Gettysburg Muharebesi'nin Mirası Nedir?

Gettysburg Muharebesi 160 yıl önce sona ermiş olabilir, ancak Amerikan topraklarındaki en kanlı savaşın mirası her zamanki gibi canlı.

Thure de Thulstrup tarafından Gettysburg Muharebesi
Thure de Thulstrup tarafından Gettysburg Muharebesi

Gettysburg Muharebesi, hem Konfederasyon hem de Birlik için inanılmaz kayıplara ve şok edici sonuçlara sahne olarak Amerika Birleşik Devletleri'ni sarstı. Hala Amerikan topraklarında yapılmış en kanlı savaş olma rekorunu elinde tutan Gettysburg'un hatırasının kolay kolay geride bırakılamaması şaşırtıcı değil. Sonraki yıllarda, sonuçları yakınlarda ve uzaklarda yankılandı ve yeniden inşa edilen bir ülkeye nelerin kaybedildiğini hatırlattı.

Bugün bile, on yıllar boyunca, kaybedilen hayatların ve muazzam sonuçların anıları dünyayı Gettysburg'un gizemlerine hayran bırakıyor.

Üç Kanlı Gün

Gettysburg Muharebesi eyaletin merkezine yakın Gettysburg, Pennsylvania'da gerçekleşmiştir. Amerikan İç Savaşı'nın en kuzeydeki kara harekâtı olmasa da (bu ayrıcalık St. Albans, Vermont'ta gerçekleşen bir baskına aittir), en kuzeydeki büyük savaş olarak kabul edilir. Aynı zamanda tüm savaşın ve bugüne kadar Amerikan topraklarında yapılan en kanlı tek muharebe olma rekorunu da elinde bulundurmaktadır.

Savaş 1-3 Temmuz 1863 tarihlerinde gerçekleşmiş ve Konfederasyon Generali Robert E. Lee'nin kuzey eyaletlerini işgal etmeye yönelik ikinci girişiminin bir parçası olmuştur. İç Savaş'taki çatışmaların çoğu Güney'de gerçekleşmişti ve bu Lee'nin savaşı Birlik'in kalbine taşımak ve sonunu getirmek için müzakerelere başlamaya zorlamak için ikinci ve son arayışı olacaktı. Rakibi, Lee'nin 71.700 askerine karşılık yaklaşık 94.000 Birlik askerine sahip olan Birlik Generali George Meade'di. Bu askerlerin tahminen 51.112'si Gettysburg'da kayıp verecekti.

Lee'nin kuvvetleri sonunda yenik düşecek ve savaşın sonunda geri çekilecekti. Meade geri çekilen askerleri takip etmedi ve aralarında Başkan Abraham Lincoln'ün de bulunduğu bazı çağdaşları ve tarihçiler bunun Konfederasyon'u teslim olmaya zorlamak için kaçırılmış önemli bir fırsat olduğuna inanmaktadır. Bunun yerine savaş iki yıl daha devam edecekti.

Yön Değişikliği

Lincoln Gettysburg Söylevi
Lincoln Gettysburg Konuşması'nı yaparken. Heritage Images tarafından 1905 yılında basılmış bir litografinin fotoğrafı.

Gettysburg'un en büyük mirası ani oldu. Lee'nin Kuzey'e yönelik soruşturma girişiminin durdurulması bir değişimle sonuçlandı. Savaşın yol açtığı katliam aşılamaz gibi görünse de, Birlik'in zaferi Lincoln ve diğer kuzeyli liderlerin savaşın gidişatının kendi lehlerine döndüğüne dair umutlarını artırdı. Bu, morallerin düşük olduğu ve Birliğin umutsuzca bir zafere ihtiyaç duyduğu bir zamanda geldi.

Çatışmaların büyük kısmı güneyde devam ettiği ve sivillerin evlerini, çiftliklerini ve yaşamlarını tahrip ettiği için kayıp güneyde ağır bir şekilde hissedildi. Ayrıca bu kayıp, Avrupa'nın savaşa geniş çaplı bir müdahalede bulunma ihtimalini de ortadan kaldırdı. Bundan önce Konfederasyon, Avrupa'nın yetiştirdikleri pamuğa olan bağımlılığının, Amerika'nın savaşının bir sonucu olarak ekonomik olarak acı çekmek istemeyen İngiltere gibi ülkelerin desteğini sağlayacağına dair büyük umutlar besliyordu.

Muharebenin sona ermesinden birkaç ay sonra muharebenin yapıldığı yerde bir tören düzenlendi. Çatışma sırasında hayatını kaybedenler için Gettysburg'da bir mezarlık oluşturuldu, özellikle de savaş zamanında çok sayıda ceset eve taşınamayacaktı. 19 Kasım 1863'te Abraham Lincoln bu törenleri kapatmak için Gettysburg Konuşması olarak bilinen bir konuşma yaptı.

