II. Dünya Savaşı'nda Casusluk Yapan Ünlüler

II. Dünya Savaşı sırasında gizli ajan olarak görev yapan beyzbol yıldızı Moe Berg'den "Charlie ve Çikolata Fabrikası" yazarı Roald Dahl'a kadar tanınmış gizli ajanlar.

Julia Child
Julia Child elinde bir tart tutarken. (Jim Scherer/Sony Pictures Classics)

Morris "Moe" Berg: Beyzbol oyuncusu gizli ajan

Morris
Morris "Moe" Berg

Newark, New Jersey'de yetişen ve bir zamanlar "beyzbolun en zeki adamı" olarak anılan Berg, Ukraynalı göçmenlerin çocuğu olarak New York'ta dünyaya geldi. Princeton Üniversitesi'nde kısa forvet olarak oynadı ve 1923 yılında çağdaş diller bölümünden mezun oldu. Kariyerine Brooklyn Robins'te (Brooklyn Dodgers oldu) başladı, ardından Chicago White Sox, Cleveland Indians, Washington Senators ve Boston Red Sox'ta oynadı ve 1939'da .243 vuruş ortalamasıyla emekli oldu. Sorbonne'da okumuş ve Columbia Üniversitesi'nden hukuk diploması almış eski bir profesyonel beyzbol oyuncusu olan Berg'in bir düzine dili akıcı bir şekilde konuştuğu ancak hiçbirinde başarılı bir vuruş yapamadığı söylenir.

Berg, Amerika Birleşik Devletleri'nin savaşa girmesinden kısa bir süre sonra, Latin Amerika'daki düşman propagandasına karşı koymak için 1942'nin başlarında kurulan bir hükümet kuruluşu olan Amerikalılar Arası İlişkiler Ofisi için çalışmaya başladı. 1943 yılında OSS'ye (Stratejik Hizmetler Ofisi) katıldı ve Nazilerin Avrupa'daki atom bombası faaliyetleri hakkında bilgi edinmekten sorumlu oldu. Aralık 1944'te Berg, Amerikalı yetkililerin Adolf Hitler için bir bomba yapımını koordine ettiğine inandıkları ünlü Alman bilim adamı Werner Heisenberg'e suikast düzenlemek üzere İsviçre'ye gönderildi. Berg Heisenberg'i vurmayı düşünse de, Nazilerin nükleer bombayı bitirmeye yakın olmadığına inandığı için bundan vazgeçti. Gizemli bir münzevi olan Berg, savaştan sonra 1950'lerin başında CIA için çalıştı, ancak daha sonra düzenli bir iş bulamadı ve hayatının geri kalanını arkadaşları ve akrabalarıyla kalarak geçirdi.

Graham Greene: İngiltere'de MI6'e çalışan romancı

Graham Greene
Graham Greene

"Brighton Rock" ve "The Power and the Glory" adlı macera romanlarının yazarı olan İngiliz doğumlu Greene, 1941 yılında İngiliz gizli istihbarat örgütü MI6'ya katıldı. Yaklaşık bir yıl boyunca Freetown, Sierra Leone'de görev yapan Greene'in görevleri arasında komşu Fransız Ginesi'ndeki Vichy birliklerini izlemek ve Afrika'dan Almanya'ya elmas ve evrak taşıyan gemileri incelemek de vardı. ("The Heart of the Matter", Greene'in 1948'de en çok satan kitabı, Batı Afrika'da geçirdiği zamandan esinlenmiştir). Yazar 1943'te Londra'ya döndü ve 1963'te Moskova'ya iltica eden ve uzun süreli bir Sovyet köstebeği olduğu ortaya çıkan üst düzey İngiliz casusluk şefi Harold "Kim" Philby'nin emrinde MI6'ya katıldı. Bundan sonra Greene, dostunu kamuoyu önünde savunmaya başladı ve hatta Sovyet arkadaşını ziyaret etti. Greene kariyeri boyunca, aralarında "The Quiet American", "Our Man in Havana" ve "The Human Factor" gibi gerilim dolu casus romanlarının da bulunduğu yirmi beşten fazla kitap yazdı.

