Uçak Türbülansı Ne Tür Yaralanmalara Neden Olabilir?

Çok fazla türbülans olduğunda, uçak kelimenin tam anlamıyla o kadar çok sarsılır ki yapısı zarar görebilir.

Yazar Burcu Kara

Amerikan Federal Havacılık İdaresi, 2009'dan 2021'e kadar Amerikan hava sahasındaki uçaklarda meydana gelen türbülansların yaklaşık 150 kişiyi ciddi şekilde yaraladığını belirtmektedir. Bu sayıya hem yolcular hem de mürettebat dahildir. Kurum bu yaralanmaları hastanede iki günden fazla kalmayı gerektiren yaralanmalar, ikinci veya üçüncü derece yanıklar veya kırık kemikler (ancak burun, el veya ayak parmaklarındaki küçük kırıklar hariç) olarak tanımlıyor. Yaralananlarda ayrıca kanama ve sinir, kas ve tendonlarında hasar meydana gelmiştir.

CNN'e göre, bu istatistikler Aralık 2022'de Hawaiian Airlines uçağında meydana gelen kazadan sonra önemli ölçüde yükseldi. Uçak son varış noktası olan Honolulu'ya yaklaşırken türbülans meydana geldi. Uçuşta yaralanan kişilere acil sağlık çalışanları tarafından müdahale edildi ve kontrolleri yapıldı. Yaralanan 36 yolcu ve mürettebattan yirmisi daha kapsamlı bakım için yerel bir hastaneye gitmek zorunda kaldı. Peki bu tür şiddetli türbülanslar neden meydana gelir?

Türbülans Aşırı Olabilir

Hawai uçuşunda şiddetli türbülans 36 yolcunun yaralanmasına neden oldu.

Türbülans havanın gerçekte ne kadar güçlü olduğunu gösterir. Jet akımları, hava cepheleri, gök gürültülü fırtınalar ve basınç değişiklikleri gibi şeylerin hepsi bir uçağın etrafındaki havayı değiştirebilir. Amerikan Ulusal Hava Servisi, bu doğal sorunun ne kadar kötü olduğuna dair farklı seviyeler olduğunu söylüyor. Türbülans, çok hafiften çok kuvvetliye doğru giden bir ölçekte ölçülür. Hafif, adından da anlaşılacağı gibi, uçağın havadaki konumunun küçük bir şekilde değiştiğini gösterir. Bir süre sonra uçuş biraz sarsıntılı hissettirmeye başlayacaktır.

Ölçeğin diğer ucunda ise şiddetli ve aşırı türbülans vardır. Çok fazla türbülans olduğunda, uçağın konumu hızlı ve dramatik bir şekilde değişir ve pilotlar kısa bir süre için kontrolü kaybedebilir. Çok fazla türbülans olduğunda, uçak kelimenin tam anlamıyla o kadar çok sarsılır ki yapısı zarar görebilir.

Yolcular ve mürettebat, eğer koşullar uygunsa, türbülansın herhangi bir seviyesinde yaralanabilir. Türbülans olduğunda uçak yukarı aşağı, bir yandan diğer yana hareket edebilir ve hatta dönebilir. Bu da uçağın içindekilerin etrafa savrulabileceği ve içindeki insanların sarsılabileceği anlamına gelir.

Türbülans Her Şeyi Sarsabilir

Türbülans birçok farklı yaralanmaya neden olabilir ve bu kazaların çoğu yolcular veya mürettebat emniyet kemerlerini takmadığında meydana gelir. Uçuş görevlilerinin yaralanma olasılığı yolculardan 27 kat daha fazladır çünkü çoğu zaman koltuklarının dışındadırlar. Zorlu bir durum sırasında etrafa savruldukları için kırık kemikleri ve diğer yaralanmaları olabilir.

Aerolineas Argentinas uçağındaki koridor ve mutfağın enkazla dolu olduğunu gösteren görüntüler internette yayınlandı.
Aerolineas Argentinas uçağındaki koridor ve mutfağın enkazla dolu olduğunu gösteren görüntüler internette yayınlandı.

Türbülans sadece insanları savurmakla kalmaz, aynı zamanda uçaktaki eşyaları da mermilere dönüştürür. New York Post gazetesinde yer alan bir haberde, Ekim 2022'de İspanya'dan Buenos Aires'e giden Aerolineas Argentinas uçağında kötü hava koşulları nedeniyle yaşanan kaosun fotoğrafları yer alıyordu. Yaşananlar nedeniyle uçağın koridorları ve mutfağı kırık dökük eşyalarla doluydu. Güvenli bir şekilde istiflenmemiş her şey uçmuş ve emniyet kemeri takılı olmayan bazı uyuyan yolcular da havaya fırlamıştır. Bazı insanlar o sırada "kemerlerinizi bağlayın" ışığının yanıp yanmadığı konusunda hemfikir değil.

Uzmanlar iklim değiştikçe daha fazla türbülans yaşanabileceğini söylüyor. Şiddetli hava koşulları daha sık yaşandıkça, türbülans da daha kötü hale gelecektir. Dolayısıyla, havada güvende kalmanın en iyi yolu emniyet kemerinizi bağlamak ve mürettebatın söylediklerini dinlemektir.