Tarihteki en ünlü hitabelerden biri olan bu konuşma kısa ama etkiliydi. Bugün hala akademisyenler tarafından incelenen bu konuşma, sadece olağanüstü bir yazı ve konuşma parçası değil, aynı zamanda savaşın gidişatı açısından da önemliydi.

Konuşma kısa ama dikkat çekiciydi. Lincoln konuşmasında sadece ölen askerleri anmakla kalmıyor, aynı zamanda orada bulunanları onların boş yere ölmelerine izin vermemeye çağırıyordu. Dinleyicilere savaşın amacının birliği yeniden özgürlükler ülkesi ve güçlü bir temsili hükümet haline getirmek olduğunu hatırlattı, ancak bunu tüm insanların eşit yaratıldığı fikrine bağlayarak savaşa yeni bir neden verdi: köleliğin kaldırılması.

Kölelik kısmen İç Savaş'ın temel nedenlerinden biri olsa da, Konfederasyon eyaletlerinin ayrılmasına hükümetin köleliği denetleme tehdidi yol açmış olsa da, şimdiye kadar Kuzey güçlerinin amacı Birliği korumaktı. Artık savaşın iki hedefi birleşmişti.

Küçük Bir Kasabanın Ünlüsü

Gettysburg savaş alanına bakan bir top
Gettysburg savaş alanına bakan toplar. Görsel: Flickr

Gettysburg'da çok sayıda kargaşa ve ölüm yaşanmasına rağmen, kahramanlar da ortaya çıktı. Bu şovalyelerden biri de İç Savaşı Tuğgeneral olarak tamamlayacak olan Joshua Lawrence Chamberlain'di. 1828 yılında doğan Chamberlain, savaştan önce askeri konulara pek ilgi göstermeyen bir Mainer'dı.

Bowdoin Koleji'ne gitti ve dil ve retorik profesörü olarak kariyerine başladı. Ancak, savaş onun son derece önemli bulduğu bir amaç içindi ve Birliğe hizmet etmek istiyordu. Maine valisine giderek nasıl yardım edebileceğini sordu ve Birlik Ordusu'nun yeni kurulan 20. Maine alayına Yarbay olarak atandı. Alayı Antietam ve Fredericksburg'da savaştı; buradaki kayıplar ve kıdemli subayların terfileri Chamberlain'in Gettysburg'dan önce 20. Maine'in komutanı olarak atanmasına yol açacaktı.

Chamberlain ve 20. Maine Gettysburg'da Little Round Top olarak bilinen önemli bir stratejik noktayı savunarak ün kazandı. Sayıca azdılar ve cephaneleri tükenmişti. Chamberlain'e atfedilen bir süngü hücumu çağrısı yapıldı ve askerler tepeden aşağı düşmanlarının üzerine doğru koşarken kusursuz bir şekilde uygulandı. Böylece bulundukları yeri güvence altına aldılar ve Little Round Top'u tutma emirlerini tamamladılar. Bazı tarihçiler 20. Maine'in başarısı olmasaydı Gettysburg'un Birlik için bir kayıp olacağını iddia etmektedir.

Chamberlain Gettysburg'daki rolü nedeniyle Onur Madalyası ile ödüllendirildi ve savaşın geri kalanında görev yapmaya devam etti. Çatışma boyunca altı kez yaralanmış, en ağır yarayı Petersburg'da almış ve ölebileceği düşünülmüştür. Ancak iyileşti ve 1865 Nisan'ında Appomattox'ta Konfederasyon'un silahlarını teslim almasına öncülük etti.

Her zaman bir centilmen olan Chamberlain, Birlik birliklerine silahlarını teslim ederken ölen düşmanlarını selamlamalarını emretti. Savaştan sonra Chamberlain, Appomattox ile ilgili bir anı kitabı da dahil olmak üzere deneyimleri hakkında kapsamlı yazılar yazdı. Dört dönem Maine valisi olarak görev yaptı ve daha sonra mezun olduğu Bowdoin Koleji'nin başkanlığına seçildi. Öğretmenden Onur Madalyası sahibine Joshua Chamberlain, İç Savaş'ın sıradan insanları nasıl zamanlarının sanal süper kahramanlarına dönüştürdüğünün bir örneğidir.

Gettysburg'un Hayaletleri

Joshua Lawrence Chamberlain
Joshua Lawrence Chamberlain

Gettysburg insanları hayattayken üne kavuşturmuş olabilir, ancak ölümden sonraki yaşamı da yükseltmiştir. Pek çok hayalet avcısı tarafından Amerika'nın en perili yerlerinden biri olarak kabul edilen Gettysburg'un savaş alanı ve yakınlardaki yerel cazibe merkezleri, savaştan bu yana geçen yıllarda tüyler ürpertici bazı karşılaşmalara sahne olmuştur.

