Stalin'in Oğlu Yakov Cugaşvili'nin II. Dünya Savaşı'ndaki Ölümü

Josej Stalin'in iyi ilişkiler kuramadığı Yakov Cugaşvili'nin Naziler tarafından yakalanması ve ölümü.

Yakov Dzhugashvili
Yakov Dzhugashvili

Tarihteki en güçlü ailelere baktığınızda, birçoğunun geleneksel bir aile yapısına sahip olduğunu görürsünüz. Çoğu zaman baba ailenin lideridir. Para kazanan ve güç sahibi olan kişidir. Genellikle, güçlerini korumak için, bu adamlara aile adını devam ettirecek oğulları yetiştirmeleri söylenir ve hatta istenirdi. İngiliz Kraliyet ailesi gibi soy bağının geçerli olduğu monarşilerde durum böyledir. Bu nedenle, erkek çocuk sahibi olmak genellikle büyük bir olaydı ve ailelerinin en çok korunan ve baskı gören üyeleri olabilirlerdi.

Bu durum 20. yüzyılın ortalarına kadar aileler için yaygın bir yöntem olsa da, bazı varlıklı aileler bu geleneği her zaman takip etmedi. Sovyet diktatörü Josef Stalin ile II. Dünya Savaşı'na gönderdiği en büyük oğlu Yakov Dzhugashvili (Yakov Cugaşvili) arasındaki ilişki buna iyi bir örnektir. Stalin'in oğlu, tanınmış bir aileden gelmesine rağmen Alman kuvvetleri tarafından esir alındıktan sonra korkunç bir sonla karşılaşmıştır.

Josef Stalin'in Aile Bağları

Cugaşvili ve Stalin beraber.
Cugaşvili ve Stalin beraber.

Josef Stalin 18 Aralık 1878'de Gürcistan'ın Gori kentinde doğdu. Stalin bir çamaşırcı kadın ve bir ayakkabıcının çocuğu olarak dünyaya geldi. Çok hasta olduğu ve yaşıtları ona kötü davrandığı için erken dönem hayatı pek iyi değildi. Genç bir adamken Karl Marx'ın fikirlerine ve Vladimir Lenin'in konuşmalarına ilgi duydu, bu da sosyalist siyasi inançlarını oluşturmasına yardımcı oldu.

Stalin 1906'da evlendi ve ertesi yıl Yakov adında bir oğulları oldu. Stalin'in eşi, oğulları henüz bebekken öldü ve bunun üzüntüsünü yaşadı. Stalin on yıldan uzun bir süre sonra yeniden evlendi ve ikinci eşinden iki çocuğu daha oldu. Ayrıca evliliği dışında da birden fazla çocuğu oldu. Stalin'in ilk doğan oğlu, diğer kardeşleri yerine bir teyzesi tarafından büyütüldü. Babasıyla 14 yaşına kadar tanışmadı. Tanışması 1921 yılında gerçekleşti.

Askerlik Hizmeti

Dzhugashvili stalin
Cugaşvili yakalandıktan kısa bir süre sonra.

II. Dünya Savaşı başladığında aradan 20 yıl geçmişti ama bu Stalin'in en büyük oğluyla olan ilişkisine yardımcı olmadı. Yakov Dzhugashvili (Yakov Cugaşvili) babasına evleneceğini söylediğinde işler çok gerginleşti. Bu durum baba ile oğul arasında çok hararetli bir tartışmaya yol açtı ve Cugaşvili kendini vurarak öldürmeye çalıştı. Kendini öldürmeyi başaramadı ama babasıyla araları kötü olmaya devam etti.

Cugaşvili 1941'de Kızıl Ordu Topçu Akademisi'ne katıldı ve mezun olduğunda bütün bir topçu bataryasından sorumluydu. Almanya, onun göreve başlamasının üzerinden bir ay geçmeden SSCB'yi işgal etmeye başladı. Cugaşvili'nin ilk başta yedek savaşçı olması gerekiyordu, ancak savaş başladığında savaşmaya gönderildi. Üzücü olan şu ki, Dzhugashvili (Cugaşvili) orduya sadece babası istediği için katılmış gibi görünüyor.

