Golf kim tarafından icat edildi?

Oyunun resmi kuralları 1744 yılına kadar kodlanmamış olsa da, insanlar yüzyıllardır bu oyunu oynamaktaydı.

Yazar Burcu Kara

Kral II. James (1437'den 1460'taki ölümüne kadar İskoç Kralı) 6 Mart 1457'de kabul edilen bir Parlamento Yasasıyla futbol ve golf sporlarını halk için yasakladı. İskoçların gerekli askeri eğitim için okçuluk becerilerini geliştirmek yerine, bu oyunları sokaklarda ve kilise avlularında oynadıkları iddia ediliyordu.

"Ulusun hiçbir kesiminde, ortak yarar ve ülke savunması dışında futbol, golf ya da benzeri değersiz faaliyetler yapılamaz." demiştir.

Bu yasağa kadar golf oyunundan yazılı olarak bahsedilmiyordu. Peki ama bu oyun neydi? Ünlü golf tarihçisi ve USGA Golf Müzesi ve Kütüphanesi'nin eski Direktörü Rand Jerris'e göre, "golf adını vereceğimiz bir oyunun var olduğuna dair hem edebi hem de görsel kanıtlar var." Bunlardan biri geniş araziler üzerinde oynanırdı ve toplar açık alanda vurulurdu. İkinci oyun ise bir mezra ya da kasabada yürürken topun bir mezarlığa ya da bir sokak boyunca vurulmasını içeriyordu. Araştırmacılar 1500'lü yıllarda İskoçya'da oynanan "kısa golf" ile günümüzde oynanan "uzun golf" arasında bir ayrım bulmuşlardır.

Jerris gibi golf tarihçileri, 1500'lerin ortalarında birkaç sopanın kullanıldığı ve yerdeki bir deliğe uzun bir yaklaşımla oynanan bir oyunun oynandığını ortaya koyacak yeterli kanıt olduğundan eminler. O döneme ait Latince bir gramer kitabı ortaya çıkarıldı ve bu kitapta golf sporu bir eğitim aracı olarak kullanılıyor. Golfün en eski tanımları ve bir "golf deliğine" yapılan ilk atıf, İskoçya'nın Aberdeen kentinden bir okul müdürü tarafından yazılan David Wedderburn'ün 1636 tarihli Vocabula adlı kitabında bulunabilir.

Jerris'e göre, "öğrenciler için yazılmış Latince bir gramer kitabında golfe atıfta bulunulması, oyunun doğası ve kullanılan ekipmanlar da dahil olmak üzere oyunun ilk dönemleri hakkında doğru olduğunu bildiğimiz her şeyi açıklamaktadır."

Orijinal golf kuralları

Hollanda'nın Haarlem kenti yakınlarında buz üzerinde kolf oynayan İskoç golfçüler – Adriaen van de Velde, 1668.

Edinburgh'daki Leith Links'te 1744 yılında düzenlenen turnuva için Edinburgh Golfçülerinin Şerefli Topluluğu, bugün On Üç Madde olarak bilinen ilk golf kurallarını belirledi. Sonraki yüzyıl boyunca 30'dan fazla kulüp bu 13 düzenlemeyi kabul etti.

Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews (R & A) 1899 yılında ilk konsolide kurallar kodunu yayınlayarak tutarlı bir kurallar dizisi geliştirmek için ilk çabayı gösterdi. Aynı dönemde New York, Birleşik Devletler Golf Birliği'ne ev sahipliği yapmaya başladı. USGA'nın düzenlemeleri R&A'nınkilere çok benzediğinden, iki kuruluş etkili bir şekilde birleşerek sporda tek bir otorite haline geldi.

Jerris'in de belirttiği gibi, 1880'lerden itibaren spor federasyonları kurma çabası vardı. Golfçüler önerilen bir yönetmelik değişikliğine karşı mücadele ettiler. Yarışma kuralları yarıştan yarışa değişiyordu. Jerris'e göre 1890'lara kadar "oyuna bir bütünlük getirmek için bir yönetim organına sahip olmanın arkasında enerji ve itici güç vardı."

St. Andrews: Golfün yurdu

İskoçya'daki St Andrews sahasında golf oynayan bir grup, 19. yüzyıl sonları.

Andrews, İskoçya 1552'den beri bir golf merkezi olmuştur. The Royal and Ancient Golf Club of St. Andrews, günümüz R&A'sinin ve 18 delikli golf formatının doğduğu yerdir. Jerris, "1500'lerden kalma hiçbir kitap St. Andrews'un önemini kanıtlamasa da", golf sahalarını anlatan metinlerin yazıldığı dönemde St. Andrews'un bir golf sahasının nasıl olması gerektiğine dair nihai örnek olduğunun "çok açık" olduğunu belirtiyor.

Andrews'in 1740'lardan kalma bir resmi, golfün bilinen ilk tasviridir. Resimdeki iki golf hocası da dahil olmak üzere dört golfçü bulunmaktadır. Andrews'daki Eski Golf Sahası, bazen var olan en eski golf sahası olarak anılır ve kumlu bir sahil şeridinde yer aldığı için bu adı almıştır.

