Katil Balina Büyük Beyaz Köpek Balığını Parçalarken Görüntülendi

Dehşet verici bir keşif, apeks yırtıcının besin zincirindeki konumuna ilişkin bilimsel anlayışa meydan okudu.

Yazar Burcu Kara
yarını balina tarafından yenmiş köpek balığı
Köpek balığının leşinden alınan örnekler devlet kurumlarına ve akademisyenlere gönderildi.

Okyanusun gerçek hükümdarı siyah ve beyaz gibi görünebilir — ama düşündüğünüz şekilde değil. Büyük beyaz köpek balığı uzun zamandır en üst düzey yırtıcı olarak kabul edilirken, şaşırtıcı yeni görüntüler tek başına bir katil balinanın bir balinayı yediğini ortaya çıkardı. Böyle bir olay daha önce hiç görülmemişti.

Güney Afrika'nın Mossel Körfezi açıklarında bir teknede bulunan turistler ve bilim insanları tarafından çekilen görüntüler, African Journal of Marine Science dergisinde yayınlanan yeni bir çalışmada yer alan bilimsel gözlemler açısından büyük önem taşıyor.

Güney Afrika'daki Rhodes Üniversitesi'nden makalenin başyazarı Dr. Alison Towner, "Bu şaşırtıcı avlanma, katil balinanın olağanüstü yetkinliğinin altını çizen eşi benzeri görülmemiş bir davranışı temsil ediyor" dedi.

Teknedekiler 2,5 metrelik yavru bir büyük beyaz köpek balığının ve kısa bir süre sonra da ( dorsal yüzgecinin çökmüş olması nedeniyle) Starboard lakaplı bir katil balinanın ortaya çıkışını izlediler. Starboard hemen genç köpek balığının sol yüzgecini yakaladı ve karnını deşmeden önce birkaç kez ileri doğru itti.

Neden? Balina muhtemelen köpek balığının besin açısından zengin karaciğerinin peşindeydi. Memeli, saldırı mahallini terk ederken balığın iç organlarını turist teknesine dehşet verici bir şekilde gösterdi. Tüm olay sadece iki dakika içinde gerçekleşti.

Daha sonra bilim insanları yakınlarda ikinci bir büyük beyaz leşi keşfetti; bu leş 3,6 metre boyundaydı.

2022 yılında aynı araştırma ekibi katil balinaların çiftler halinde büyük beyazları avlayabildiğini keşfetti. Katil balinalar (orkalar olarak da bilinir) birlikte avlanırken zekalarını ve güçlerini birleştirerek avlarının etrafını sarabilir ve onlara saldırabilirler. Ancak ilk kez bir katil balina tek başına bir büyük beyazı avlarken yakalandı.

Bu yeni keşif, katil balina davranışları ve deniz ekosistemlerine ilişkin bilimsel anlayışı geliştirecektir. Ancak bu saldırı, doğa dünyasında heyecan verici bir gözlem olmanın ötesinde, bazı ekosistem bilimcileri arasında endişeye neden oluyor.

Katil balinaların çok fazla büyük beyaz balina yemesi halinde besin zincirinin dengesizliğe sürüklenebileceğinden endişe ediyorlar. Hatta bu durum, orta seviyedeki bir yırtıcının zirveye çıkmasına ve büyük beyaza alfa yırtıcısı pozisyonu için meydan okumasına neden olabilir.

Deniz koruma girişimi Keep Fin Alive'dan tekne yolcusu Esther Jacobs, "Mossel Körfezi'ndeki Seal Adası'na ulaştığımızda, köpek balığı karaciğeri yağı kokusu ve gözle görülür bir kayganlık yakın zamanda bir avın gerçekleştiğini gösteriyordu," dedi.

"Bir beyaz köpek balığının yüzgecinin yüzeye çıktığına tanık olmak başlangıçta heyecan yarattı, ancak Starboard hızla yaklaşırken bu heyecan yerini kasvetli bir farkındalığa bıraktı. Starboard'un en sevdiğim köpek balığı türünü hızla avladığı an hem yıkıcı hem de son derece güçlüydü."