Fasces: Bir Roma Sembolünün Benito Mussolini'ye İlham Olması

Bazı konsüller, Romalı askerleri cezalandırma gücüne sahip olduklarını gösteren iki taraflı baltaları olan fasces taşıyordu.

benito musolini

Kendinizi iki bin yıl önceki bir Roma vatandaşının yerine koymaya çalışın: Roma'da olduğunuzu ve uzak bir ülkedeki savaş zaferinden yeni dönmüş askerler ve yüzbaşılardan oluşan bir alay gördüğünüzü hayal edin. Birçok kişi baltalarına bağladıkları karaağaç ya da huş ağacı parçalarıyla yürüyor gibi görünebilir. Ünlü generaller geçiş yaparken insanlar bu demetleri sallıyor. Benzer semboller 20. yüzyılın başlarında faşizmi Avrupa'ya yayan ve Almanya'da Nazi partisinin yükselişine ve II. Dünya Savaşı'na zemin hazırlayan İtalyan diktatör Benito Mussolini'ye destek toplamak için de kullanılmıştı.

Fasces, otoriteyi, yasayı ve askeri gücü simgeleyen bir tür demetti. Aynı zamanda fiziki cezalandırmanın da timsaliydi. Konsüller, şehir içinde kendilerini takip eden ve saldırılması gerektiğine karar verdiği kişilere fasces ile saldıran vatandaş ordularını yöneten seçilmiş Roma yetkilileriydi. Balta, genellikle şehirlerin dışındaki uzak yerlerde hızlı bir infaz aracı olarak da kullanılırdı.

Fasces'in Antik Roma'daki kullanımı

Fasces taşıyan Roma Lictor'u.
Fasces taşıyan Roma Lictor'u.

Büyük olasılıkla, fasces sembolü orta İtalya'da bulunan Etruria krallığında yaratılmıştır. Ancak bu %100 doğru değildir ve Livius bazı insanların bu fikre katılmadığını söylemektedir. Fascesler sadece o bölgede bulunmuştur, ancak bu kesin olarak oradan geldikleri anlamına gelmez. Bu, arkeologların henüz başka yerlerden başka setler bulamadığı anlamına da gelebilir. Ancak sembol, kimin yetkili olduğunu göstermekten daha fazlasını yapıyordu. Daha spesifik olarak, bu sembol Roma İmparatorluğu'nun ne kadar güçlü olduğunu düşünmek için kullanılıyordu.

Bunun da ötesinde, fascesler, bulundukları olaylara farklı anlamlar kazandırmak için farklı şekillerde teşhir edilirdi. Örneğin, balta fasces'in dışında bırakılmışsa, bu halkın pişman olması ya da bir şey yapmasının istenmesi gerektiği anlamına geliyordu. Bir şehirde yas tutulurken, fasces kimi zaman örtülürdü.

Güç sembolü

Julius-Caesar, mermer heykel Andrea di Pietro.
Julius-Caesar, mermer heykel Andrea di Pietro.

Ancak Romalı yetkililer yurtdışına ya da imparatorluklarının en uzak köşelerine gittiklerinde, fasces hala aynı şekilde gücü temsil ediyordu. Bazı konsüller, Romalı askerleri cezalandırma gücüne sahip olduklarını gösteren iki taraflı baltaları olan fasces taşıyordu. İmparatorlukta yaşamayan insanlar da fasces'i emperyalizmin bir işareti olarak görüyorlardı. Örneğin, Jül Sezar İskenderiye'ye giderken yanında fasces'lerinden birini götürdüğünde Mısırlılar böyle davranmıştı.

Konsül gibi fasces taşıma hakkına sahip bir Romalı yetkiliyseniz, sopa ve balta demetini kimsenin kırmasına izin vermemek muhtemelen yapılacak en iyi şeydi. Örneğin Romalı bir konsül olan Bibulus'un fasces'i kırılmış ve üzerine insan dışkısı dökülmüştü. Fascesler genellikle sadece erkekler içindi, ancak bazı kadınların bunlara sahip olmasına izin verilirdi. Augustus'un karısı Livia ve büyük torunu Genç Agrippina bu kadınlardan ikisiydi.

Zaman içinde fasces

Washington DC'deki Abraham Lincoln heykeli
Washington DC'deki Abraham Lincoln heykeli.

Roma İmparatorluğu yıkıldıktan uzun bir süre sonra fasces güçlü liderliği temsil eder hale geldi. Monarşilerden cumhuriyetlere geçtikleri devrimlerden sonra Amerikan ve Fransız kültürünün bir parçası haline geldi ki bu da Roma'nın sıklıkla övüldüğü bir şeydi. Bugün Washington D.C.'ye giderseniz, pek çok binada fasces görebilirsiniz. Lincoln Anıtı en iyi bilinen örneklerden biridir. Abraham Lincoln anıtta taht gibi görünen bir sandalyede otururken ve elleri iki kolluğun üzerindeyken gösterilmiştir. Ancak dikkatlice bakarsanız, kolçakların da fasces olduğunu göreceksiniz. Yine de dikkat çekici olan, içlerinde balta olmamasıdır.

Bir başka fasces sembolü de Lincoln Anıtı'nın dışındaki merdivenlerin dibindedir. Hepsi deri bir kayışla birbirine bağlanmış 13 farklı çubuktan oluşur. Bu 13 çubuk Britanya İmparatorluğu'ndan kopan 13 koloniyi temsil etmektedir. Hepsi bir araya getirildiğinde, birbirlerine nasıl bağlı olduklarını gösterir.

Benito Mussolini ve fasces

Ulusal Faşist Parti (İtalyan Sosyal Cumhuriyeti).
Ulusal Faşist Parti (İtalyan Sosyal Cumhuriyeti).

Abraham Lincoln'ün başkanlığından onlarca yıl sonra, fasces İtalya'da bazı karanlık mesajlar vermek için kullanıldı. İtalyan bir sosyalistin çocuğu olarak dünyaya gelen ve kendisi de bir süre sosyalist olan Benito Mussolini, yavaş yavaş zalim, aşırı militarist, milliyetçi ve otoriter bir yaşam tarzına inanmaya başladı. İtalya'nın I. Dünya Savaşı'na girmesini destekledikten sonra Sosyalist Parti'den atıldı ve en çok onlardan nefret etmeye başladı. İtalyan Savaş Mangaları anlamına gelen Fasci Italiani di Combattimento, Faşist Parti'ye katılmadan önce onun grubuydu.

Bu savaş mangaları İtalya'da sık sık sosyalistlere saldırıyor ve onları dövüyordu. Kara Gömlekliler olarak tanındılar ve İtalya'daki varlıklı insanlar genellikle onlara para ödedi. Zamanla grup, ana sembolü fasces olan Faşist Parti'ye dönüştü. II. Dünya Savaşı sırasında Mussolini hızla iktidara geldi ve Adolf Hitler ile güçlerini birleştirdi.