Apple 'Ask' Adında Bir Yapay Zeka Aracı Geliştirdi

Apple'ın, AppleCare destek danışmanları için dahili bir veritabanından öğrenilen verileri kullanarak yanıtlar üreten "Ask" adlı bir yapay zeka aracını test ettiği bildiriliyor.

Yazar Ali Artur
apple ask yapay zeka

Apple, iOS 18 duyurusundan önce üretken bir yapay zeka özelliğini uygulamaya koymuş durumda. Daha önce şirketin AppleCare departmanında Yapay Zeka kullanmayı planladığı bildirilirken, bu değişikliğin şimdiden yayıldığı görülüyor.

Apple, AppleCare Destek danışmanları için Ask adlı ChatGPT benzeri bir araç yayınladı. Bu özellik, çalışanların daha hızlı teknik destek sunmasına yardımcı oluyor. Yayın, bu aracın "müşterilerden aldıkları teknik sorulara otomatik olarak yanıtlar oluşturabildiğini" söylüyor.

Ask, Apple'ın dahili destek veritabanını analiz ediyor ve söz konusu sorgu için en iyi yanıtı buluyor. Örneğin, bir danışmanın bir müşterinin aygıtını en son yazılım güncellemesine nasıl güncelleyebileceğini bilmek istediğini varsayalım. Bu durumda, bu araç danışmanın birkaç destek sayfası arasında arama yapmasını sağlamak yerine hızlı bir şekilde bir yanıt sunacaktır.

Daha sonra, danışmanın yanıtı "yararlı" ya da "yararsız" olarak değerlendirmesi gerekiyor. Ayrıca Ask'ın danışmanlara "gerçeklere dayalı, izlenebilir ve faydalı" bilgiler vereceği belirtiliyor. Bununla birlikte, Apple yakın gelecekte daha fazla çalışana sunmayı planladığından, bu gizli yapay zeka aracı yalnızca birkaç danışman için mevcut.

Bu sayede Apple, üretken yapay zekanın akıllıca kullanımıyla AppleCare sorgularını hızlandırabilir. İlginçtir ki bu, Apple'ın bu teknolojiye yönelik çabalarının bir parçası olması beklenen yapay zeka araçlarının yalnızca küçük bir kısmı. Yaklaşan iOS 18 ve iPhone 16 sürümlerinin AI özellikleriyle dolu olması bekleniyor.

Apple Yapay Zekası iOS 18'i Yönetebilir

Bloomberg'den Mark Gurman, analist Jeff Pu ve The Information, jeneratif yapay zekanın iOS 18 ve iPhone 16'nın büyük bir parçası olacağına inanıyor. Bunlar Apple'ın yapay zekası için bazı kullanım alanları:

  • Temel uygulamalar ve verimlilik yazılımları (Pages, Keynote) için otomatik özetleme ve otomatik tamamlama özellikleri. Bu, iOS 18'deki kodun bu işlevi önerdiğini söyleyen sızıntı yapan yeux1122 tarafından da söylendi.
  • Apple Music'te daha iyi çalma listesi oluşturma
  • Siri (yapay zekaya odaklanan büyük bir genel revizyon)
  • Geliştiriciler için Xcode'un yeni sürümünde kod tamamlama
  • Müşterilere sorun giderme konusunda yardımcı olmak için çalışanlara yardımcı olacak AppleCare araçları

Apple'ın yılın ilk gelir açıklaması sırasında şirketin CEO'su Tim Cook, iOS 18'den ismen bahsetmedi. Ancak yapay zekaya iki kez değinerek yaklaşan duyurularla dalga geçti. Konuşması sırasında bir kez, Vision Pro lansmanını hatırlattıktan hemen sonra bunu yaptı.

Cook, Apple'ın yapay zeka için "muazzam miktarda zaman ve çaba" harcayacağını ve ayrıntıların bu yıl içinde geleceğini söyledi.

Bu gibi anlar [Vision Pro lansmanı] Apple'da uğruna yaşadığımız şeylerdir. Yaptığımız işi bu yüzden yapıyoruz. Çığır açan yeniliklere kendimizi bu kadar korkusuzca adamamızın ve kullanıcılarımızın yaşamlarını zenginleştirmek için çalışırken teknolojinin sınırlarını zorlamaya bu kadar odaklanmamızın nedeni bu.

İleriye baktığımızda, geleceği şekillendirecek bu ve diğer teknolojilere yatırım yapmaya devam edeceğiz. Buna, muazzam miktarda zaman ve çaba harcamaya devam ettiğimiz yapay zeka da dahil ve bu alanda devam eden çalışmalarımızın ayrıntılarını bu yılın ilerleyen dönemlerinde paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.

Tim Cook