Fransa'daki En Önemli Roma Kentleri ve Antik Bölgeler

Roma İmparatorluğu'nun Jül Sezar ile yürüttüğü Galya Savaşları, Fransa'nın önemini göstermektedir.

The Pont du Gard in Gard, Languedoc
The Pont du Gard in Gard, Languedoc

Roma, MÖ 58'den MS 5. yüzyılın ortalarına kadar Fransa da dahil olmak üzere Batı Avrupa'nın çoğunda hüküm sürmüştür. Fransa (ya da o zamanki adıyla Galya) güçlü bir monarşiydi ve Romalılar ülkenin kent merkezlerinde kültürlerinin kalıcı izlerini bıraktılar.

Bir zamanlar oyunları izleyen insanların kükremelerinin yankılandığı amfitiyatrolar, bir zamanlar hayati önem taşıyan suyu taşıyan su kemerleri, tapınaklar, forumlar, kemerler ve hamamlar, Fransa'da bulunabilecek Roma kalıntıları ve yapılarından sadece bazılarıdır.

Roma İmparatorluğu'na ve Roma şehrine yakınlığı nedeniyle Fransa'nın güneyindeki Provence bölgesi ülkedeki Roma kalıntılarının çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Ancak daha kuzeyde, Kuzey'deki Avesnois'e kadar (şimdi Les Hauts de France'ın bir parçası), gerçekten ilginç yerler vardır. MÖ 52 yılında Julius Caesar (Jül Sezar) tarafından ele geçirildiği için, Paris şehri de birçok Roma kalıntısına sahiptir.

Bouches-du-Rhone'daki Roma kenti Arles

Bouches-du-Rhone'daki Roma kenti Arles
Bouches-du-Rhone'daki Roma kenti Arles'in içindeki antik tiyatro.

Avrupa'nın en iyi korunmuş Gallo-Roma kentlerinden biri Bouches-du-Rhone'da bulunan Arles'tir. Arles'in Avrupa'nın önemli bir kavşağındaki stratejik konumu ticareti beraberinde getirirken, kentin gelişen sanayi sektörü de refahına ve önemine önemli katkıda bulunmuştur.

Önce Musée d'Arles Antique'deki (Av 1er Division France Libre) antik kentin maketlerini görürseniz, daha sonra göreceğiniz kalıntıları daha iyi anlayabilirsiniz. Bu aydınlık ve havadar müzede, Arles'in Jül Sezar döneminde bir lejyoner karakolu olduğu dönemden 5. yüzyıldaki altın çağına kadar olan tarihi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Les Arènes

Bu 1. yüzyıl sonu amfi tiyatrosunun 20.000 seyirci kapasitesi, mimari ihtişamının bir kanıtıdır. Seyircileri eğlendirmek için nadiren ölümüne dövüşen gladyatörler için bir sahne arkası alanı ve ana sahnenin altında hayvanlar için gizli ekipmanlar ve kafesler vardı. MS 404 yılında Hristiyanlığın yayılmasıyla birlikte bu gösteri kaldırılmıştır. Bugünlerde les Arèmes'de kültürel etkinlikler ve boğa güreşleri düzenlenmektedir.

Konum: Rondpoint des Arènes

Antik Tiyatro

Roma Tiyatrosu, yıllık 12.000 ziyaretçisine eğlence sunmak amacıyla M.Ö. 25 yılında açılmıştır. Geriye sadece sahne, sütunlar ve orkestra kalmasına rağmen konserler ve festivaller hala burada düzenlenmektedir.

Konum: Rue de la Calade

Vaucluse'deki Roma kenti Orange

Orange kentindeki antik tiyatro.
Orange kentindeki antik tiyatro.

Avignon'un yaklaşık 20 kilometre kuzeyindeki küçük bir kasaba olan Orange'dan Papa'nın başkenti Avignon'a ulaşmak çocuk oyuncağıdır. Orange önemli bir meyve ticaret merkezi ve Midi bölgesine giriş noktasıdır. Orange'da bulunan ve kentin Aurisio olarak bilindiği M.Ö. 27-25 yıllarına tarihlenen Roma tiyatrosu, Roma İmparatorluğu'ndan günümüze ulaşan en iyi yapılardan biridir. Antik Roma yapıları 1981 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak belirlenmiştir.

