareket tarzı 'diğer insanlara borçlu olduğu parayı elinde tutmak ve onları kendisine dava açmaya zorlamak' olarak tanımlanıyor.

Yazar Ali Artur
Elon Musk Twitter

Elon Musk'ın sosyal medya platformunu satın almasının ardından işten çıkarılan dört üst düzey eski yönetici, teknoloji milyarderine 128 milyon dolarlık kıdem tazminatı için dava açtı.

Musk'ın 44 milyar dolarlık Twitter satın alması sorunsuz geçmedi. Sıkı bir tweet kullanıcısı olan Musk, Mart 2022'de büyük bir hissedar haline geldi ve bir ay sonra siteyi satın almak için teklifte bulundu. Satın alma işleminden vazgeçmeye çalıştı — Twitter'ı sitedeki bot hesapların sayısı hakkında yalan söylediği için kamuoyu önünde suçladı — ancak dava edildi ve sosyal medya şirketini satın almaya zorlanma tehditleri arasında bir çek yazdı ve devraldı.

Musk kısa sürede Twitter'ın üst düzey yöneticilerini ve binlerce çalışanını işten çıkardı. Şimdi de eski CEO Parag Agrawal, eski CFO Ned Segal, hukuk, politika ve güven başkanı Vijaya Gadde ve Musk tarafından kovulan genel danışman, üst düzey hukuk yöneticisi Sean Edgett, kıdem tazminatlarını ödemediği gerekçesiyle Musk'a dava açtı.

Twitter'ın politikaları uyarınca, liderlik değişikliğinin ardından sebepsiz yere işten çıkarılan yöneticiler kıdem tazminatı almaya hak kazanıyordu. Eski üst düzey yöneticiler Musk'ın kendilerine yüz milyonlarca dolar borçlu olduğunu savunuyor,

Musk, işten çıkardığı yöneticilerin ağır ihmal ve kasıtlı suiistimalde bulunduklarını ileri sürüyor.

Davada, eski yönetici davacılar, Walter Isaacson'ın Musk'ın kendilerine ödeme yapmak istemediğinin kanıtı olarak Musk'ın biyografisinden pasajlar aktardılar:

Twitter anlaşmasının kapanışı o Cuma günü için planlanmıştı. O sabah borsanın açılışı için düzenli bir geçiş senaryosu yazılmıştı. Para transfer edilecek, hisse senetleri borsadan çıkarılacak ve kontrol Musk'ta olacaktı. Böylece Agrawal ve Twitter'daki üst düzey yardımcıları kıdem tazminatlarını alabilecek ve hisse senedi opsiyonlarını kullanabileceklerdi.

Ancak Musk bunu istemediğine karar verdi… O gece hızlı bir kapanış yapmaya zorlayacaktı. Eğer avukatları ve bankacıları zamanlamayı doğru yaparsa, Agrawal'ı ve diğer üst düzey Twitter yöneticilerini, hisse senedi opsiyonlarının vadesi dolmadan "sebep göstererek" kovabilirdi… Perşembe günü öğleden sonra savaş odasında plan ortaya çıkarken bana "Bu gece kapatmakla yarın sabah kapatmak arasında kurabiye kavanozunda 200 milyonluk bir fark var" dedi.

Musk yukarıdaki planı uygulamaya koymuştur. Isaacson'ın anlattığına göre Musk anlaşmayı saat 16:12'de yapmış ve "tam o anda asistanı Agrawal ve üst düzey üç memuruna işten çıkarılma mektuplarını teslim etmiş."

Altı dakika sonra Musk'ın en üst düzey güvenlik görevlisi ikinci kattaki konferans salonuna gelerek herkesin binadan 'çıkarıldığını' ve e-posta erişimlerinin engellendiğini söyledi. E-postaların anında kesilmesi planın bir parçasıydı. Agrawal, kontrol değişikliğini gerekçe göstererek istifa mektubunu göndermeye hazırdı. Ancak Twitter e-postası kapatılınca, belgeyi bir Gmail iletisine dönüştürmesi birkaç dakikasını aldı."

Davacıların avukatları, Çalışan Emeklilik Geliri Güvenliği Yasası (ERISA) uyarınca kıdem tazminatı almaya hakları olduğunu savundular. Musk'ın eski yöneticilerin ağır ihmal ve kasıtlı suiistimalde bulunduklarına dair herhangi bir kanıta sahip olmadığını söylediler.

Eski yöneticiler Musk'a karşı yasal işlem başlatan tek kişiler değil.

Geçtiğimiz hafta X ve Musk'a iki grup eski çalışan tarafından benzer kıdem tazminatı sorunları nedeniyle ayrı davalar açılmıştı. Bu yeni davada da gündeme geldi.

Agrawal ve diğerleri tarafından sunulan mahkeme belgelerinde, "Bu Musk'ın taktiği: Diğer insanlara borçlu olduğu parayı elinde tutmak ve onları kendisine dava açmaya zorlamak" denildi.

Dört davacı, yargıçlardan X'in her bir kişiye bir yıllık maaşını, hisse senedi opsiyonlarının değerini ve sigorta ile ilgili diğer ödemeleri toplam 128 milyon doların üzerinde ödemesini talep etti.