Antik Zamanlarda İnsanların Gittiği Turistik Noktalar

Turizm binlerce yıl önce oluşan bir sektördü. Bu yazıda antik dönemin turistik cazibe noktalarını anlatıyoruz.

roma kolezyum

Belki inanmayacaksınız ama tatil yapmak Mısırlılardan beri var. Eski insanlar, dini ve siyasi nedenlerin yanı sıra zevk ve keşif gibi çok çeşitli nedenlerle seyahat etmişlerdir. Sonuçta, internetin ortaya çıkmasından önce seyahat, dünya hakkında ilk elden bilgi edinmek için tek uygun seçenekti. Bununla birlikte, bazı antik turistik yerler diğerlerinden daha çok ilgi görüyordu.

Popüler antik kentler genellikle misafirleri için çok çeşitli eğlence seçenekleri ve geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunmuştur. Ziyaretçilerin zamanlarını canlı müzik dinlemek, yöresel mutfağı tatmak, bir oyun izlemek ve konforlu bir otelde kalmak gibi keyifli aktivitelerle doldurmaları kolaydı. Peki antik ziyaretçiler en çok nerelere gitmek istiyordu ve bu yerler hakkında neyi bu kadar büyüleyici buluyorlardı?

Antik turistik yerler


Angkor Vat, Kamboçya

Angkor Vat, Kamboçya
Angkor Vat, Kamboçya'nın Siem Reap kentinin yaklaşık beş mil kuzeyinde yer alan geniş bir Budist kompleksidir.

Angkor Vat, konaklama ve eğlence sektörlerinde pek de parlak olmayan bir üne sahip olmasına rağmen, eski zamanlarda hacı olmak isteyenler için popüler bir yerdi. Khmer dilinde "tapınak şehri" anlamına gelen Angkor Vat, Asya'daki en tanınmış antik tapınaklardan biridir. MS 12. yüzyılda inşa edilmesinin ardından şehir Kamboçya'nın siyasi ve dini kalbi haline gelmiştir.

Angkor Vat'taki büyük Budist tapınağı, dua etmek veya diğer dini ayinleri gözlemlemek isteyen turistler için popüler bir yerdi. Ancak tapınağın mimarisi ve şehirdeki bitişik hükümet yapıları bölgeyi ziyaret eden Budist olmayanların da dikkatini çekiyordu. Bu ziyaretçiler çoğunlukla politikacılardı, ancak bazı meraklı gezginler de buraya doğru uzun bir yürüyüş yaparlardı.

Atina, Yunanistan

Atina Akropolisi'nin uzaktan görüntüsü.
Atina Akropolisi'nin uzaktan görüntüsü.

En tanınmış antik kentlerden biri olan Atina, sürekli artan bir ziyaretçi akınına uğramıştır. Atina'ya gelen turistlerin büyük çoğunluğu diğer ülkelerden geliyordu. Bu kişilerin büyük bölümü Atina'ya şehrin ana limanı olan Pire'den giriş yapardı. Giriş limanında şehir coşku içindeydi. Sokaklar, para kazanmaya çalışan kent sakinleri, ziyaretçiler ve esnafla dolup taşıyordu ve kaldırımlarda sahne alan çok sayıda sanatçının yarattığı hareketlilik bunlara dahil değildi.

Çok sayıda yabancı müteahhit Atina'nın görkemli tapınaklarından, kamu binalarından ve heykellerinden ilham almıştır. Ancak Akropolis, tüm Atina'nın açık ara en popüler turistik cazibe merkeziydi. "Yüksek Şehir" olarak da bilinen Akropolis'i ziyaret eden ziyaretçiler, burada saygı gören tanrı ve tanrıçalara düzenli olarak adakta bulunurlardı. Akropolis'te diğer ziyaretçilerle çarpışmadan ya da oraya dikilmiş çok sayıda dini heykel ve anıttan birine çarpmadan gezinmek zordu.

Ancak Atina tapınakları ve kiliselerinden daha fazlasına sahipti; şehirde dünya standartlarında kaplıcalar, güzellik salonları ve pazar yerleri de vardı. Pazar yerlerinde zeytinyağı, Attika balı, ithal baharatlar, parfümler, parşömenler ve çanak çömlek gibi ürünler satılıyordu. Turistler alışverişle geçen bir günün ardından tiyatroya, festivale ya da bir performans yarışmasına giderek yoğun bir günü tamamlayabilirlerdi. Birçok turist Atina gezisinden sadece hediyelik eşyalarla dolu bir bagajla değil, aynı zamanda unutulmaz deneyimlerle dolu bir kafayla eve dönecektir.

Edinburgh, İskoçya

Edinburgh Kalesi
Edinburgh Kalesi

Orta Çağ boyunca ziyaretçiler, diğer popüler yerlerin yanı sıra İskoçya'nın Edinburgh şehrini de sık sık ziyaret etmiştir. Edinburgh'un yün ve deri gibi hayvansal ürünlerin üretildiği bir merkez olarak ünü 14. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Sonuç olarak Edinburgh oldukça zenginleşmiş ve Avrupa'nın dört bir yanından müşterileri kendine çekmiştir.