Orange Turizm Ofisi konumu: 5 Cours Aristide Briand

Roma Tiyatrosu

Tiyatro Augustus döneminde inşa edilmiştir ve en belirgin özelliği neredeyse tamamlanmış olan sahne duvarıdır. Duvar 103 metre uzunluğunda ve 36 metre yüksekliğindedir ve tiyatronun dış duvarı olarak hizmet vermektedir. Bir zamanlar devasa bir tente ile dış etkenlerden korunan devasa sahne şimdi şeffaf bir çatı ile örtülüdür. Toplam 9.000 seyirci için üç kat oturma yeri vardı ve en iyi koltuklar, kişinin sosyal konumuna bakılmaksızın en altta, aksiyona en yakın yerdeydi.

Konum: Rue Madeleine Roch

Arc de Triomphe (Zafer Takı)

Arc de Triomphe (Zafer Takı) kaçırılmaması gereken bir başka simge yapıdır. Şehrin kuzey ucunda N7 üzerinde yer alan üç kanatlı kemer, bir simge ve bölgeye giriş kapısı olarak hizmet vermektedir. Tiberius Kemeri MÖ 20 yılında inşa edilmiş ve Roma imparatoruna adanmıştır. Lyon ve Arles'i birbirine bağlayan ünlü bir Roma karayolu olan Via Agrippa üzerindeydi. İkinci Lejyon'un savaşları burayı etkilemiştir. Augustus'un Antonius ve Kleopatra'ya karşı kazandığı deniz zaferinin (Aktium Muharebesi) heykeli inanılmaz bir şekilde korunmuştur, bu nedenle her şeyi yakından ve bizzat gördüğünüzden emin olun.

Vaucluse'deki Roma Vaison-la-Romaine

Vaison-la-Romaine
Vaison-la-Romaine. Kaynak: The Luberon

Orange'ın sadece 27 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Vaison-la-Romaine, dört yüzyıl boyunca gelişen önemli bir Roma kentiydi. Romalılar çekildikten sonra Ouvèze nehri alüvyonlarla dolmaya başladı ve şehri kuma gömdü. Tiyatro'daki Roma eserleri 1907 yılında kazılar başlayana kadar çoğunlukla göz ardı edilmişti.

Bugün şehir, tarihi Haute Ville (Yukarı Şehir olarak da bilinir) nehrin güney kıyısında ve aşağı kısım kuzey kıyısında olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Romalılar şehirlerini burada, önemli bir geçiş yolu olarak hizmet veren hayati akarsuya yakın bir yerde kurmuş ve tek kemerli bir köprü ile diğer tarafa bağlamışlardır.

Puymin

Bu bölgeyi Romalılar kurmuştur. Romalılar, birçok konutun temellerinin hala görülebildiği meydanlarda Praetorium'u (duruşma salonu), tiyatroyu, tapınakları ve dükkanları inşa etmişlerdir. Geçmiş dönemlerde Puymin'in evlerini ve portikolarını süsleyen heykelleri görmek için muhteşem arkeolojik Théo Desplans Müzesi'ni ziyaret edin.

Maison des Messii bir zamanlar şehrin en önemli ailelerinden birine aitti. Sütunları ve çeşitli odaların temellerini göreceksiniz.

Jül Sezar'ın büyük düşmanları olan Pompey ailesi, Pompey Portikosu'nu inşa etmiştir. Beşinci yüzyılda yıkılana kadar burada duran heykellerin kopyalarını bugün de görebilirsiniz (orijinalleri müzededir).

Temmuz ayında düzenlenen yıllık dans festivalinin katılımcıları artık Roma Tiyatrosu'nun 7.000 koltuğuna sığabiliyor. Gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgi edinmek için sesli turu kullanın.

Batıda, Vestiges de la Villasse olarak bilinen daha küçük bir kalıntı kümesi bulacaksınız.

Turist Ofisi konumu: Place du Chanoine-Sautel

Languedoc'taki Roma kenti Nimes

Nimes kentindeki Les Arènes.
Nimes kentindeki Les Arènes.

Nîmes, Languedoc ve Provence arasındaki bölgede yer alan güzel bir kenttir. Kent, tarihi öneminin yanı sıra Sir Norman Foster, Jean Nouvel ve Philippe Starck gibi dünyaca ünlü mimarların imzasını taşıyan son teknoloji mimarisiyle de dikkat çekmektedir.