Josephine Baker: Fransız Direnişi için bilgiler taşıyan sanatçı

Josephine Baker
Josephine Baker

Louis'de 1906 yılında Freda Josephine McDonald olarak dünyaya gelen Josephine Baker, zor bir çocukluk geçirdi ve ilk evliliğini henüz genç bir kızken yaptı. Dansçı olarak başladığı kariyerine vodvil kumpanyalarında ve Broadway'de devam etti. 1925'te Paris'e taşındı ve şehrin kabarelerinde büyük bir yıldız haline geldi. Black Venus ve Venus Baker takma adlarıyla da tanınan Baker, şarkıcılığı ve oyunculuğuyla Avrupa'da büyük bir yıldız ve 1920'lerin Kükreyen Yirmiler ve Caz Çağı'nın bir simgesi haline geldi.

Baker, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerin yobazlığını küçümsediği ve kendisine şöhreti ilk kez tattıran ülkesine duyduğu minnettarlık nedeniyle Fransız Direnişi için operatör olarak görev yaptı. Profesyonel bir şarkıcı olarak, şüphe uyandırmadan Avrupa'da serbestçe dolaşabildi ve sık sık elçiliklerdeki partilere katılarak Direniş için yararlı olabilecek siyasi ve askeri bilgiler topladı. Fransa'nın güneyindeki şatosunda Yahudi mültecileri ve dava için silahları gizledi. Savaş sırasındaki gayretleri nedeniyle Fransız hükümeti tarafından onurlandırılan Baker, daha sonra Fransa'da kaldı ve Amerikan sivil haklar hareketine katılmasına rağmen "Gökkuşağı Kabilesi" adını verdiği 12 evlatlık çocuktan oluşan bir aileye sahip oldu.

Roald Dahl: ABD'de casusluk yapan çocuk kitapları yazarı

Roald Dahl
Roald Dahl

Roald Dahl, "Charlie'nin Çikolata Fabrikası" ve "Dev Şeftali" gibi çocuk klasiklerinin yazarı olarak tanınmadan önceki yıllarda, Washington DC'de İngiliz hükümeti için casus olarak çalıştı. Galler'de doğan Dahl, 1939 yılında Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne yazıldı ve savaş pilotu olmak için eğitim aldı. Birçok savaş görevini tamamladıktan sonra, Kuzey Afrika çölüne yaptığı bir iniş sırasında aldığı yaralar nedeniyle askeri uçuş kariyeri kısa sürdü. Dahl, 1942 yılında Washington'daki İngiliz Büyükelçiliği'nde (BSC) hava ataşe yardımcısı olarak atandıktan sonra İngiliz Güvenlik Koordinasyonu'na katıldı. Grubun üyeleri arasında geleceğin James Bond yazarı Ian Fleming de vardı ve isteksiz bir ABD'yi Almanya'ya karşı savaşa katılmaya ikna etmek için gizlice propaganda yapmak ve diğer gizli faaliyetlerde bulunmakla görevlendirilmişlerdi.

Pearl Harbor'dan ve ABD'nin savaşa girmesinden sonra bile BSC ajanları ABD'deki İngiliz çıkarlarını desteklemeye ve Amerikan siyasetinde ve toplumunda kalan izolasyonist tutumları zayıflatmak için çalışmaya devam etti. Uzun boylu, yakışıklı Dahl, Washington'daki politikacılar, gazeteciler, iş dünyası patronları, sosyetikler ve hatta First Lady Eleanor Roosevelt ile arkadaş olarak Amerikan siyasi sahnesi hakkında bilgi edinen gizli bir casustu.