Şehrin komşuları tarafından fethedilmesine ve harap edilmesine rağmen Edinburgh'da güzel binalar da bulunabiliyordu. Sürekli savaşlar ve salgın hastalıkların yaygınlığı turistleri caydırıyordu ama bu onları tamamen vazgeçirmeye yetmiyordu. Birçok cesur gezgin, listedeki diğer eski turistik yerler kadar iyi bilinmemesine rağmen, şehrin muhteşem mimarisini görmek ve Grassmarket'te el yapımı ürünler satın almak için Edinburgh'u ziyaret etmiştir.

Gize, Mısır

Büyük Gize Sfenksi
Büyük Gize Sfenksi

Tarihi kayıtlar Mısır'ın çok erken dönemlerde gezginler tarafından ziyaret edildiğini göstermektedir. Birçok Avrupalı Mısır'ı sadece oradaki antik yapıları görmek için değil, aynı zamanda ülkenin zengin yağlarından, değerli taşlarından ve devekuşu tüylerinden bazılarını elde etmek için de ziyaret etmek istemektedir. Daha açık olmak gerekirse, MÖ 2550 ile 2490 yılları arasında inşa edilen Gize piramitleri çok ilgi çekmiştir.

Türünün tek örneği olan bu görkemli yapıların ziyaretçileri etkileyeceğine hiç şüphe yoktu. Kısa süre içinde, Avrupa'dan veya komşu Afrika ülkelerinden burayı ziyaret edecek kadar şanslı olan kişiler, bu yapıların son derece popüler bir turizm merkezi olduğunu gördü. Büyük Sfenks ve Gize (Giza)'deki çok sayıda dini yapı ve anıt da turistlerin ilgi odağı oldu. Bkz: Dünyadaki en büyük piramitler

Hangzhou, Çin

Hangzhou, Çin
Hangzhou, Çin

Listemizdeki diğer şehirlere kıyasla Avrupa'dan uzak olmasına rağmen Hangzhou, Çin, daha heyecan verici bir tatil arayan insanlar için popüler bir turizm merkezi haline gelmiştir. Başlangıçta Hangzhou, Marco Polo'nun yazıları sayesinde tanınır hale geldi. Şehirdeki deneyimlerini uzun uzun anlatmıştır.

Marco Polo'ya göre "dünyanın en iyi ve en görkemli şehri" Hangzhou'dur. Hangzhou'daki tapınaklar, göller, pavyonlar ve diğer mimari eserler deneyimli turistleri bile hayran bırakacak kadar muhteşemdi. Hangzhou'da ayrıca taze ürünler, etler ve şehrin birçok göl ve nehrinde yakalanan balıklarla dolu hareketli pazarlar vardı. Pazar yerinde isteyebileceğiniz veya ihtiyaç duyabileceğiniz her şey vardır.

Pompeii, İtalya

Pompei
Pompei kenti günümüzde hala kazıların devam ettiği büyüleyici bir arkeoloji alanıdır.

Pompeii eskiden Roma dışında İtalya'nın en popüler turistik merkezlerinden biriydi, ancak günümüzde en çok MS birinci yüzyılda volkanik bir patlamayla yok olmasıyla biliniyor. İnanılmaz derecede refah içindeydi ve önemli bir politikacı ya da ünlüye yakışır nitelikte evlerle doluydu. Ayrıca şehir resimler, heykeller ve çeşmeler gibi halka açık sanat eserleriyle dolup taşıyordu. Pompei'ye giden yol Roma'nın en yoğun trafiğe sahip güzergâhlarından biriydi.

Pompei, zarif sanat eserleri ve mimarinin yanı sıra üzüm ve zeytin gibi popüler ürünler için de önemli bir merkezdi. Şehrin Vezüv Yanardağı'na yakınlığı bölgeye verimli volkanik topraklar sağlayarak burayı bazı ürünlerin yetiştirilmesi için ideal bir yer haline getirmiştir. Bölgenin muazzam, lezzetli üzümlerinden yapılan şarap Pompei'nin ünlenmesine yardımcı olmuştur. Ve eğer kaliteli yemek ve güzel sanatlarla ilgilenmiyorsanız, şehrin zanaatkâr dükkanları, genelevleri, hamamları ve devasa arenası her zaman faaliyete açıktır. Pompeii'de her zaman yapacak bir şeyler bulabilirsiniz.

Münih, Almanya

Münih, Almanya Belediye Binası'nın silüeti.
Münih, Almanya Belediye Binası'nın silüeti.

