Kum Bataryası: Finlandiya'nın Yenilenebilir Enerjiye Yaklaşımı

Artık bir zamanlar yaşayan hayvanların çürüyen siyah sıvıları olmayan enerji kaynakları listesine "kum bataryası" nı ekleyebiliriz

kum bataryası

Tüm karanlığın ve kıyamet korkusunun ortasında, hala güzel ve bozulmamış bir dünyada yaşayabileceğimizi hatırlatmak harika. Yeşil enerji onlarca yıldır konuşulan bir konu. Amerikan Fizik Enstitüsü'nün de belirttiği gibi, bilim insanları küresel ısınma konusunda daha 1970'lerde uyarıda bulunmuşlardı. Yine de şüpheciler ve fosil yakıt hayranları, ilerlemeyi engelleyen "Bu gerçekten bizim suçumuz mu?" tarzı itirazlarla kamusal söylemin çarkını döndürmeye devam ediyor.

kum bataryası

Neyse ki, Finlandiya'dakiler gibi bazı makul insanlar tüm bu kargaşayı bir kenara bırakıp sadece işe koyulmayı tercih etti. Güneş panelleri, rüzgar türbinleri, hidroelektrik, jeotermal enerji (çoğunlukla bitcoin faaliyetlerine güç sağlıyor, ama her neyse), yakıt hücreleri, vs. bugün kullanımda. Artık hidrokarbonlara dönüşmüş, bir zamanlar yaşayan hayvanların çürüyen siyah sıvıları olmayan enerji kaynakları listesine kum bataryasını da ekleyebiliriz. Bu teknolojide çevresel, ekonomik ve hatta siyasi faktörlerin hepsinin bir rolü var.

"Kum artı batarya eşittir kum bataryası mı?" diye merak ediyorsanız, evet doğru yanıt bu. Kum bataryaları (veya pilleri) uzaktan kumandanıza taktığınız kimyasal pillerle aynı şey değildir, ancak yine de aynı amaca hizmet ederler. Binayı ısıtmak için fotovoltaik hücreler ve rüzgar türbinleri kullanıyorlar. Ancak kum bataryaları ısıyı hemen kullanmak yerine bir kum tankında depolar.

Rus Enerjisine Olan Bağımlılığı Sonlandırmak

Şaşırtıcı derecede kolay, değil mi? Hepimiz sahillerde çıplak ayakla yürüdük, bu yüzden kumun sıcak olduğunda gerçekten rahatsız edici olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle, neden ısıyı gerçekten çok iyi tutan tüm bu kumu alıp, artan enerji maliyetlerine ayak uydurmaya çalışan dünyanın dört bir yanındaki yerlerde soğuk kış aylarında enerji depolamak için kullanmıyoruz? Kum bataryaları konusunda gelinen son nokta bu. Kum bataryaları, Finlandiya, Norveç ve İzlanda gibi, sakinlerinin ısı olmadan sadece birkaç saat içinde donarak ölebileceği yerlerde yaşam ve ölüm arasındaki fark olabilir ve hem ısıya hem de yiyeceğe sahip olabilir ya da hiç olmayabilir.

Borgen Project, kum bataryaları fikrinin COVID-19 sırasında şekillendiğini ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinden sonra aciliyet kazandığını belirtiyor. 2020'deki ekonomi sorulduğunda Finlilerin %38'i artan enerji fiyatlarının önemli bir sorun olduğunu düşünmektedir. Enerji söz konusu olduğunda, dünyanın geri kalanı gibi Finlandiya da Rusya'ya güvenmek zorunda. Rusya, Finlandiya'nın NATO'ya katılma isteğini açıklamasının ardından, Finlandiya'nın enerji tedarikini geçici olarak kesmekten, 21 Mayıs 2022 itibariyle "Finlandiya'ya her türlü ürün sevkiyatını" tamamen askıya almaya kadar gitti. Bu da kışa kadar halkın ciddi mali sıkıntılar yaşayabileceği anlamına geliyor. Yedek bir güç kaynağına erişimin olması çok önemlidir. Kum bataryaları, Finlandiya gibi ülkelerin komşularına daha az bağımlı hale gelmesine yardımcı olabilecek ölçeklenebilir bir yeşil enerji türüdür.

Enerji Krizlerine Düşük Emisyonlu, Düşük Maliyetli Çözüm

Finlandiya'da 10.000 kişinin yaşadığı Kankaanpää köyündeki insanlar, dünyada kum bataryasının faydalarından yararlanan ilk insanlar. İnsanlar bir süredir güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerjilerle ilgili temel bir sorundan şikayet ediyordu ve kum bataryaları bu sorunu çözüyor. Yani, güneşin ne zaman parlayacağını ya da rüzgarın ne zaman eseceğini kontrol edemiyoruz. Dolayısıyla bu yükü nihayet bir kenara bırakabiliriz. Ucuz olmasının ve çok az emisyon üretmesinin yanı sıra, kum bataryaları mevcut en düşük dereceli kumla, hatta "kum benzeri malzemelerle" bile çalışabilir. Kum bataryaları oyunun kurallarını o kadar değiştiriyor ki, onlara devrimci demek bile fazla mütevazı olur.

Alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanan iki Fin firması, Polar Energy Night ve Vatajankoski, Finlandiya'nın ilk kum bataryasının Kankaanpää'da kurulması için işbirliği yaptı. Batarya, 100 ton kumu tutmak için sadece çelik bir tank kullanıyor ve 500 ila 600 santigrat derece sıcaklıklarda aylarca enerji depolayabiliyor. Bataryada tek bir gigawatt saat ya da bir milyon kilowatt saat enerji depolanabilir. Bu, Birleşik Krallık'ta 1.000 konutu gazla ya da yaklaşık 4.200 evi elektrikle ısıtmak için gereken enerji miktarına eşittir. Şebeke elektriğinin maliyeti çok yükseldiğinde, batarya devreye girer ve dahili deposundan ısı çekerek ek güç sağlar. Plan, tahmin edildiği gibi, buradan devam etmek ve büyük şehirlerin etrafında "standart boyutta" kum bataryaları inşa etmektir.