Kahvenin Tarihine Dair İlginç Bilgiler

En sevdiğimiz sabah içeceği en tuhaf yollarla keşfedildi. Peki nasıl bu kadar vazgeçilmez oldu? İşte kahvenin tarihiyle ilgili bazı ilginç gerçekler.

kahve tarihi

Her gün uyanıyor ve sabah ritüelinize başlıyorsunuz: Haberler, kahvaltı ve bir fincan o değerli içecek – kahve. Acı tadı ve güçlü aromasında özel bir şeyler var ve bu canlandırıcı içeceği takdir eden tek kişi siz değilsiniz. Tüm dünyada her gün yaklaşık 2,25 milyar fincan kahve tüketildiği tahmin ediliyor!

Kahve hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Peki ama bu kafeinli fenomen tam olarak ne zaman ve nerede başladı? Ve kahve dünyayı nasıl fethetti? Etiyopya'daki mütevazı başlangıcından İslam ve Hristiyanlığın dini meydan okumalarına ve Avrupa'nın Doğu'ya olan takıntısına kadar, işte kahvenin kısa bir tarihi.

Kahvenin Tarihi Bir Keçiyle Başlar

Efsaneye göre kahvenin tarihi keçiyle başladı
Efsaneye göre kahvenin tarihi keçiyle başladı.

Diğer pek çok hikayede olduğu gibi kahvenin tarihi de uzun zaman önce Afrika'nın kalbinde başlar. Popüler bir Etiyopya efsanesi, sonunda dünyayı değiştirecek olağanüstü bir keşfi anlatır. 9. yüzyıl civarında, Kaldi adında bir keçi çobanı Etiyopya dağlık bölgelerinde çılgınca sevgili keçilerini arar. Onları çalıların arasında oynaşırken, çılgınca zıplarken ve bağırırken buldu.

Keçilerin küçük kırmızı meyveler yediğini fark etmesi uzun sürmedi. Meyvelerden bir avuç aldı ve tavsiye istemek için yakındaki manastırı ziyaret etti. Ancak keşişler Kaldi'nin heyecanını paylaşmamışlar. Bunun yerine, kırmızı meyvelerin şeytanın eseri olduğunu ilan etmişler ve onları ateşe atmışlar.

Hikaye burada sona erebilirdi, ancak içindeki tohumlar ateşte kavrulurken, güçlü aroma keşişlerin dikkatini çekti. Kavrulmuş çekirdekleri küllerden topladılar, öğüttüler ve sıcak suyun içine attılar. Demlemeyi denediler ve bundan sonrası tarih oldu.

Ya da öyle mi? Kaldi'nin, şen şakrak keçilerinin ve şüpheci keşişlerin hikâyesi muhtemelen bir efsanedir. Yine de Etiyopya'nın insan uygarlığı tarihinde özel bir yere sahip olduğunu biliyoruz. Etiyopya, insanlığın ilk kanıtlarına, birkaç eski Afrika kültüründen birine ve dünyanın en eski Hristiyan kiliselerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca muhtemelen kahvenin ilk tüketildiği yerlerden biridir – bir demleme olarak değil, yiyecek olarak. Kaldi'nin sevgili keçileri gibi Etiyopyalılar da meyveleri çiğneyerek kahveyi keşfetmişlerdir. Ancak kahvenin Etiyopya kültürünün ve günlük yaşamının temel bir parçası haline gelmesi uzun sürmedi ve bu durum günümüze kadar devam etti.

Yemen'in Antik Limanı ve Ulaşım Merkezinin Adı Mocha (Muha)'ydı

Mocha'daki Türk valinin villası
Mocha'daki Türk valinin villası, 19. yüzyıl sonları.

Kahve tarihindeki bir sonraki adım bizi Kızıldeniz'in doğusuna, qahwa olarak bilinen kahvenin ilk kez sıvı halde tüketildiği Yemen'e götürüyor. Arap kabileleri muhtemelen daha önce kahve kirazlarından şarap yapıyor olsalar da, kahvenin bir içecek olarak kullanıldığına dair en eski tarihsel kanıtlar 15. yüzyıldan gelmektedir.