Julia Child: Yüksek gizlilik dereceli belgelerle ilgilenen TV şefi

Julia Child
Julia Child

Kaliforniya'da Julia McWilliams olarak dünyaya gelen Child, ilk istihbarat çalışmasını 1942 baharında Los Angeles'ta, düşman saldırılarını engellemek için Kaliforniya kıyılarındaki gemileri izleyen Aircraft Warning Service'te sivil bir gönüllü olarak yaptı. Hemen ardından WAVES'e (Women Accepted for Voluntary Emergency Service – Gönüllü Acil Durum Hizmeti için Kabul Edilen Kadınlar) katılmayı denedi, ancak boyu (1.80) nedeniyle geri çevrildi. Savaş mücadelesine yardımcı olacak bir şeyler yapmak istiyordu ve istihbarat çalışmalarından etkilenmişti, bu nedenle Washington, D.C.'deki OSS merkezinde William Donovan'ın araştırma asistanı oldu. Ertesi yıl Acil Deniz Kurtarma Ekipmanları Bölümüne transfer oldu ve burada uzak bölgelerde düşen pilotlar tarafından kullanılmak üzere kimyasal bir köpekbalığı kovucu geliştirilmesine yardımcı oldu.

Child 1944'ten 1945'e kadar Seylan (Sri Lanka) ve Çin'de OSS kayıt şefi olarak görev yaptı ve büyük miktarda gizli evrak işlerini yönetmekle görevlendirildi. Gerçekte kimseyi gözetlememesine rağmen OSS Child'ı üst düzey bir sivil istihbarat görevlisi olarak görüyordu. Julia, bir OSS subayı olan müstakbel kocası Paul Child ile Seylan'da tanıştı ve ikisi 1946 yılında evlendi. Her şey 1948'de Paul Child'ın Paris'teki ABD Enformasyon Ajansı'nda bir pozisyonu kabul etmesi ve Julia'nın prestijli Le Cordon Bleu'de Fransız aşçılık sanatını öğrenmek için kocasının peşinden oraya gitmeye karar vermesiyle başladı. Kariyeri, "Fransız Yemek Pişirme Sanatında Ustalaşmak" adlı kitabının 1961 yılında piyasaya çıkmasıyla başladı.

Arthur Goldberg: Yüksek Mahkeme yargıcına dönüşen istihbarat ajanı

Arthur Goldberg
Arthur Goldberg

Geleceğin Yüksek Mahkeme yargıcı Goldberg savaş sırasında OSS'de görev yapmış ve Nazi karşıtı Avrupa örgütlerini kapsayan bir istihbarat ağı kurmuştur. Rus göçmeni bir seyyar satıcının oğlu olan Goldberg Chicago'da doğdu ve Northwestern Üniversitesi'nden hukuk diploması aldıktan sonra kariyerine ara vererek II. Dünya Savaşı'nda görev aldı. OSS'ye katıldı ve Avrupa'da düşman hatlarının gerisinde faaliyet gösteren bir casus ağı kurdu. Savaşın 1945'te sona ermesinden kısa bir süre sonra Başkan Harry Truman OSS'nin lağvedilmesini emretti.

Kısa bir süre sonra, 1961'de Goldberg, Başkan John F. Kennedy tarafından ABD Çalışma Bakanı olarak atandı ve önde gelen bir emek savunucusu olmaya devam etti. Başkan Kennedy ertesi yıl Goldberg'i Yüksek Mahkeme'ye aday gösterdi, ancak Başkan Johnson 1965 yılında ABD'nin BM Büyükelçisi olabilmesi için onu istifa etmeye ikna etti. Emeklilik dışında bir nedenle mahkemeden ayrılan nadir yargıçlardan biri olan Goldberg, Vietnam Savaşı'nda barış görüşmelerini kolaylaştırmak istiyordu. 1968'de BM'deki görevinden ayrılan Goldberg, 1970'te New York valiliği için başarısız bir şekilde adaylığını koyduktan sonra mesleğine ve insan hakları savunuculuğuna geri döndü.