Dünyanın En Büyük Müzeleri

Rusya'daki Devlet Ermitaj Müzesi, şu anda dünyadaki herhangi bir müzenin en büyük koleksiyonuna sahipken, diğer müzeler büyüklük ve metrekare açısından rekorlar kırmıştır.

Yazar Burcu Kara

Müzeler, kültürel mirasın korunması ve farklı insan grupları, coğrafi bölgeler, hayvan türleri, sanatsal akımlar ve tarihi eserler hakkında bilginin yayılması için çok önemlidir. Dünyanın hemen hemen her büyük şehrinde müzeler vardır ve bunların çoğu o kadar büyüktür ki, bir ziyaretçi devasa sergileri keşfetmek için kolayca birkaç gününü orada geçirebilir. Her yıl milyonlarca turiste neler sunduklarını anlamak için koleksiyonlarını, sergi salonlarını ve araştırma tesislerini inceleyebileceğiniz yeryüzündeki en büyük müzelerin sıralamasını yaptık.

Louvre, Boyutu Nedeniyle En Büyük Müzedir

Louvre museum

Paris'teki Louvre, 650.000 metre kareyi aşan toplam alanıyla dünyanın en büyük müzesidir. Bir zamanlar bir ortaçağ kalesi ve Fransız krallarının ikametgahı olan müze, 1793 yılında kapsamlı bir tadilattan geçerek bugünkü görkemli Paris kurumu haline gelmiştir. Örneğin, Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa'sı (1519), Semadirek'in Kanatlı Zaferi (1512), Theodore Gericault'nun Medusa'nın Salı (1818-19) ve Eugene Delacroix'nın Halka Önderlik Eden Özgürlük (1830) Louvre'da bulunabilecek dünyanın en ünlü sanat eserlerinden sadece birkaçıdır. Louvre'un büyüklüğü, ziyaretçilerin müzeyi keşfetmek için kolayca günlerini harcayabileceği anlamına gelir, bu yüzden bu kadar çok kişi buraya tekrar tekrar gelir.

Smithsonian En Büyük Müze ve Araştırma Kompleksidir

smithsonian museum

Smithsonian Enstitüsü, Amerika Birleşik Devletleri genelinde 19 müze ve galeriye ev sahipliği yaparak dünyanın en büyük müze kompleksi haline gelmiştir. Bu sistemdeki müze ve galerilerden bazıları Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi, Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, Ulusal Afrika Sanatı Müzesi ve Ulusal Hava ve Uzay Müzesi'dir. Müze, geniş eser koleksiyonuna ek olarak, her şekil ve büyüklükteki canlılara ev sahipliği yapan oldukça büyük bir hayvanat parkına da sahiptir. Bu mekanlara ek olarak Smithsonian kurumu, deniz biyolojisi, astronomi, çevre çalışmaları ve Amerikan sanatı gibi çeşitli konuların araştırıldığı sekiz araştırma istasyonu da işletmektedir.

Metropolitan Müzesi En Büyük Zemin Alanına Sahiptir

Metropolitan museum

Metropolitan Sanat Müzesi, tüm binasının kapladığı alan teknik olarak Louvre Müzesi'ninkinden daha az olmasına rağmen, 2 milyon metrekarelik şaşırtıcı bir alanla dünyadaki tüm müzeler arasında en büyük taban büyüklüğüne sahiptir. Müzenin yılda 6 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayabilmesi hiç de şaşırtıcı değil. Metropolitan Sanat Müzesi 1870 yılında "Birleşik Devletler vatandaşlarına sanat ve teknik eğitim" verme misyonuyla kurulmuştur. O zamandan bu yana, insanlık tarihinin 5.000 yılı aşkın bir dönemini kapsayan yaklaşık 50.000 eserden oluşan olağanüstü bir koleksiyon toplayarak ve koruyarak verdiği sözü fazlasıyla yerine getirmiştir. Canova'nın Medusa Başlı Perseus'u (1804-6) ve John Singer Sargent'ın kötü şöhretli Madame X'i (1883-5) sadece iki örnektir.

Rusya'daki Devlet Ermitaj Müzesi En Büyük Koleksiyona Sahiptir

State Hermitage Museum in Russia

Rusya'daki Devlet Ermitaj Müzesi, şu anda dünyadaki herhangi bir müzenin en büyük koleksiyonuna sahipken, diğer müzeler büyüklük ve metrekare açısından rekorlar kırmıştır. Koleksiyonunda tarih öncesi dönemlerden yirminci yüzyılın başlarına kadar uzanan yaklaşık üç milyon eser bulunmaktadır. Neva Nehri boyunca uzanan altı binadan oluşan bu muhteşem kompleks, eskiden Rus Çarlarının ikametgahıydı ancak 1764 yılında Büyük Katerina tarafından geniş sanat koleksiyonunu sergilemek üzere bir saray müzesine dönüştürüldü. Müzenin Altın Odaları Avrasya, Doğu ve Karadeniz kıyılarından gelen nadir altın sanat eserlerini içermekte ve ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Koleksiyonda ayrıca Rubens, Titian, Goya, Picasso ve Van Gogh gibi Batılı ustaların eserleri de yer almaktadır.