Sufi mistikler bu canlandırıcı içeceği gece dini ayinlerinde uyanık kalmak için kullanmışlardır. Yemen aynı zamanda kahvenin kavrulduğu ve bugün bizim yaptığımız gibi servis edildiği ilk yerdir.

Arabistan'ın Şarabı: Alkolün Aksine Kahve Kur'an'dan Çıkarıldı

Yemen'in Kızıldeniz kıyısındaki antik liman kenti Mocha, kahvenin İslam dünyasının dört bir yanına gönderildiği bir merkez haline geldi. Kahvenin Müslümanlar arasındaki popülaritesi, Kur'an'dan çıkarılmasıyla arttı. Bir başka uyarıcı olan alkol ise açıkça yasaklanmıştı. Bu nedenle, başlangıçta kahvenin Arabistan Şarabı olarak bilinmesi şaşırtıcı değildir.

İlk Kahve Evi 1555'te Açıldı

Kahve Evi, Carl Werner, 1870
Kahve Evi, Carl Werner, 1870, suluboya. Kaynak: Sotheby's.

16. yüzyılın ortalarına gelindiğinde kahve Arap Yarımadası, Kuzeydoğu Afrika ve Mısır'da hızla yayılıyordu. Kahvenin yayılması kısmen Osmanlı'nın Arabistan'ı fethetmesiyle kolaylaşmış, bu da kahveyi başkent İstanbul da dahil olmak üzere geniş İmparatorluğun her köşesine taşımıştır. 1555 yılında, o zamanlar dünyanın en büyük ve en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul'da ilk kahvehane kapılarını açtı.

Ancak bu aromatik içeceğin tadı herkesi memnun etmedi. Kahvehaneler, müşterilerin tartışmalar için buluştuğu, şiir dinlediği ve satranç ya da tavla gibi oyunlar oynadığı yerlerdi. Bu durum, kahvehanelerin camileri tehlikeye atacağından ve buluşma yeri olarak camilerin yerini alacağından korkan bazı Müslüman din adamları arasında endişeye neden oldu.

Dahası, din adamları kahvenin inananların zihinlerini baştan çıkaracağına, onları sarhoş edeceğine ve sağlıklı düşünmelerini engelleyeceğine inanıyordu. Buna ek olarak, yetkililer kahvehanelerin halkı kargaşaya veya isyana teşvik eden yerler haline gelebileceğinden korkuyordu. Yine de, kahve ve kahve kültürünü yasaklamaya yönelik sayısız girişim – Sultan 4. Murad'ın kahve içmeyi ölüm cezasına çarptırması (!) da dahil olmak üzere – nihayetinde başarısız olmuş ve kahvehaneler Osmanlı İmparatorluğu'nda İslam kültürünün temel unsurlarından biri haline gelmiştir.

Papa VIII. Clemens Kahveyi Vaftiz Etmek İstedi

Doğudan gelen diğer egzotik mallar gibi kahve de Hıristiyan Avrupa'ya Venedik ticaret kadırgalarıyla geldi. 1615 yılında Venedik sokaklarında kahve satan sokak satıcılarına rastlamak mümkündü. Kahve bir kez daha, bu kez hem dini hem de laik otoritelerin saldırısına uğradı. Katolik Kilisesi kahveyi "Müslüman içkisi" ve Evharistiya ayininde kullanılan şarabın potansiyel rakibi olarak görüyordu.

Bu hararetli tartışma ancak Papa VIII. Clemens'in kişisel müdahalesiyle çözülebildi. İçeceğin tadına baktıktan sonra şöyle dediği rivayet edilir: "Bu Şeytan'ın içkisi o kadar lezzetli ki, kafirlerin bundan özel olarak yararlanmasına izin vermek yazık olur." Papa fincanı o kadar beğenmiş ki kahveyi vaftiz etmek istemiş.

Vaftiz hiçbir zaman gerçekleşmedi ama Papa'nın kutsaması kahvenin popülaritesini artırdı. 17. yüzyılın sonlarına doğru İtalya'nın her yerinde kahvehaneler vardı. Bir başka büyük destek de Osmanlı'nın 1683'te Viyana'yı alamamasının ardından geldi. Türk kampında bulunan savaş ganimetleri arasında, galipler tarafından Viyana'da ve Avrupa'nın geri kalanında yeni açılan kahvehanelerde kullanılan büyük miktarlarda kahve çekirdeği vardı.

