Gerçek Mona Lisa Kimdi?

Leonardo Da Vinci'nin Mona Lisa'sının gerçek konusu yüzyıllardır spekülasyon konusu olmuştur ve bu tartışma günümüzde de devam etmektedir.

Mona Lisa tablosu nasıl çalındı

Leonardo da Vinci'nin gizemli ve esrarengiz Mona Lisa'sına (1503) bakan kişinin kimliği hakkında akademisyenler ve tarihçiler arasındaki spekülasyonlar, özellikle de eserin 20. yüzyılın başlarında ün kazanmasından bu yana onlarca yıldır devam etmektedir.

Mona Lisa gerçek bir kadın mı, sanatçının hayal gücünün bir ürünü mü, annesinin bilinçaltındaki bir anısı mı, yoksa Da Vinci'nin bir otoportresi mi? Her ne kadar 2005 yılında Lisa'nın gerçek kimliğinin artık kesinleştiğini gösteren yeni kanıtlar ortaya çıkmış olsa da, akademisyenler arasında akla yatkın başka teoriler de dolaşmaya devam etmektedir.

Lisa del Giocondo (kızlık soyadı Gherardini)

2005'te bulunan yeni kanıtlar sayesinde, en olası teori Mona Lisa'nın Floransalı ipek tüccarı Francesco del Giocondo'nun karısı Lisa Gherardini ya da Lisa del Giocondo'yu tasvir ettiği yönündedir. Alman tarihçi Dr. Armin Schlechter, Heidelberg Üniversitesi'nde arşivlenen bir el yazması içinde 1503 yılına tarihlenen el yazması bir yorum buldu. Notta Da Vinci'nin, Mona Lisa'nın büyük olasılıkla resmedildiği dönemde Lisa Del Giocondo'nun bir portresi üzerinde çalıştığı belirtiliyordu.

Bu kanıt, Da Vinci'nin 16. yüzyılda Giorgio Vasari tarafından yazılan ve tablodan İtalyanca 'La Gioconda' (birçok kişi bunun kocasının soyadı 'Giocondo'dan türetildiğini düşünmektedir), Fransızca 'La Jaconde' ve İngilizce 'Mona Lisa' olarak bahsettiği biyografisiyle örtüşmektedir. (İngilizce başlıktaki 'Mona' kelimesinin İtalyanca 'Ma Donna' yani 'Leydim' kelimesinden kısaltıldığı düşünülmektedir). Bununla birlikte, Vasari'nin tarihsel araştırmalarındaki boşlukları uydurduğu bilinmektedir, bu da onu biraz güvenilmez bir kaynak haline getirmektedir.

Bununla birlikte, Da Vinci'nin tablo üzerinde 4 yıl boyunca aralıklarla çalışmış olması ve tabloyu bir müşteriye teslim etmek yerine hayatının sonuna kadar seyahat ederken yanında taşımış olması, tablonun sipariş üzerine yapılmış basit bir portre olduğu fikrini daha az olası kılmaktadır.

Sanatçının Genç Bir Adam Olarak Portresi mi?

2005 yılından önce Mona Lisa'nın gerçek kimliği ya da esin kaynağı hakkındaki teoriler akla yatkın olanlardan zorlama olanlara kadar uzanıyordu. Yaygın görüşlerden biri, Mona Lisa'nın aslında Da Vinci'den başkası tarafından yapılmış örtülü bir otoportre olduğuydu; çok sayıda akademisyen tarafından sanatçının sayısız otoportresinde görülen burun hizası ve göz şekli üzerinde karşılaştırmalar yapıldı.

Eğer bu doğruysa, Da Vinci'nin resmin yapıldığı dönemdeki görünümünden ziyade genç yüzüne dayanıyor olması gerekirdi; zira Da Vinci büyük olasılıkla 50'li yaşlarındaydı ve bu nedenle genç ve ışıltılı Mona Lisa'ya çok az benzerlik gösteriyordu.

Gian Giacomo Caprotti

Vaftizci Yahya, Leonardo da Vinci, 1513-1516
Vaftizci Yahya, Leonardo da Vinci, 1513-1516. Kaynak: Louvre Abu Dabi.

Belki de Mona Lisa'nın Da Vinci'nin genç ve en gözde öğrencisi Gian Giacomo Caprotti'yi kadın kılığında resmetmiş olma ihtimali daha akla yatkındır. Da Vinci'nin atölyesine 10 yaşından itibaren girmiş olan ateşli ve öngörülemez Caprotti, Da Vinci tarafından şakacı bir şekilde Salai ya da 'küçük şeytan' olarak adlandırılmıştı ve Mona Lisa resmedildiğinde büyük olasılıkla yirmili yaşlarındaydı.

Söylentilere göre o sırada Da Vinci'nin sevgilisiydi ve bu da onu Mona Lisa'nın genç ama baştan çıkarıcı niteliklerini canlandırmak için olası bir aday haline getiriyordu. Caprotti, Da Vinci'nin ünlü Vaftizci Yahya tasviri (1513) de dahil olmak üzere birçok tablosunda yer almıştır ve çarpıcı yüz hatları ile biraz androjen Mona Lisa'nın yüz hatları arasında benzerlikler olduğu açıktır.

Sanatçının Hayal Gücünün Bir Ürünü

Yaygın olarak kabul gören bir başka teori de Da Vinci'nin aslında Mona Lisa'yı tamamen icat etmiş olması ihtimalidir. Belki de bazı teorisyenlere göre Da Vinci, Mona Lisa'nın yüzünü diğer kadınların parçalarından oluşturmuş, en idealize edilmiş güzelliği yaratmak için geçmişteki tüm modellerinden görsel olarak en çekici yüz unsurlarını seçmiştir

Psikanalist Sigmund Freud, 20. yüzyılda Da Vinci üzerine yaptığı analizde, Mona Lisa'nın sanatçının annesi Catherina'nın bastırılmış bir anısını ve onun Da Vinci'nin pratiğine hakim olan anne-çocuk temasıyla örtüşen bilgili, rahatlatıcı gülümsemesini aktardığını bile iddia etmiştir. Ancak belki de bugün hala dolaşımda olan en ikna edici teori, Mona Lisa'nın aslında bir 'finzione' ya da Da Vinci'nin hayal gücünün bir ürünü olduğu ve sanatçının olağanüstü, taklit edilemez icat ruhunu sergilediğidir.