Google Dökümanlar Android Tabletlerde Kullanışlı Bir Görsel Güncelleme Alıyor

Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar'a yeni bir biçimlendirme kenar çubuğu eklendi.

Yazar Ali Artur
google dökümanlar

Özet

  • Google, Android tabletlerdeki Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar uygulamasını, temel araçlara daha kolay erişim için yeni bir biçimlendirme kenar çubuğu ile güncelliyor.
  • Güncelleme şu anda kullanıma sunuluyor ancak yaygın olarak kullanıma sunulması birkaç hafta sürebilir. Tüm Workspace kullanıcıları ve kişisel hesap sahipleri tarafından erişilebilir olacak.
  • Google, Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar'daki biçimlendirme kenar çubuğunun Material Design 3 yönergelerini karşıladığını söylüyor.

Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar, Workspace paketinin ayrılmaz bir parçasıdır ve ekosistemdeki diğer Google uygulamaları tarafından iyi bir şekilde tamamlanmaktadır. Üç Workspace uygulaması genellikle birlikte güncelleme alma eğilimindedir, bu da kullanıcıların değişikliklere alışmasını kolaylaştırır. Benzer şekilde, Google şimdi Android tabletlerdeki Dokümanlar, Slaytlar ve E-Tablolar uygulamalarını yeni bir biçimlendirme kenar çubuğuyla yükseltiyor.

Google, Workspace blogunda, yaygın olarak kullanılan biçimlendirme araçları için bu yeni kenar çubuğunun Materyal Tasarım 3 yönergelerine uygun olduğunu söylüyor. Yeni kenar çubuğu, araç çubuğunun sağ tarafındaki sondan bir önceki seçenek olan Biçim düğmesine dokunarak etkinleştiriliyor.

Kaynak: Google

Biçimlendirme kenar çubuğunun, solda geri alma ve yineleme için birkaç düğme ve sizi araç çubuğu görünümüne geri götüren Biçim için simgeler ve sağda belge modu değiştiricisi (düzenleme, önerme, görüntüleme) olmaya devam eden üstteki araç çubuğu alanında mutlaka yer açmadığını belirtmek gerekir.

Ancak bu yeni seçeneğin önemli bir avantajı, tablet kullanıcılarının belgelerinde biçimlendirme değişikliklerini hızlı bir şekilde ve normalden daha az dokunuşla yapabilmelerini sağlamasıdır. Araç çubuğunda yalnızca simgeler göründüğünde işler oldukça kafa karıştırıcı olabiliyor ve bu yeni kenar çubuğu bu deneyimi biraz daha iyi hale getirmek için tasarlandı.

Ayrıca sayfa sonları, satır aralıkları, renkler, tablolar ve diğer birçok biçimlendirme seçeneği gibi işlevlere de daha kolay erişim sağlanıyor. Elbette, bu görünümü rahatsız edici bulursanız her zaman orijinal araç çubuğuna geri dönebilirsiniz.

İyi haber şu ki, bu biçimlendirme kenar çubuğu tüm Workspace kullanıcıları ve kişisel Google hesaplarında bulunanlar tarafından kullanılabilecek. Hafta sonu kullanıma sunulmaya başlanmış olsa da, bazı kullanıcıların üç Workspace uygulamasında kenar çubuğunu bulmak için Mart başına kadar beklemesi gerekebilir.

Google, Slaytlar ve E-Tablolar'daki bu yeni biçimlendirme kenar çubuğuna ilişkin bir örnek sunmamış olsa da, Docs deneyimiyle aynı olması gerekiyor. Google'ın Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar'a güncelleme getirmekten sorumlu ekipleri son birkaç gündür meşguldü ve üç uygulamanın web sürümü nihayet kullanıcıların yorumları daha verimli bir şekilde yönetmesine izin verdi.