Habsburg Avusturya'sından sonra kahve kıtayı kasıp kavurdu ve Avrupa'nın Doğu modası ve trendlerine olan takıntısı Turqueria'nın hayati bir parçası haline geldi.

Tavernalardan Kahvehanelere: Kahvenin Küresel Tarihi

Meyhanelerin aksine, kahvehaneler kendi kütüphaneleri ve müzikleri olan iyi aydınlatılmış yerlerdi. Kısacası, Avrupalı entelektüellerin takıldığı yerlerdi. Dünyanın en parlak fikirlerinden bazıları bir fincan kahvenin eşlik ettiği tartışmalardan doğdu. Hızla büyüyen kahve kültürü herkesin hoşuna gitmedi.

İngiliz Kralı II. Charles, 1675 yılında kahvehaneleri isyan yeri olarak nitelendirerek yasaklamaya çalıştı. Devrim, kralın zihninde hala tazeydi. Yasak hiçbir zaman yürürlüğe girmezken, bir başka egzotik ürün olan çay, Britanya Adaları'nda favori içecek olarak yavaş yavaş kahvenin yerini aldı.

Hollandalılar Java Adası'nda Plantasyonlar Kurdu

Java Adası'nda kahve plantasyonu
Java Adası'nda bir kahve plantasyonu.

Kahve İngiltere'de bir gerileme yaşarken, Avrupa'nın geri kalanı bu acı içeceği o kadar çok sevdi ki, Osmanlı İmparatorluğu'nun tekelini sonsuza dek kırmaya karar verdiler. Güçlü sömürgeci ulusların gemilerinin güvertelerinde kahve dünyayı fethetmeye hazırdı.

Kahveyi dünyanın öbür ucuna götürenlerin ilki, Doğu Hindistan şirketi Endonezya'da büyük kahve plantasyonları kuran ve Java adası ana ticaret merkezlerinden biri haline gelen Hollandalılardı. Endonezya kahvesinin ilk ihracatı daha 1711 yılında Avrupa'ya ulaştı.

Atlantik ötesinde Fransızlar Karayipler ve Meksika'da kendi kahve işlerine başladılar. Güney Amerika'da ise İspanyol ve Portekizli sömürgeciler, geleceğin kahve süper güçleri Kolombiya, Peru ve Brezilya'nın tohumlarını attılar. 1800'lere gelindiğinde Avrupalılar tüm küresel kahve ticaretini kontrol ediyordu.

Boston Çay Partisi Sayesinde Bir Fincanda Devrim

Kahvenin hızla artan popülaritesinin bir de karanlık yüzü var. Artan talebi karşılamak için Avrupalı sömürgeci güçler Karayipler, Asya ve Amerika'daki plantasyonlarda çalıştırmak üzere Afrika'dan köleler ithal etti. Ancak kahvenin tarihinin olumlu yanları da vardır; modern demokrasinin doğuşunda önemli bir rol oynamıştır.

Amerikan Bağımsızlık Savaşı'nın fitilini ateşleyen 1773'teki ünlü Boston Çay Partisi, çaydan kahveye geçişe neden oldu. Kahve içmek, yeni doğan Amerikan ulusu için vatani bir görev haline geldi. Aslında, kahveye olan talep o kadar arttı ki, satıcılar kıt kaynaklarını istiflemek ve fiyatları fahiş bir şekilde yükseltmek zorunda kaldılar. 1812 Savaşı'ndan sonra kahve, Amerika'nın favori içeceği olarak yerini sağlamlaştırdı.

Askerler Enerjilerini Artırmak için Kafeine Güvendiler

Charles'ı ve İngiltere'de kahveyi yasaklama girişimini hatırlıyor musunuz? Hükümdarın korkuları haklı gibi görünüyor, çünkü 1848'de Avrupa'yı saran devrimler Budapeşte'den Berlin'e, Paris'ten Palermo'ya kahvehanelerde yapılan toplantılarda başladı. Bu devrimler ve Amerikan İç Savaşı gibi diğer çatışmalar da kahve tüketiminin artmasına yardımcı oldu, çünkü askerler enerjilerini artırmak için kafeine güveniyorlardı.