Bu yerlerden biri de savaş sırasında Pennsylvania College olarak bilinen Gettysburg College kampüsünde bulunan Pennsylvania Hall'dur. Genellikle "Eski Yatakhane" olarak anılan Pennsylvania Hall, 1837 yılında inşa edilmiş ve Gettysburg Muharebesi sırasında bir Konfederasyon gözetleme noktası ve sahra hastanesi olarak kullanılmıştır.

Bu binada pek çok hayaletli olay meydana gelmiştir, ancak en ünlülerinden biri 1980'lerin sonlarında çalışan iki üniversite yöneticisinden gelmiştir. Gettysburg hayaletleri hakkında kapsamlı yazılar kaleme alan yazar Mark Nesbitt'e göre, ikili dördüncü kattan ayrılmış ve evlerine gitmek üzere asansöre binmişlerdir.

Asansör zemin kattaki hedeflerinde durmak yerine bodrum kata inmeye devam etti. Kapılar açıldığında, bodrumdaki depoya değil, 1863 dolaylarında, kana bulanmış ve kaos içindeki bir İç Savaş sahra hastanesine bakıyorlardı. Doktorlar ve hasta bakıcılar hastalarla ilgilenmek için koşuşturuyor, yaralılar yerde yatıyordu.

Yöneticiler hiçbir ses duymuyordu ama önlerindeki görüntü gün gibi ortadaydı. Çaresizce asansörün kapılarını kapatıp gittiler ve tekrar incelediklerinde bodrum katındaki depo her zamanki gibi normal görünüyordu. O zamandan bu yana geçen yıllar içinde başkaları da benzer bodrum vizyonları gördüklerini bildirmişlerdir.

Pennsylvania Hall
Pennsylvania Hall yakılmadan önce

Gettysburg Yetimhanesi turistler arasında popüler olan bir başka paranormal yerdir. Sadece savaş sırasında geçici bir hastane olarak kullanılmakla kalmamış (savaş sırasında özel bir evdi), aynı zamanda savaştan sonra da çarpık bir geçmişe sahip olmuştur. Savaştan sonra, savaş zamanında ebeveynlerini kaybeden çocukları barındırmak amacıyla bir yetimhaneye dönüştürülmüştür.

Ancak, Rosa Carmichael adında korkunç bir müdire burayı devraldı ve çocuklara işkence edip onları mahzene zincirlediği söyleniyordu. Sadece onların ruhları binaya musallat olmakla kalmıyor, inananlar Bayan Carmichael'in şeytani enerjisinin yetimhaneyi de ele geçirdiğini belirtiyor.

Sachs Kapalı Köprüsü, geçmiş zamanların pastoral bir hatırlatıcısıdır; taş kazıklarla çevrili kırmızı kaplı güzel bir köprüdür. Bir tablo için uygun, bir musallatın meydana geleceği son yer gibi görünüyor. Ancak Gettysburg'un en lanetli yerleri listesine defalarca girmiştir. Her iki tarafın da savaşa girerken ve savaştan çekilirken kullandığı bu yer aynı zamanda bir trajediye de sahne olmuştur.

Hayalet efsanelerine göre üç Konfederasyon askeri bu köprüden asılmıştır ve hala periyodik olarak görülebilmektedir. Asılma nedeninin iki ayrı hikayesi vardır. Bazıları asker kaçakları olduklarını ve suçlarından dolayı yakalanıp asıldıklarını söyler (firar genellikle ölümle cezalandırılırdı; aslında Chamberlain'e firarileri vurması emredilmişti, ancak o bunu reddetmişti).

Bir başka açıklama ise askerlerin Birlik ordusu tarafından tespit edilip asılan casuslar olduğudur. Kökenlerine rağmen, birçok kişi asılı hayaletleri gördüğünü, ürperme ve saç çekilmesi yaşadığını ve köprüden geçen at nallarını duyduğunu iddia etmiştir. Karşılaşmaların video klipleri bile internette paylaşılmıştır.

Gettysburg Muharebesi: Bugün için Dersler

Gettysburg çatışma alanı bugün Amerika Birleşik Devletleri'nde en çok ziyaret edilen İç Savaş alanıdır. Gettysburg, tarihle dolu ikonik bir İç Savaş muharebe alanından kahramanların doğum yerine ve hayaletlerin bulunduğu bir yere kadar Amerikan bilincini etkileyen bir yer olmaya devam ediyor. Ruh (ve ruhlar) ve anılarla dolu bir yer olan Gettysburg, ister tarihçi, ister hayalet avcısı, isterse de sadece Amerikan mirasıyla temasa geçmek isteyen ziyaretçilerin ilgisini sonsuza dek çekecek ve onları eğlendirecektir.