Yakov Cugaşvili'nin Yakalanması

O dönemde Yakov Cugaşvili'nin savaşa doğrudan katılımı biraz alışılmadık bir durumdu. Babasının SSCB lideri olması, teorik olarak ona bir tür koruma sağlamalıydı. Ancak Dzhugashvili için durum böyle değildi, babası ona sadece telefonda "Git savaş!" dedi ve onu savaşa gönderdi.

Babasının dediğini yapıp savaş alanına gitse de orada çok uzun süre kalamadı. Temmuz 1941'de Belorusya'daki Alman kuvvetleri Cugaşvili ve birliğini teslim olmaya mecbur bıraktı. Onu esir alanlar Stalin'in oğlu olduğunu öğrenmeden önce bir kez kaçmayı denedi ama başaramadı. Hayatında bir kez olsun, Stalin'in Cugaşvili'nin babası olması ona biraz koruma sağlamış gibi görünüyordu, çünkü Naziler bunu konuşmak için bir şans olarak görüyordu.

Nazilerle Başlayan Gergin Müzakere Süreci

Josef Stalin'in oğlu Yakov Dzhugashvili Naziler tarafından sorgulanırken, 1941.
Josef Stalin'in oğlu Yakov Cugaşvili'nin (Yakov Dzhugashvili) Naziler tarafından sorgulanırken, 1941.

Yakov Cugaşvili yakalandıktan sonra çoğu savaş esiri gibi muameleye maruz kalmadı. Naziler onu sorgularken bile ona iyi davranmışlar. Görünüşe göre Naziler, Üçüncü Reich'ın savaş makinesinin ne kadar harika olduğuna dair hikayeler anlatmaya devam edebilmek için onun babasına ve ülkesine ihanet etmesini sağlamaya çalışmışlar.

Herkes Cugaşvili'yi pes ettirmeye çalışsa da o pes etmedi. Davasına sadık kaldı. Ancak Naziler, Cugaşvili'nin kendi isteğiyle teslim olduğunu söyleyen bir hikaye yaydılar ki bu doğru değildi. İlk başta Stalin bile kendi oğlu hakkında böyle düşündü ve bu yüzden onu korkak olarak nitelendirdi. Dzhugashvili'nin durumu hakkında daha fazla bilgi SSCB'ye ulaştığında Stalin fikrini değiştirdi.

Cugaşvili'yi kurtarmak için yapılan tüm girişimler başarısız oldu. Sonunda Almanlar Stalin'in oğlunu yüksek rütbeli askeri yetkililerle takas etmeyi teklif etti ama bu anlaşma hiçbir zaman yapılmadı.

Yakov Cugaşvili'nin Trajik Sonu

Kurtarma girişimleri ve görüşmeler işe yaramadığı için savaş halindeki iki ülke arasındaki ilişkiler hızla kötüleşmeye başladı. Yakov Cugaşvili, Almanlarla başı dertte olmasına rağmen babasının davasına sadık kaldı. Bu nedenle kendisini esir alanlar ona karşı neredeyse nazik ve saygılı olmaktan çıkıp çok kaba davranmaya başladılar. Çok geçmeden Cugaşvili dayanma sınırına ulaştı ve kaçmaya çalıştı.

14 Nisan 1943'te Stalin'in en büyük oğlu tutulduğu Nazi toplama kampından kaçmaya çalıştı. Bu onun kaçmak için son şansıydı. Elektrikli tellere doğru koşarken yakındaki bir gardiyana kendisini vurması için bağırdı. Cugaşvili tam çite doğru uzanırken gardiyan bunu yaptı. Naziler Cugaşvili'nin kaçmaya çalışırken açılan ateş sonucu öldüğünü söyledi ancak o zamandan beri Cugaşvili'nin son hareketinin muhtemelen bir intihar olduğu söyleniyor. İnsanlar onun babasının kendisini terk ettiğini düşündüğü için intihar ettiğini düşünüyor.

İnsanlar Stalin'in oğlunun vurulduğunu bildiğini ama ne zaman, nerede ve neden vurulduğunu bilmediğini söylüyor. İngiliz istihbaratı Cugaşvili'nin ölümünün ayrıntılarını 1945 yılında öğrendi. Oğluna ne olduğunu öğrenmenin acısını yaşamaması için Stalin'e korkunç ayrıntıların söylenmemesine karar verildi.