FTX Geri Ödeme Yapmak İçin Anthropic'teki 1 Milyar Dolarlık Hissesini Satabilir

Yapay zeka şirketinin FTX tarafından tutulan hisselerinin değeri, bir satışın düşünüldüğü son zamandan bu yana iki katına çıktı.

Yazar Ali Artur
FTX logo

Federal bir iflas mahkemesi, iflas eden kripto borsası FTX ve alacaklılarının, çökmüş firmanın Claude AI geliştiricisi Anthropic'teki 1 milyar dolarlık hissesini satma planını onayladı. Delaware iflas mahkemesinde sunulan ve Perşembe günü onaylanan teklif, FTX'in 2022'de sektörü sarsan çöküşünün ardından alacaklıları yeniden harekete geçirmek için yapılan en son hamle.

Anthropic hisselerinin satışına, geçen hafta mahkemeye sunulduktan sonra dün kararı veren ABD Federal Yargıcı John Dorsey tarafından izin verildi.

Geçtiğimiz Haziran ayında FTX, ödenmemiş borçlarını ödemek üzere fonları "geri almak" amacıyla finansal hizmetler şirketi Perella Weinberg Partners aracılığıyla Anthropic hisselerini elden çıkarmak istediğinin sinyalini vermişti. Ekim ayında, ABD Adalet Bakanlığı FTX'in Anthropic'e yaptığı yatırımın FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried'e karşı açtıkları davayla ilgisi olmadığını söyleyince yol daha da açıldı.

Geri alma, bir iflas kayyumunun iflas başvurusunda bulunmadan önce şirket tarafından yapılan mülk veya ödemeleri geri aldığı yasal bir süreci ifade eder. Geri alma, varlıkların -bu durumda Anthropic'in hisselerinin- satılması şeklinde de olabilir.

FTX, Anthropic hisselerini satma teklifini başlatmadan önce Mayıs ayında türev işlem platformu Ledger X'i özel sermaye şirketi M7 Holdings'e 50 milyon dolara satmıştı.

Bu haftaki yeşil ışık, FTX'in Anthropic hisselerinin planlanan satışının Haziran ayında, kamuoyuna açıklandıktan haftalar sonra durdurulmasının ardından geldi. Duraklamada Anthropic'in Temmuz ayında piyasaya sürdüğü Claude 2 AI modeli etkili olmuş olabilir.

Claude 2'nin lansmanı sırasında FTX'in elindeki Anthropic hisseleri yaklaşık 500 milyon dolar değerindeydi. O zamandan bu yana Anthropic hisselerinin değeri iki katına çıkarak 1 milyar dolara ulaştı.

Eylül ayında FTX'e Solana, Ethereum, Bitcoin ve diğer varlıklardan 3,4 milyar dolar satma izni verildi. O dönemde şirketin satmasına izin verilen token miktarı haftalık 100 milyon dolarla sınırlıydı.

Mahkeme belgeleri FTX'in elinde 1,16 milyar dolar SOL, 560 milyon dolar BTC, 192 milyon dolar ETH ve 137 milyon dolar APT olduğunu gösterdi.