Jerris'e göre, "dünyadaki her golf sahası İskoç kıyılarında doğal olarak oluşan oluşumların bir kopyasıdır." "Oakmont ve Winged Foot gibi büyük Amerikan sahalarının çoğu, İskoç peyzajının unsurlarını ödünç aldı, onları yeniden düzenledi ve çoğu durumda orada işlerinin olmadığı bir Amerikan peyzajında yeniden yarattı."

Golf Çin'de mi icat edildi?

Ming hanedanından Xuande İmparatoru'nu chuiwan oynarken
Ming hanedanından Xuande İmparatoru'nu chuiwan oynarken tasvir eden bir saray tablosu. Deliklerde renkli bayraklar görülebilir.

Andrews yaygın olarak "golfün doğduğu yer" olarak bilinse de, Çinli tarihçiler 2000'li yılların başında atalarının bu oyunu İskoçlardan çok daha önce oynadıklarını söyledi.

Hong Kong Miras Müzesi'nde 2006 yılında düzenlenen bir serginin organizatörlerine göre, eski bir Çin golf çeşidi olan chuiwan (kelimenin tam anlamıyla "vurulan top") en azından 1368 yılından beri sürekli olarak oynanmaktadır. Müzede "Sonbahar Ziyafeti" başlıklı bir Ming Hanedanlığı parşömeninin büyütülmüş bir bölümü sergileniyordu. İmparatorluk sarayının üyeleri çimlerdeki bir deliğe doğru topa vururken tasvir edilmiştir.

Sergilenen kitaplardan biri de Çin'den 1282 tarihli "Wan Jing" (ya da "Top Oyunu El Kitabı") idi. Kitapta golfe benzeyen bir oyunun kuralları ana hatlarıyla belirtilmiştir.

Hong Kong Miras Müzesi'nin baş küratörü Tom K.C. Ming, New York Times'a yaptığı açıklamada, "Bu belgelerle, chuiwan'ın golf ile oldukça benzer olduğu sonucuna varabiliriz" dedi. Bir yeşil ve bir delik oluşturuldu. Makinelerin ne kadar benzer göründüğünü görünce şok olduk."

Jerris serginin bulgularının geçerliliğinden şüphe duyuyor. "Sopa ve top oyunlarının" her uygarlıkta bulunabileceğini iddia ediyor. "Ancak bu sopa ve top oyununa "golf" adını veren şey elimizdeki konudur. Çitlerle çevrili bir alanda bir oyun oynuyorlardı ve her oyuncu sırayla bir hedefe doğru topa vuruyordu. Bazen toprakta bir delik gibi görünüyordu, bazen de görünmüyordu. Genellikle bir fotoğraf sadece bir sopayı gösterir. Bu durumda, farklı vuruşlar için çeşitli sopalara sahip olmak spor tanımınızın bir gereği ise buna golf diyemezsiniz.

"Eğer geniş bir arazide oynanıyorsa, yani her biri farklı sorunlar getiren birkaç delik varsa, yaptıkları şeye golf diyemezsiniz."

Amerika'da ilk golf

ABD'de 'modern' golfün ilk fotoğrafı 1888'de Yonkers St. Andrews Golf Kulübü'nde çekildi. Sahada üç delik bulunuyordu.

Bu arada Amerika'nın golfteki kökenleri İskoçya ile yakından bağlantılıdır. Amerikan kolonilerine bilinen ilk golf ekipmanı sevkiyatlarından biri Ağustos 1743'te Leith Limanı'ndan Charleston'a getirilmiş ve 21 yaşındaki Leith yerlisi ve köle tüccarı David Deas tarafından teslim alınmıştır. 432 top ve 96 sopadan oluşuyordu. Golfün orijinal kuralları, Deas'ın oynayarak büyüdüğü beş delikli bir saha olan Leith Links'de geliştirildi. Köleler, 1841'de Charleston'daki bir parkta ilk Amerikan golf kulübü olan Harleston Green'i kuran Güney Carolina Golf Kulübü tarafından caddie (köle) olarak istihdam edildi.

Ancak Amerika'da golften ilk kez 1659 yılında, o zamanlar Fort Orange, New York'ta (şimdiki Albany) bulunan bir Hollanda yönetmeliğinde bahsedilmiştir. Bu spor "evlerin pencerelerine büyük zarar verdiği, insanları yaralanma riskine maruz bıraktığı ve kamuya açık sokakların özgürlüğüne aykırı olduğu" için sokaklarda yasaklanmıştır.

Amerikan golf sahası mimarlarının "babası" Charles Blair MacDonald'ın oyun hakkındaki bilgisini St. Andrews Üniversitesi'nde ve St. Andrews Golf Links'te geçirdiği zamana borçlu olduğu genel olarak kabul edilmektedir. MacDonald, 1893 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk 18 delikli saha olan Chicago Golf Kulübü'nü inşa etmiştir.