Kahve Apollo 11 ile Uzaya Gidiyor (1969)

Astronot Samantha Cristoforetti UUİ'de espresso içerken
Astronot Samantha Cristoforetti UUİ'de espresso içerken, 2015. NASA, kahve tarihinde önemli bir an. Kaynak: coffeeordie.com.

1800'lerin sonlarına gelindiğinde kahve, kraliyet ailesinin ve elitlerin yanı sıra sıradan halkın da ulaşabildiği dünya çapında bir meta haline gelmişti. Kahvehaneler her şehrin vazgeçilmezi, tartışma, tefekkür ya da sadece bir şeyler içmek için bir yerdi. Kahve aynı zamanda Sanayi Devrimi'ni beslemeye de yardımcı oldu. Dur durak bilmeyen yeni fabrikalardaki işçiler kahve, daha doğrusu kahvenin içindeki kafein sayesinde gece gündüz çalışıyordu.

Kahve artık insanların evlerine girmeye hazırdı. İronik bir şekilde, kahvenin evlere girmesi 20. yüzyılda dünyayı vuran iki felaketle kolaylaştı. I. Dünya Savaşı sırasında hazır kahve askerlere çok ihtiyaç duydukları desteği verirken, II. Dünya Savaşı'nda Amerikan askerleri kahvelerini o kadar çok sevdi ki, askerler kahveye özel bir isim verdi: "a cuppa Joe".

Kahve dünyanın her köşesine yayılmış ve insanların hayatlarının her alanına girmişken, gidilecek son bir yer daha vardı. Astronotlar için zorunlu bir takviye olarak görülmese de, aromatik içecek "insan için küçük bir adım, insanlık için dev bir sıçrama "ya katıldı. 1969'da Apollo 11'in tüm mürettebatı Ay'a inmeden önce kahve içti.

Günümüzde, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Dünya'nın yörüngesinde dönen astronotlar, cesurca ilerlerken en sevdikleri sıcak içeceğin tadını çıkarmak için son teknoloji ürünü vakumlu keselere ve sıfır yerçekimli fincanlara sahiptir. Ve 2015'ten itibaren uzay kahvesi artık benzersiz bir cihazda hazırlanıyor: Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunan ISSpresso kahve makinesi.

Kahvenin Tarihi ve Geleceği

Kahve, Etiyopya'nın dağlık bölgelerindeki mütevazı başlangıcından yüksek teknolojili bir uzay içeceğine kadar uzun bir yol kat etti. Ancak bu yolculuk henüz bitmedi. Ne de olsa kahve küresel ekonomide hala önemli bir rol oynuyor. Bu nedenle kahve endüstrisinin hem insanlar hem de Dünya gezegeni üzerinde büyük bir etkisi vardır.

Yüzyıllar boyunca kahve üretimi köleler tarafından gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda büyük uluslararası şirketlerin düşük ücretli yerel işçilerden kâr elde etmesiyle eşitsizliğin itici güçlerinden biri oldu.

Soğuk Savaş sırasında kahve, Latin Amerika'da zaten istikrarsız olan ülkeleri ve ekonomilerini daha da zayıflatan savaşların kışkırtılmasında rol oynamıştır. Son olarak, büyük kahve plantasyonları çevreye zarar vererek yerel flora ve faunayı tehlikeye atmaktadır. Göründüğü üzere günlük fincanınızın fiyatı oldukça yüksek.

Neyse ki tam da şu anda bir değişim yaşanıyor. Daha 1990'larda Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni bir hareket ortaya çıktı. Bazı kavurucular kahveyi elle hazırlamaya, çekirdekleri yerel çiftçilere ait daha küçük tarlalardan temin etmeye ve en önemlisi çevreyi tehlikeye atmayan çiftlikleri desteklemeye başladı.

Buna, müşterilerin kahve fincanlarındaki çekirdeklerin kökenleri konusunda eğitilmesi de eşlik etti. Bu, günümüzde özel kahve olarak bilinen şeye dönüştü. Sadece birkaç on yıl içinde dünya çapında bir fenomene dönüşerek kahveyi çevreye ve topluma duyarlı bir geleceğe taşıdı.