Falkland Savaşı: Birleşik Krallık-Arjantin Çatışması

Falkland Savaşı, 1982 yılında Birleşik Krallık ve Arjantin arasında Falkland Adaları'nda yaşanan çatışmadır.

Yazar Burcu Kara
falkland savaşı Port Stanley'deki Arjantinli savaş esirleri

1982 yılında, sömürgeleştirme ve toprak talepleri zemininde, Arjantinliler ve İngilizler "Falkland Savaşı" olarak adlandırılan silahlı bir çatışmaya girdiler. Margaret Thatcher'ın birlikleri, Falkland Adaları'nı ve daha geniş bir coğrafi alanı savunmak ya da kontrol altına almak için Leopoldo Galtieri'nin birlikleriyle iki aydan biraz fazla bir süre çatıştı. 

Aradan neredeyse yarım asır geçmesine ve çatışmalar çoktan sona ermiş olmasına rağmen Falkland Adaları hala hararetli diplomatik tartışmalara konu olmaktadır. Arjantinliler hala Birleşik Krallık'ın egemenliğine itiraz etmekte ve bölgenin kontrolünü talep etmeye devam etmektedir.

Falkland Savaşı'nın Nedenleri Nelerdi?

Falkland Savaşı, adını Arjantinliler ve İngilizler arasındaki ana çatışmanın gerçekleştiği bölgeden almaktadır. Sandwich Adaları ve Güney Georgia ile birlikte Falkland Adaları güney Atlantik Okyanusu'nda bir bölge teşkil etmektedir. Bu adalar aynı zamanda Antarktika'ya açılan bir kapıdır ve bu coğrafi bölgenin keşfi ve bölgenin doğal zenginliklerinin sömürülmesiyle ilgili tüm ekonomik çıkarları da beraberinde getirir. 

Bu adaların on yıllar boyunca Fransa, İspanya ve Birleşik Krallık gibi büyük güçler tarafından keşfedilmesi ve sömürgeleştirilmesi, bu bölgelerin egemenliği konusunda büyük çatışmalara yol açmıştır. Ancak bu çatışmalar, İngilizler ve Arjantinliler arasındaki çatışmalar hariç, giderek sönümlenmiştir. Falkland Savaşı'nın arifesinde, Birleşik Krallık ve Arjantin rejimi bu egemenlik hakkının tanınması konusunda diplomatik bir anlaşmazlığa düştü. 

Arjantin askeri cuntası, hiçbir ilerleme kaydedemeyen müzakerelerden bıkarak harekete geçmeye karar verdi. Arjantin özel kuvvetleri 2 Nisan 1982'de Falkland Adaları'na çıkarma yapmış ve kontrolü ele geçirmiştir. Adadaki çatışmalar 14 Haziran 1982'de sona erdi.

Falkland Savaşı Nasıl Başladı?

İngiliz hava üslerinden Falkland Adaları'na olan mesafeler
İngiliz hava üslerinden Falkland Adaları'na olan mesafeler.

Falkland Savaşı resmi olarak 1 Nisan Perşembe gününü 2 Nisan 1982 Cuma gününe bağlayan gece başladı. O gece Arjantinliler Rosario Harekâtı'nı başlatarak Stanley'in güneyine bir özel kuvvetler birliği indirdi. Şafak vakti, sabah saat 6 civarında, ağır silahlarla donatılmış birliklerin çoğu Moody Brook kışlasına saldırmak üzere pozisyon aldı. 3 Nisan'da Falkland Adaları Valisi teslim oldu. Margaret Thatcher kararlı bir şekilde karşılık verilmesini örgütledi. 

Yanıt önce Arjantin'e karşı uluslararası yaptırımlarla diplomatik olarak verildi. Daha sonra askeri olarak karşılık verildi. 25 Nisan'da İngiliz kuvvetleri Güney Georgia'yı geri aldı. 1 Mayıs'ta Kraliyet Hava Kuvvetleri Kara Kova Operasyonu'nu başlattı ve İngiliz özel kuvvetleri Falkland Adaları'na çıkarma yaptı. Ertesi gün Arjantin kruvazörü General Belgrano torpillendi. Fitzroy hava saldırısı ve Haziran 1982'de Port Stanley çevresindeki çatışmalar gibi birkaç büyük saldırının damgasını vurduğu çatışma devam eder. 

İki aydan biraz fazla süren çatışmaların ardından 14 Haziran 1982'de Komutan Mario Menéndez yaklaşık on bin Arjantinlinin eşliğinde teslim oldu. 20 Haziran 1982'de İngilizler resmi olarak çatışmaların sona erdiğini ilan etti.

Falkland'da Hangi Kuvvetler Vardı?

Newsweek dergisinin 19 Nisan 1982 tarihli kapağı, İngiliz Görev Gücü'nün amiral gemisi HMS Hermes'i tasvir ediyor. falklands savaşı
Newsweek dergisinin 19 Nisan 1982 tarihli kapağı, İngiliz Görev Gücü'nün amiral gemisi HMS Hermes'i tasvir ediyor. Başlık 1980 yapımı Yıldız Savaşları devam filmini çağrıştırıyor.

İngiliz tarafındaki 20.000 askerle Arjantin tarafındaki bunun yarısı kadar asker Falkland Savaşı'nda karşı karşıya geldi. İnsan kaynağı açısından İngiliz ordusu Nepal'den toplanan Gurkha'ların, SAS'ın (Özel Hava Servisi) ve Sir Terence Lewin, Sandy Woodward ve Julian Thompson gibi komutanların sağladığı askeri deneyimin gücüne güvenmekteydi. Arjantinliler ise kaderlerini Leopoldo Galtieri, Jorge Anaya, Basilio Lami Dozo ve Mario Benjamín Menéndez gibi ülke tarihinin önemli isimlerine emanet ettiler. 

