Google Arama, Seri Üretilen Yapay Zeka İçeriklere Darbe Vurdu

Görünüşe göre Google da arama sonuçlarını yapay zeka tarafından üretilen içeriklerin doldurmasından bıkmış durumda.

Yazar Ali Artur
Büyük Google Search güncellemesi Florida 2 nedir

Teknoloji devi bu hafta arama için spam politikalarında önemli bir revizyona gittiğini duyurdu ve platformun "arama sonuçlarındaki düşük kaliteli, orijinal olmayan içeriğin" yaygınlığını yüzde 40 oranında azaltacağını tahmin ettiği yeni değişiklikler getirdi.

Dahası, bu büyük girişimin, açık web'i hızla dolduran, arama sonuçlarının kalitesini kirleten ve aşındıran seri üretilen yapay zeka tarafından üretilen içeriğin yükselen dalgasına bir yanıt olduğu görülüyor.

Arama sonuçlarında yapay zekayı yönetmenin arama devi için zorlu bir görev olduğu kanıtlandı. Geçtiğimiz yıl boyunca, yapay zeka tarafından oluşturulan görsellerin Google sıralamalarında üst sıralara tırmanarak gerçek figürlerin gerçek görsellerinin yerini aldığını ve tarihi gerçekleri karıştırdığını izledik. Başka bir yerde, yakın zamanda yayınlanan bir 404 Media raporu, yapay zeka tarafından üretilen içeriğin Google News'e sızdığını ortaya koydu — hem de son derece önemli bir seçim öncesinde. Bu arada Google, sahte haber hitlerinden sahte ölüm ilanı sitelerinin çoğalmasına kadar uzanan yapay zeka tarafından üretilen spam ile giderek daha fazla köşe kapmaca oynamak zorunda kaldı.

Google'ın değiştirilen spam politikasına göre, baskı büyük ölçüde YZ içeriğine odaklanıyor gibi görünüyor.

Teknoloji şirketi için özellikle endişe verici bir alan "ölçeklendirilmiş içerik istismarı" ya da kazançlı tıklamalar elde etmek için tasarlanmış yüksek miktarlarda düşük kaliteli materyal üreten web siteleri ve içerik oluşturuculardır. Google Arama Direktörü Elizabeth Tucker'ın dün Google'ın duyuru blogunda kabul ettiği gibi, bu tür spam operasyonlarını güçlendirmek için otomasyon kullanımı yeni bir şey değil. Ancak OpenAI'nin ChatGPT'si ve Google'ın kendi Gemini'si (eski adıyla Bard) gibi yapay zeka destekli sohbet robotları, gerçekten yararlı ya da faydalı materyaller sunmak yerine SEO'ya oynamak için tasarlanmış içerikleri kitlesel olarak üretmeyi daha önce hiç olmadığı kadar ucuz ve kolay hale getirdi.

Dahası, Google'a göre, günümüzün "daha sofistike" ölçekli içerik işlemlerinin tamamen otomatik olup olmadığına karar vermek de giderek zorlaşıyor ve sonuçta Google'ın arama algoritmalarının kitlesel olarak üretilen dijital pisliği elemesi çok daha zor hale geliyor.

Tucker'ın blog yazısında belirttiğine göre Google, "ister otomasyon, ister insanlar, isterse de bunların bir kombinasyonu söz konusu olsun, arama sıralamasını yükseltmek için büyük ölçekte içerik üreten bu istismarcı davranışa odaklanmak için politikamızı güçlendiriyor."

Google'a yapay zeka tarafından oluşturulan bir içeriğin gerçekten yararlı olacağına inandıkları şeyin ne olduğunu sorduğumuzda, Tucker birkaç "olumlu uygulama" örneği verdi: Örneğin, "yerel işletmelerinin web sitesi için içerik oluşturmak" için üretken yapay zeka kullanan ana dili İngilizce olmayan kişiler veya çalışmalarını daha kötü değil daha iyi hale getirmek için yapay zekayı bir "editör" olarak kullanan içerik oluşturucular.

Bu ifadelerin çok dar kapsamlı olduğunu belirtmek gerekir. Hiçbir yerde, bu yıl CNET'ten Gizmodo'ya kadar çeşitli yayınların deneyip başarısız olduğunu gördüğümüz, makalelerin tamamını yapay zeka ile düzenlemekten bahsetmedi.

"Tucker, "Genel olarak, daha yüksek kalitede yapay zeka tarafından üretilen veya yapay zeka destekli içeriğin ayırt edici özelliği, insanların orijinal, katma değerli içerik üretmesini içermesi ve yapay zekanın ek yaratıcılık veya içgörü düzeylerini güçlendirmek için kullanılmasıdır" dedi. "Üretken YZ'ye olan ilginin artmasına rağmen," diye devam etti Tucker, "Arama Ağı'ndaki spam seviyesinin çok düşük kaldığını ve sabit kaldığını söyleyebiliriz."