Roma dönemi Nîmes'inde, birinci yüzyıldan kalma ve titizlikle restore edilmiş bir amfi tiyatro olan çarpıcı Les Arènes en önemli cazibe merkezi olarak öne çıkmaktadır. İki katlı büyük kemerli ön cephe, koridorlar ve oturma katmanları ile tonozlu geniş bir iç mekânı gizlemektedir. Boğa güreşleri sırasında eskiden gladyatörlere bağıranların yerine bugünün şiddet yanlısı seyircilerinin çığlık attığı duyulabilir. Nimes önemli bir uluslararası boğa güreşi destinasyonu olarak tanınmaktadır.

Konum: 4 bvd des Arènes

La Maison Carrée

Fransa'da La Maison Carrée'nin sahip olduğu ölçüde korunmuş çok az Roma tapınağı vardır. İmparator Augustus'un çocuklarına adanmış ve yapımına MS 5 yılında başlanmıştır. Harika bir simetriye sahip olan bu yapı Napolyon Bonapart tarafından Paris'teki Madeleine Kilisesi için ilham kaynağı olarak kullanılmıştır. Roma Nimes'ine harika bir manzara sunan meydanında durmaktadır.

Konum: 14 rue de la Maison Carrée

Jardin de la Fontain

Bahçeler, Nimes'in kavurucu havasında serinlemek için harika bir noktadır. Girişteki çeşmeler ve periler 18. yüzyıldan kalma olsa da, 1750 yılında bir Roma arazisi üzerine inşa edildiği için Diane Tapınağı da dahil olmak üzere hala orada birkaç Roma kalıntısı bulunmaktadır. İlk olarak Augustus tarafından inşa edilen antik bir sur olan Tour Magne'ye ulaşmak için önce ormanlık yamacı süsleyen mağaralardan geçmek gereklidir. Çevrenin panoramik manzarasını görmek için zirveyi ziyaret edin.

Musée Archéologique'i (Arkeoloji Müzesi) ziyaret ederek Roma kültürü ve Galya Fransası üzerindeki etkisi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Konum: 13 Boulevard Amiral Courbet

Diğer görülecek yerler

Günümüze ulaşan iki kapı, Porte Auguste ve Porte de France'ın yanı sıra ilginç Castellum da görülmeye değerdir. Bu büyük dairesel depo, Uzès'ten su sağlayan 50 kilometre uzunluğundaki bir su kemerinin kaynağı olarak inşa edilmiştir. Bu değerli kaynak, buradan kurşun borularla halka açık çeşme ve anıtların yanı sıra zenginlerin malikânelerine de taşınmıştır.

Nimes Turizm Ofisi konumu: 6 rue August

Gard, Languedoc'taki Pont du Gard

The Pont du Gard in Gard, Languedoc
The Pont du Gard in Gard, Languedoc

Nimes'in yaklaşık 20 kilometre kuzeydoğusunda, Roma İmparatorluğu'nun en iyi mühendislik başarılarından biri olan Pont du Gard Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır. Aslında bu yapı, Uzès'ten şehre su getiren 50 kilometre uzunluğundaki su kemerinin bir parçasıydı. Önemli bir kısmı hala ayakta olup Romalıların mimari hünerlerinin çarpıcı bir örneğini sunmaktadır. Su, 49 metre yüksekliğindeki köprünün üçüncü ve en yüksek seviyesinde taşınmaktadır. Köprü 275 metre uzunluğunda ve tamamen harçsız inşa edilmiş.

Konum, son teknoloji ürünü bir müze, botanik bahçeleri ve diğer aile dostu etkinlikleri içeren bir multimedya kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yüzebileceğiniz bir nehir ve piknik yerleri ile bu destinasyon günübirlik bir gezi için mükemmeldir.

Konum: 400 rte du Pont du Gard, Ver-Pont-du-Gard

Rhone Vadisi'ndeki Roma kenti Lyon

Lyon Antik Tiyatrosu
Lyon Antik Tiyatrosu. Kaynak: Planet of Hotels

Fransa'nın dördüncü büyük şehri olan Lyon, her zaman önemli olmuştur ve eski ve modern yapıların harika bir karışımı, yakın zamanda yenilenen tüm mahalleleri ve Fransa'nın en iyi gastronomilerinden bazıları ile gelişmeye devam etmektedir.

