Georgia Tann: Otuz yılda binlerce çocuk satarak milyoner olan kadın

Georgia, 1924 ve 1950 yılları arasında yaklaşık 5.000 çalıntı çocuğu, onları evde köle olarak ya da tarlalarda çalıştıran alıcılara kaçırmıştır.

Bazı kişilerin kendi çıkarları uğruna başkalarını hiçe sayarak ne kadar ileri gidebilecekleri bizi hayrete düşürmeye devam edecektir. Örneğin Georgia Tann, yakın geçmişin en kötü şöhretli insan kaçakçıları arasında yer almaktadır. Georgia, 1924 ve 1950 yılları arasında yaklaşık 5.000 çalıntı çocuğu, onları evde köle olarak ya da tarlalarda çalıştıran alıcılara kaçırmıştır. O dönemde masum görünen ve çocuklara aşık bir karakteri canlandıran Georgia; kaçırma olaylarında herhangi birinin şüpheli listesindeki son kişi olabilecek türden biriydi.

Bir insanın böyle davranmasına ne sebep olur? Genç haline bir göz atalım ve bakalım oradan bir şeyler öğrenebilecek miyiz?

Georgia Tann
Georgia Tann

Bebeklerin ve küçük çocukların erken yaşta ailelerinden ayrıldığını gördü

Georgia Tann 1891 yılında Philadelphia, Mississippi'de sevgi dolu ve alçakgönüllü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesi ona iyi bir yaşam sağlamak için ellerinden geleni yapmış ve ona sevgi ve şefkat göstermiştir, bu nedenle yetiştirilme tarzı bir yetişkin olarak davranışlarını açıklamak için kullanılamaz.

Georgia'nın babası, genç bir kızken onun izinden gidip yargıç olma isteğini, mesleğin çok ağır olduğunu düşündüğü için onaylamamıştır. Sonuç olarak, sosyal hizmet uzmanı olmaya ve istismara uğramış çocuklara yardım etmeye odaklanmaya karar verdi.

Başlangıçta bir kreşte çalışmış. Bölgede çocuklarına bakamayan ve çocuklarını bir çocuk bakım merkezine satmaya ya da vermeye ikna edilen çok sayıda düşük gelirli aile olduğunu gördü. Georgia, çocukları yasadışı piyasada sattıktan sonra tesisten kaçtıklarını söylüyordu.

Tennessee Children's Home Society 1930 (Kaynak: Benjamin Hooks Kütüphane Arşivi)
Tennessee Children's Home Society 1930 (Kaynak: Benjamin Hooks Kütüphane Arşivi)

Fakat sonunda fark edildi ve sadece birkaç ay sonra işinden çıkarıldı. Bir yargıç olan babası pek çok kişiyi tanıyordu ve ona Memphis'te yeni bir iş ayarlayabildi. Tennessee Children's Home Society (Tennessee Çocuk Yuvası Derneği) onu 1924 yılında yönetici sekreteri olarak işe aldı.

Amerika'da evlat edinmenin yozlaşması

İşe alınır alınmaz el altından iş çevirmeye devam etti, ancak bu kez fark edilmemek için daha fazla önlem aldı. Koruyucu aile kurumundaki yeni işi sayesinde, fark edilme riski çok daha az olan çocukları alıp satabiliyordu.

1929'da, kendisine tesis üzerinde tam yetki veren ve çeşitli ahlaksız faaliyetlerde bulunmasına izin veren bir pozisyon olan koruyucu aile müdürlüğüne terfi etti. ABD tarihindeki en büyük ekonomik çöküş de o yıl meydana gelmiştir. Sonuç olarak, nüfusun büyük bir kısmı yoksullaştı ve çocuklarını 1 dolar gibi düşük bir fiyata satmak gibi çaresiz önlemlere başvurma olasılığı daha da arttı.

Evlat edinme kurumları görevlerini yerine getirmiş olsalardı, çocuklarını satan ya da veren ebeveynler, gençlerin sevgi dolu, şefkatli ailelerin yanına yerleştirileceğinden emin olabilirlerdi. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki evlat edinme kurumlarındaki yolsuzluk, özellikle de karaborsada köle olarak kullanılacak çocuklara yönelik büyük talep göz önüne alındığında, para kazanma fırsatı gören birçok farklı kişinin sonucudur.

Joan Crawford daha sonra kızı tarafından yazılan kitapta sadist ve kontrol manyağı olarak ifade edilmişti.

Buna ek olarak, yasadışı piyasada sadece çocuk edinmekle ilgilenen ünlü alıcılar da vardı. 1947 yılında ünlü aktris Joan Crawford, ikiz kızları Cathy ve Cindy için Georgia'ya yüklü bir meblağ ödemiştir.

Georgia'nın sattığı çocuklardan bazıları, The Baby Thief (Bebek Hırsızı) adlı kitapta da belirtildiği gibi pedofillere satıldı: Barbara Bisantz Raymond'un yazdığı The Untold Story of Georgia Tann, Baby Seller Who Corrupted Adoption adlı kitapta da bahsedildiği gibi. Georgia ne tür insanlara satış yaptığını çok iyi biliyordu ve bu çocukların yaşayacağı travmaları umursamıyordu.

