Galileo'nun hiç çocuğu var mıydı?

Maria da tıpkı Galileo gibi çok zekiydi ve gururlu babası bir keresinde onun "mükemmel bir zekaya sahip bir kadın" olduğunu söylemişti.

Yazar Ali Artur
galileo galilei teleskop

1600'lü yıllarda yaşamış bir bilim insanı ve matematikçi olan Galileo Galilei, astronomi alanında birçok önemli keşfe imza attı. Peki ama teleskopun arkasındaki adam kimdi? Çoğu insan Galileo'yu Nicolaus Copernicus'un güneş sistemimizin merkezinde Dünya'nın değil güneşin bulunduğu fikrini desteklemesiyle hatırlar. Katolik Kilisesi Galileo'ya bu konudaki fikirlerini paylaşmaması gerektiğini çok açık bir şekilde söyledi ama o yine de bunu yaptı. Engizisyoncular onu korkunç şeyler yapmakla tehdit etti, bu yüzden bir özür yazmak zorunda kaldı ve hayatının geri kalanında ev hapsinde tutuldu.

Galileo skandal yaratmaktan korkmuyordu ve alışılmadık bir özel hayatı da vardı. Marina Gamba adında Venedikli bir kadından üç çocuğu vardı ama evli değillerdi. Çocuklarının doğum kayıtlarında Galileo'nun adı geçmese de, ki o zamanın dilinde "evlilik dışı doğdu" ibaresi yer alıyordu. Hayattayken onlara çok iyi baktığını biliyoruz.

Galileo'nun Virginia'da doğan ancak yeni bir isim alan en büyük kızı Suor Maria Celeste hakkında çok şey biliyoruz. "Galileo's Daughter: A Historical Memoir of Science, Faith, and Love" adlı 1999 tarihli popüler kitap onun hakkındaydı. Dava Sobel kitabında, baba ve kızının birbirlerine yazdıkları 124 mektubu, ne kadar yakın olduklarının büyüleyici bir kanıtı olarak kullandı.

Manastır duvarlarının arkasındaki konuşulanlar

galileo galilei teleskop

Galileo kilise tarafından sapkınlık suçlamasıyla araştırılırken, kızları kilise için çalışmakla meşguldü. Genç yaşta Arcetri'deki San Matteo Manastırı'na rahibe olarak gönderildiler. Galileo, Tanrı'ya inanmayan insanlar tarafından sık sık bir kahraman olarak gösterilmiştir. Hem aydınlanma filozofu Voltaire'in hem de kendisini tahrik etmeye çalışmakla eleştirilen güçlü Alman oyun yazarı Bertolt Brecht'in gözdesiydi.

Yine de bazı insanlar Galileo'nun en büyük kızıyla olan yakın ilişkisinin, onun Katolik inancı ile bilimsel keşifleri arasında bir çatışma olmadığını ve kızının da bunu hissetmediğini gösterdiğini söylemiştir. Öte yandan, Maria'nın manastırını yöneten kadınlar aynı fikirde değil gibi görünüyor. Örneğin, Maria öldükten sonra babasından aldığı mektupları, belki de adının kötüye çıkmasını engellemek için yakmışlardır.

Galileo'nun diğer iki çocuğunun onun hakkında ne hissetmiş olabileceği konusunda daha az şey biliniyor. Sobel, Maria'nın mektuplarında kısaca bahsedilen Galileo'nun küçük kızı Arcangela'nın çok fazla içki içen sorunlu bir kişi olabileceğini düşünüyor. Öte yandan, Galileo'nun müzisyen olan oğlu Vincenzo'nun babasıyla para konusunda kavga ettiği bilinmektedir, fakat dini konularda bildiğimiz kadarıyla kavga etmemiştir. Sonunda Vincenzo yapması gerekeni yaptı ve yaşlandığında bile babasına yakın kaldı.

Babası gibi bir kız; Maria Celeste

Maria Celeste
Maria Celeste'nin bir resmi olduğuna inanılan tablo.

En çok araştırma Galileo'nun kızı Maria Celeste (yukarıdaki resim) üzerine yapılmıştır. Maria da tıpkı Galileo gibi çok zekiydi ve gururlu babası bir keresinde onun "mükemmel bir zekaya sahip bir kadın" olduğunu söylemişti. Görünüşe göre bu sadece küçük bir övünme de değildi. Maria çok meraklıydı ve mektuplarında bir noktada Galileo'nun ünlü teleskopunu görmek istediği görülüyor. Tıpla ve özellikle de manastırın eczacısı olarak yaptığı işle çok ilgiliydi. Yazıları da ustaca karmaşıklığı nedeniyle övülmüştür ve Maria, Galileo'nun Avrupa'nın dört bir yanındaki önemli kişilere gönderdikleri de dahil olmak üzere mektuplarında ona sık sık yardımcı olmuştur.

Maria'nın hayatı da en az babası kadar zor ve üzücüydü. Mektuplarında fakir ve hasta olduğundan bahsediyor ve bazı rahibelerin cinsel istismara uğradığı anlaşılıyor. Maria 1634 yılında babasından önce genç yaşta öldü. Galileo Project adlı bir internet sitesinde Maria'nın babasına yazdığı mektuplardan bazıları yer alıyor.