Jül Sezar ülkeyi ele geçirmek için Galya'ya yürüdüğünde (Galya Savaşları) ana Roma kampını burada kurmuştur. Aquitaine, Belçika ve Lyon'u çevreleyen bölge Roma İmparatorluğu'nun "üç Galya'sı" haline geldi ve eskiden Lugdunum olarak bilinen merkezi buraya taşındı.

Lyon Büyük Roma Tiyatrosu

Yaklaşık MÖ 15 yılında Fourvière tepesinde inşa edilen ve Rhône ile Saône nehirlerinin birleştiği yerin manzarasını sunan Tiyatro, yaklaşık 10.000 kişilik oturma kapasitesine sahipti. Tesiste ayrıca Odeon adında daha küçük ikinci bir tiyatro daha vardı ve her ikisi de özellikle her yıl düzenlenen dünyaca ünlü Nuits de Fourvière müzik ve sinema festivali sırasında gösteriler için düzenli olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Konum: 6 rue de L'Antiquaille

Musée Gallo-Romain

Roma tiyatrolarının yakınındaki bir yamaçta yer alan yeraltı müzesi, aralarında çok büyük heykeller ve Lyon'da doğan İmparator Claudius tarafından yapılan bir konuşmanın gravürü olan ilginç Claudian Table'ın da bulunduğu çok çeşitli büyüleyici objelere sahiptir. Lyon'un Roma tarihindeki önemli rolünü sergilemeye adanmış birçok kata sahip devasa, büyüleyici bir müzedir.

Konum: 17 rue Cleberg

St. Romain-en-Gal Roma kenti, Rhone-Alpes

St. Romain-en-Gal Roma kenti, Rhone-Alpes
Kaynak: Hisour

Saint-Romain-en-Gal – Vienne, Lyon'un yaklaşık 30 kilometre güneyinde yer alan fantastik bir destinasyondur. Dauphiné ve Savoy eyaletleri ile Rhône Nehri'ni kapsayan geniş bir bölgenin başkenti olan bir zamanların büyük Roma metropolü Viyana, günümüzde sadece Viyana olarak bilinmektedir. Bugünlerde bu topraklar hem St Romain-en-Gal hem de Vienne'e aittir.

Görülecek yerler

Romain-en-Gal, MÖ 1. yüzyıl ve MS 3. yüzyılda hareketli olan villaların kalıntılarını ve sokakların ızgaramsı düzenini görmek ve yürüyüş yapmak için güzel bir yerdir. Alanda 1968 yılına kadar konut ve ticari alanlar ortaya çıkarılmamıştı. Mermer komodinli güreşçi hamamları, depoların ve pazar salonlarının bulunduğu ticari alan ve bir dinkleme değirmeninin bulunduğu zanaatkâr mahallesi sergilenmektedir.

Gallo-Roma Müzesi mutlaka görülmesi gereken bir yer. Büyük bir parkın ortasında yer alan bu yeni ve parlak yapı, hikayenin başından sonuna kadar ilginizi çekecek büyüleyici sergilerle doludur. Güzel heykellerin, karmaşık modellerin ve muhteşem mozaik döşemelerin keyfini çıkarın.

Vienne, Isere, Rhone Vadisi

Kaynak: Hisour

Vienne (ya da Romalılar tarafından bilinen adıyla Viyana) bu muazzam Roma kompleksinin ikinci yarısıdır ve St. Romain-en-Gal'den nehrin ötesinde yer almaktadır. Roma Galyası hakkında bir fikir edinmek istiyorsanız Vienne ve St. Romain-en-Gal'i ziyaret etmeniz şarttır.

İki ayrı tiyatro ve sağlam bir tapınak da dahil olmak üzere şehrin her yerinde çok sayıda Roma kalıntısı görülebilir.

Görülecek yerler

Augustus ve Livia Tapınağı'nı restore etmek bir sevgi işiydi. Nime'nin Palais Meydanı'ndaki Maison Caree'nin küçültülmüş bir kopyasıdır. Place de Miremont yakınlarındaki Cybèle arkeolojik bahçesini ziyaret edin.