Georgia Tann'ın sınırları yoktu

Buna rağmen, koruyucu aileye gelen çocuk sayısının her zaman yüksek olmadığını ve Georgia Tann'ın mali yükümlülüklerini yerine getirmek için aşırı önlemlere başvurduğunu tahmin edebilirsiniz. Georgia hayal bile edilemeyecek bir şey yaptı ve çocukları ibadethanelerden, okullardan ve sokaklardan kaçırdı.

Bu şüpheli girişime katılan tek kişinin Georgian olmadığından emin olabilirsiniz; muhtemelen tıp uzmanlarından yargıçlara, avukatlardan sosyal hizmet uzmanlarına kadar çok çeşitli profesyonelleri istihdam etti ve bunların hepsi de düzenli bir kar elde etme olasılığıyla cezbedildi. Çaresizliği nedeniyle, doktor ve hemşirelere anne adaylarına ölü bir bebek dünyaya getirdiklerini söyletmiştir. Çocuğun kaçırılıp sahte bir kimlikle hemen satılması halinde biyolojik ebeveynlerinin gerçeği öğrenme şansı kesinlikle çok azdır.

Hala onun aşabileceği başka bir sınır olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hatta bir noktada Georgia, kaçırılan çocukları Noel hediyesi olarak satın alabilmeleri için basına reklam bile verdi.

Tann, müstakbel ebeveynler için indirimli evlat edinme ücretleri sunan "Noel özel programları" uyguladı. Benjamin Hooks Kütüphane Arşivleri

Kimsenin onları satmak için bir ilan verdiğini düşünmeyin. Bu durum, daha sonra bir çocuğu evlat edinmek için Georgia eyaletine başvurabilecek ve gerçekte var olmayan vergiler için beklenmedik derecede yüksek bir faturayla karşılaşacak olan müstakbel ebeveynlerin ilgisini çekecektir. "Evlat edinme" fiyatları bugünün oarasıyla 12.000 dolar ediyordu.

Georgia Tann'ın çocuk satışı 1924 ile 1950 yılları arasında kendisine günümüz parasıyla 11.000.000 dolar kazandırmıştır. Yolsuzluğunu o kadar çok insana bulaştırmıştı ki, kendi ailesi bile onu mahkum edememişti, ancak tüm bu olup bitenlerden tamamen haberdardılar. Memphis'teki herkes onun maaşını alıyordu, bu yüzden suçu sadece ona atamayız. Hepsi o çocukların nereye gittiğini biliyordu.

Georgia Tann'ı yakalama çabası

Georgia çok zengin olduğu için eyaletteki yargıçların ve avukatların çoğunu tutabiliyordu ve bu da öfkeli ebeveynlerin ona karşı herhangi bir işlem yapmasını imkansız hale getiriyordu.

1949 yılında Tennesse Valisi Jim Nance McCord, Tennesse'deki çok sayıda şikayet ve kaçırma vakası nedeniyle avukat Rober L. Taylor ve yargıç Camille Kelley'den Georgia Tann'ın davasına bakmalarını istedi. McCord bunun farkında değildi ama Camille aslında Georgia için çalışıyordu.

Taylor, Yargıç Camille Kelley'nin onu uzak tutmak için gösterdiği tüm çabalara rağmen koruyucu aileye gitti. Taylor kapıdan içeri girer girmez Georgia'nın karanlık işlerini ve bunca yıldır yakalanmamasının nedenini öğrendi. Georgia, 1930'lu ve 1940'lı yıllarda, özellikle Kaliforniya ve New York'ta olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri genelinde çocuk işçilerin başlıca tedarikçilerinden biriydi.

Şaşırtıcı bir şekilde Georgia, satılan çocuklarla ilgili her türlü belgeyi yok ederek kanıtları ortadan kaldırmayı başardı. Taylor, Gordon Browning'in (Tennessee'nin yeni seçilen valisi) yardımıyla, 1950 yılında Georgia'nın ömür boyu hapis cezasına çarptırılması için gerekli kanıtları topladı. 12 Eylül 1950'de, 59 yaşındayken, Georgia Tann, o ay düzenlenen bir basın toplantısında kamuoyu önünde suçlu ilan edilse de kanserden vefat etti.

Georgia'nın tutuklanamamasının tek nedeni, zamanında onu yakalayacak kanıtı bulamadan ölmüş olmasıydı. Çocuk kaçakçılığı ve yasadışı evlat edinmelerin önünü kesmek için ABD'deki tüm koruyucu aile kurumlarına yönelik ülke çapında bir soruşturma başlatıldı.

Georgia Tann gibi sadece parayı önemseyen ve genç ruhları ne pahasına olursa olsun satabilecek insanlar, çocuk kaçakçılığının bugün hala dünyada önemli bir sorun olmasının başlıca nedenidir.