Tucker ayrıca "her araç gibi" yapay zekanın da "kötüye kullanılabileceğini" belirtti. Bu, Google'ın yeni yapay zeka karşıtı çabalarının merkezinde yer alan bir gerilimi gösteriyor: Google aktif olarak üretici yapay zeka ürünleri geliştiriyor ve hatta içerik yaratan yapay zekayı aramaya entegre etmek için çalışıyor – aynı zamanda arama ekibi teknolojinin çevrimiçi olarak ürettiği tüm çöplerle uğraşıyor.

Google'ın spam revizyonunu yoğunlaştırdığı bir diğer alan da "site itibarının kötüye kullanılması". Google, değiştirilen politikasında bu içeriği, "birinci tarafın gözetimi ya da katılımı olmadan ya da çok az olmadan yayınlanan" ve "birinci taraf sitenin sıralama sinyallerinden yararlanarak arama sıralamalarını manipüle etmek" için tasarlanmış üçüncü taraf sayfaları olarak tanımlıyor. Başka bir deyişle: fazladan tıklama almak için sağlam SEO konumundan yararlanmak isteyen tanınmış bir yayıncı, üçüncü taraf bir yüklenicinin – web sitesinin ritmiyle ilgili olsun ya da olmasın – kendi adı-markası altında içerik yayınlamasına izin verebilir.

Güncellenen politikalarında Google, bu tür üçüncü taraf materyallerinin neye benzeyebileceğine dair birkaç farklı örnek veriyor. Varsayımlarından biri ise son derece tanıdık:

Spor sitesinin editör kadrosunun içeriğe çok az dahil olduğu veya hiç dahil olmadığı ve sayfayı barındırmanın asıl amacının arama sıralamalarını manipüle etmek olduğu 'egzersiz takviyeleri incelemeleri' hakkında üçüncü bir tarafça yazılmış bir sayfaya ev sahipliği yapan bir spor sitesi.

Eğer bu size bir şeyler çağrıştırıyorsa, bunun nedeni tam olarak Sports Illustrated'ın – bilirsiniz, "spor sitesi" şöhretinin – yapay zeka tarafından oluşturulmuş profil resimlerine sahip tamamen sahte yazarların imzasıyla yayınladığını gördüğümüz türden berbat üçüncü taraf materyalleridir. Peki Google'ın bu içeriği neden bu kadar rahatsız edici buluyor? Tucker'ın blog yazısına göre, "Arama motorlarında üst sıralarda yer alan bu tür içerikler, belirli bir web sitesindeki içerikten çok farklı beklentileri olan ziyaretçilerin kafasını karıştırabilir ya da onları yanlış yönlendirebilir." Son derece adil!

Google ayrıca "süresi dolmuş alan adlarının kötüye kullanımını" ya da spam yapanların materyal üretmek için arama motorlarında yer alan eski web sitelerini kullanmasını da engelliyor. Bu bir süredir var olan bir uygulama, ancak bu operasyonların birçoğunun artık yapay zeka yüklü internetimizde ortaya çıktığını ve bazen tuhaf sonuçlar doğurduğunu kesinlikle gördük. Örneğin geçen yıl, tamamen gerçek kişilere atfedilen ve o zamandan beri terk edilmiş bir URL'den alan adı otoritesini sızdıran AI tarafından uydurulmuş alıntılarla dolu bir web sitesi bulduk.

Bunlar Google'ın birçok değişikliğinden sadece birkaçı ve genel olarak çok büyük bir olay gibi görünüyorlar. Daha önce, SEO spamcılarının para gözlü sevincine rağmen, Google çoğunlukla sonuç sayfalarını dolduran yapay zeka çamuru sorununu görmezden geliyor gibi görünüyordu. Ancak bugün itibariyle, internette dolaşan SEO uzmanlarına göre, Google yeni spam suçluları olarak kabul edilenlere karşı harekete geçti bile.

Authority Hacker adlı bir SEO firmasının kurucu ortağı olan Gael Breton, bu sabah Twitter'da paylaştığı bir yazıda, "Şu anda yapay zeka spam sitelerinin sağda solda tamamen deindex edildiğini görüyorum," dedi. "İşler ilginçleşecek."

Nihayetinde, bu değişikliklerin tam etkisi görülmeye devam ediyor. Ve bizi yanlış anlamayın: web'i zehirli, otomatik bir balçık yığınına yenik düşmekten koruma arayışında ileriye doğru olumlu adımlar gibi geliyorlar. Yine de, yeni bir çevrimiçi ortama uyum sağladığını görmekten memnun olsak da, Google'ın kendisinin arama sonuçlarında savaştığı yapay zekayı ilerletmede büyük bir rol oynamaya devam ettiğini unutmamak önemlidir.