Falkland Savaşı sadece bir kara savaşı değildi. Havada, karşı tarafın avcı uçakları, hafif hava araçları, helikopterleri ve bombardıman uçaklarına karşı İngiliz tarafında bir sürü Harrier uçağı ve birkaç Vulcan bombardıman uçağı da dahil olmak üzere çok sayıda uçak savaşa katıldı. II. Dünya Savaşı sonrası nadir bir deniz muharebesi olan Falkland Savaşı sonunda Kraliyet Donanması gemilerinin tam saldırı potansiyelini gösterdi, ama bununla kalmadı. Çatışmaya General Belgrano zırhlısının İngiliz nükleer denizaltısı HMS Conqueror tarafından torpillenmesi damgasını vurmuştur. Kullanılan silahlar açısından Exocet füzesi, HMS Sheffield füze fırkateynini imha ederek etkinliğini göstermiştir.

Margaret Thatcher Falkland Savaşı'nda Nasıl Bir Rol Oynadı?

Margaret Thatcher Falkland'daki askerlerle birlikte.
Margaret Thatcher Falkland'daki askerlerle birlikte.

Dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher Falkland Savaşı'nda belirleyici bir rol oynamıştır. Arjantin askeri cuntası ile yakın diplomatik ilişkiler sürdürdükten sonra, Falkland Adaları'nın işgaline güç kullanarak karşılık vermeye karar veren kişi oydu.

Çatışma boyunca Margaret Thatcher, "Demir Leydi" olarak efsaneleşmesine yardımcı olan bir esneklik sergiledi. Çatışmanın başında halk tarafından benimsenmeyen Margaret Thatcher, İngiltere Kraliçesi'nin olumsuz görüşüne rağmen yeniden seçilebilmek için bu askeri zafere ve İngiliz halkının vatanseverlik ruhuna güvenmeyi başardı.

İngiltere Başbakanı'nın kemer sıkma politikasını onaylamaktan çok uzak olan II. Elizabeth, Falkland Savaşı'na karşı olduğunu dile getirmemek için kendini zor tuttu. Son olarak, Fransa'nın Falkland Savaşı'ndaki rolü oldukça muğlaktı. Birçok kişi pastoral bir tarih vizyonunda Fransa'nın İngilizlerle işbirliğini vurgulamak istese de, gerçek biraz daha nüanslıdır. Fransızlar Exocet füzeleri olayına doğrudan müdahil olmuşlardır.

Falkland Savaşı'nı Kim ve Nasıl Kazandı?

Falkland Savaşı İngilizlerin Arjantinlilere karşı zaferiyle sonuçlandı. Kraliyet Donanması'nın nükleer denizaltılarının müdahalesi, İngiliz ordusunun lojistik kapasitesi ve Özel Kuvvetler'in bilgi birikimi bu sonuca katkıda bulunan faktörler arasındaydı. Mayıs 1982 sonunda Goose Green'in ele geçirilmesi ve ardından Port Stanley'e yapılan saldırı, İngilizlerin düşmanlarının teslim olmasını sağlayan iki önemli olaydı. Savaş resmi olarak 20 Haziran 1982'de sona erdi.

Falkland Savaşı'nın Sonucu Ne Oldu?

Falkland Savaşı'nın sonunda İngiliz tarafında 255 ölü ve 775 yaralı (ve 107 esir), Arjantin tarafında ise 649 ölü ve 1.657 yaralı (ve 11.300'den fazla esir) hayatını kaybetmiştir. Margaret Thatcher'ın adamları için bir düzine Harrier uçağı, 24 helikopter, 2 destroyer, 2 fırkateyn ve bir konteyner gemisinin (diğerlerinin yanı sıra) imha edilmesiyle maddi kayıplar da yüksekti.

Savaştan sonra Arjantin askeri cuntası 35'in üzerinde savaş uçağı, 2 bombardıman uçağı ve 30 kadar farklı askeri uçaktan yoksun kalmıştır. Bir hafif kruvazör, bir denizaltı ve bir casus gemisi de İngiliz saldırı gücünün kurbanı oldu. Çatışmanın Arjantin'e maliyeti 800 milyon doların üzerindeyken, İngiltere'ye 1,400 milyon dolar olmuştur.

Falkland Savaşı'nın Sonuçları

Falkland Savaşı'nın sonuçları esas olarak siyasi olmuştur. Birleşik Krallık'ta Margaret Thatcher, çatışmanın sona ermesinden birkaç ay sonra seçimleri kazanan Muhafazakar Parti'nin meşruiyetini güçlendirdi. Satranç tahtasının diğer tarafında ise yenilgi daha acımasız oldu ve Arjantin'de iktidarda olan askeri cunta düştü. Raúl Alfonsín'in 1983'te seçilmesiyle Arjantin'de demokrasi yerleşti.

Silahlı çatışma artık sona ermiş olsa da, iki savaşan taraf arasında gerginlikler hala devam etmektedir. Londra, İngiltere'nin Falkland Adaları üzerindeki egemenliğini savunmaya devam ediyor ve Buenos Aires'ten gelen hak iddiası çağrılarına kulak tıkıyor. Gerilimler düzenli olarak yeniden su yüzüne çıkmakta ve iki ülke arasındaki diplomatik ilişkileri bir kez daha germeye yetmektedir.