Mont Pipet'in eteklerinde yer alan Viyana'nın gurur ve zevk kaynağı Théâtre Antique'dir (Rue du Cirque). MS 40 yılında inşa edilmiştir ve 13.000 koltuk kapasitesiyle tüm Roma İmparatorluğu'ndaki en büyük yapılardan biriydi. Seyahatinizi birçok gösteriden birine ya da daha iyisi her yaz şehirde düzenlenen Jazz à Vienne Festivali'ne denk getirin.

Musée Archéologique Eglise St-Pierre'de (Place St-Pierre) enfes fresk parçaları ve mozaiklerden oluşan bir koleksiyonun yanı sıra bazı çok tuhaf Roma antikaları da görülebilir.

Poitou-Charentes'deki Roma kenti Saintes

Gallo-Roman amfi tiyatrosu. Kaynak: Flickr

Latince adı Médiolanum Santonum olarak da bilinen Saintes, Saintonge eyaletinin eyalet başkenti ve tam bir yüzyıl boyunca Aquitaine bölgesinin Gallo-Roma başkenti olarak hizmet vermiş, nispeten az bilinen bir Roma kentidir.

Görülecek yerler

Germanicus Caesar ve İmparator Tiberius'u onurlandıran bir zafer takı nehrin kenarında görülebilir ve bölgeyi keşfetmeye başlamak için iyi bir yerdir. Orijinal haliyle, Charente üzerindeki bir taş köprü üzerinde dekoratif bir unsurdu.

Yakınlarda, Esplanade André Malraux'da, hem kalıntıların hem de yeniden inşa edilmiş duvarların ve sütunların bulunduğu Musée Archéologique bulunmaktadır.

Les Arènas en önemli cazibe merkezidir (20 rue Lacurie). Bu muhteşem yapı ve Fransa'nın en eski Roma kalıntıları 54 cours Reverseaux'nun biraz aşağısında bulunabilir. Yaz aylarında, kumlu alanı kaplayan bir dizi halka açık ücretsiz performans, amfi tiyatroyu hoş bir deneyime çevirmektedir.

Kuzey Fransa'daki Roma kenti Bavay

Kuzey Fransa'daki Roma kenti Bavay
Kaynak: Roma Art Lover

Valenciennes'in doğusunda ve Le Cateau-Cambresis'in kuzeyinde (muhteşem Matisse Müzesi'ni ziyaret edin), Roma kalıntılarıyla ünlü küçük Bavay kırsalı bulunmaktadır. Hiç beklenmedik bir şekilde, Roma bölgesinin alanı oldukça geniştir ve açık forumun hemen yanında birinci sınıf bir müze bulunmaktadır.

Sezar'ın "Belçikalıların en vahşisi" olarak adlandırdığı bölge Romalı diktatör tarafından ele geçirilmiştir. Bagacum, Utrecht, Boulogne-sur-mer, Cambrai, Soissons, Reims, Trèves ve Köln'e giden yedi ana karayolunun kesiştiği noktadaki stratejik konumu nedeniyle Roma Galya'sının başkenti olarak hizmet veren Bavay kentine verilen isimdi.

Bavay Roma Forumu ve Müze Sergi Alanı

Bavay Forumu, Roma'nın kuzeyinde 2,5 hektarlık bir alanı kaplayan, türünün en büyük örneğiydi. Burası kentin ve bölgenin kalbiydi ve 240 metre uzunluğunda ve yaklaşık 110 metre genişliğindeydi. Alan şu anda yüksek duvarlarla çevrili bir parktır. İç kısımda 98 metre uzunluğunda bir bazilika vardı, bu da onu Kartaca'dakinden biraz daha büyük yapıyordu. Bavay, Ostia ile birlikte tüm Roma İmparatorluğu'ndaki en büyük üç bazilikadan ikisine sahipti. Tapınağın kalıntıları, titizlikle korunan yarı yeraltı geçitleriyle burada da görülebilir.

Bugünlerde Fransız gençlerden oluşan grupların Roma savaşının temellerini coşkuyla öğrendikleri görülebilir.

Müze şaşırtıcı derecede harika ve izleyicilerin yeniden yaratılmış bir Bavay'ın etrafında gezinmelerine olanak tanıyan büyüleyici bir interaktif 3D video içeriyor. Sergiler iyi organize edilmiş ve tematik olarak sergilenmiştir, bu da burayı Lille ve Brüksel'e bir saat mesafede harika bir keşif haline getirmektedir.

Konum: Allée Chanoine Biévele