16. ve 17. yüzyıllarda, şehrin rönesans sanatının zirvede olduğu dönemde, Münih'e çok sayıda ziyaretçi gelmiştir. Ne yazık ki, bundan kısa bir süre sonra, kendine özgü yapıların pek çok örneği alevler arasında kayboldu. Almanlar 18. yüzyılda Münih'te yeni kiliseler ve saraylar inşa etmeye başlamış, bu da 17. yüzyılın ikinci yarısında hastalık ve savaş nedeniyle harap olan kentin toparlanma dönemine işaret etmektedir.

Ziyaretçiler Münih'e kentin zengin kültürünü tanımak ve son teknoloji ürünü binalarına hayran kalmak için geliyordu. 19. yüzyıla gelindiğinde Neoklasik şehir, büyük ölçüde geleneksel Oktoberfest kutlamaları nedeniyle edebiyat, sanat ve müzik toplulukları için bir merkez olarak tanınıyordu. Kentin o dönemde yaşadığı ciddi siyasi zorluklara rağmen, Münih'e gelen ziyaretçiler kentin eğlence seçeneklerini gerçekten sevmişlerdir.

Persepolis, İran

Persepolis, Ahameniş İmparatorluğu'nun beş başkentinden biriydi.
Persepolis, Ahameniş İmparatorluğu'nun beş başkentinden biriydi.

Tarihi turistik yerler söz konusu olduğunda, çok azı Pers'in antik başkenti Persepolis ile kıyaslanabilir. İster iş ister eğlence için orada olsunlar, Persler Persepolis'i gören herkesin topraklarına hayran kalmasını istiyordu. Elbette Persepolis şehri sadece önemli devlet törenlerine ev sahipliği yapmakla tanınmıyordu.

Persepolis'teki muazzam sanat ve mimari hazineleri, şehre siyaset dışında nedenlerle gelenler için de popüler bir cazibe merkeziydi. Bölgeyi ziyaret eden aristokrasiyi etkilemek amacıyla inşa edilen Persepolis'in görkemli yapılarının her ziyaretçi üzerinde bir etki bırakacağı kesindir.

Roma, İtalya

roma kolezyum
Kolezyum'dan bir görüntü.

Roma, buradaki en uğrak yerlerden biridir. Böylesine karmaşık bir ulaşım ağının merkezi olması nedeniyle Roma, yaşlı ve genç turistlerin ölmeden önce yapılacaklar listesinde yer alıyordu. Seçkin Roma kültürü, gösterişli yapıları, seçkin ziyafetleri ve nefis mutfağıyla dikkat çekiyordu. Buna ek olarak, Roma'daki turistler hiçbir zaman yapacak şey sıkıntısı çekmiyordu.

Kolezyum, Roma'nın halka açık gösteriler için önde gelen mekanıydı. MS 80 yılında açılan Kolezyum, hayvan avları, gladyatör dövüşleri ve sahte savaşlar da dahil olmak üzere çok çeşitli gösterilere ev sahipliği yapmak üzere tasarlanmıştır. Kolezyum'da ön sıradan bir koltuk, kanlı bir gösteri arayan her ziyaretçi için kutsal kâsedir.

Bu aynı zamanda şehrin diğer olanaklarını karşılayamayan daha az varlıklı Romalılar için de bir olasılıktı. Bazı etkinliklerde İmparator, Kolezyum'daki eğlencenin masraflarını karşılayarak katılımı esasen ücretsiz hale getirirdi. Ancak, giriş kesinlikle biletle yapılıyordu. Biletlerin nakit para, yiyecek ya da diğer hizmetler karşılığında karaborsada "satılması" yaygın bir uygulamaydı. Zor durumda olan gezginler böylesine büyük bir etkinliğe katılmak için gereken parayı ödemeye değer bulabilirler.

Volubilis, Fas

Volubilis, Fas
Verimli bir ovanın ortasında yer alan yıkık Roma kenti Volubilis, Fas'taki en iyi korunmuş arkeolojik alandır.

Günümüz Cezayir'inde bir şehir olan Volubilis, zirvede olduğu dönemde popüler bir turizm merkeziydi. Volubilis, zengin bir tarihe ve etkileyici mimariye sahip önemli bir ticaret istasyonu ve Roma kolonisiydi. Bu tür yapılar bazen Roma'ya hiç gitmemiş ancak şehrin mimarisinden ilham alan yerel mimarlar tarafından tasarlanırdı. Bu arada, pazar yerinde yiyecek, yağ, mücevher ve seramik gibi çeşitli mallar satın alınabilirdi.

Roma İmparatorluğu'nun dört bir yanından gelen tüccarlar evlerine dönmeden önce iş yapmak için şehre gelirlerdi. Volubilis'teki sanat eserleri Roma kültüründen büyük ölçüde etkilenmiştir; buna Yunan tanrılarını onurlandıran mozaikler de dâhildir. Volubilis'in tiyatrosu, kentin sanat galerileri kapalı olsa bile eğlence sağlayabiliyordu. Kentin çok sayıdaki tiyatrosu ziyaretçileri Avrupa'ya dönmek üzere gemilerine binme vakti gelene kadar eğlendiriyordu.


Kaynaklar: