Grönland Bağımsız Bir Ülke mi?

Grönland tam olarak kimin toprağı? Ada ülkesi kendi kendini yönetiyor ve kendi ekonomisini ve kaynaklarını idare ediyor, ancak yine de tam anlamıyla bağımsız değil

Basitçe ifade etmek gerekirse, Grönland gezegendeki diğer tüm adaları geride bırakıyor. Grönland'ın Danimarka'ya katılımı 1953 yılında kabul edilen yeni Danimarka Anayasası ile resmiyet kazanmıştır. Bu durum Grönland'ın Danimarka hükümetinin gözündeki statüsünü iyileştirmiş ancak iki ülke arasındaki bağları germiştir. Danimarka'dan bağımsızlık Grönland halkının ve yerel yönetiminin hedefiydi ve nihayet 2009'da özyönetim elde ederek bunu başardılar.

Ancak adada son dönemde yaşanan bazı gelişmeler ülkeye olan ilgiyi bir kez daha artırdı. Hem Grönland'ın eriyen buzullarından kum çıkarma ihtimali hem de Grönland'ın donmuş topraklarında dünyanın en eski DNA'sının keşfedildiğinin açıklanması, bu kaynaklar üzerinde Grönland'ın mı yoksa Danimarka'nın mı yasal hak sahibi olduğu konusunda tartışmalara yol açtı.

Grönland Ne Kadar Bağımsız?

Grönland, 2009 yılında "doğal kaynaklarının, yargı ve polis teşkilatının kontrolünü Danimarka'dan devraldıktan sonra" "tam bağımsızlığa doğru ilerliyor". Ülkenin 57,000 sakini, kendi başlarına hareket etmeye hazırlanırken "çoğu değişen Arktik ortamla ilgili olası bir kaynak geliştirme seliyle karşı karşıya".

Fransa'nın dört katı büyüklüğündeki Grönland, toplam 836.000 kilometrekare alanı kapsıyor. Öte yandan, burada sadece 57.000 kişi yaşıyor ve bunların yüzde 85'i İnuit. Grönland'ın 2009'dan bu yana hakkı olan tam bağımsızlığını ilan etmesi durumunda, gezegendeki en az nüfusa sahip ülke olacaktır. Dünyanın en büyük ikinci buz tabakası Grönland'ın yüzde 80'ini kaplıyor ve bu da önemli bir etken. Buz tabakası o kadar ağırdır ki, altındaki ana kayayı deniz seviyesinin bin metreden fazla altına indirmiştir.

Grönlandlıların çoğunluğu Danimarka'dan ayrılmayı desteklese de, henüz ayrılmayı zorunlu kılan bir yasa yürürlüğe girmedi. Ancak bu konu hala tartışmalı bir konudur. Kısa bir süre önce Grönland Dışişleri Bakanı, İnuit olmayan Grönlandlıların Danimarka'dan bağımsızlık konusunda yapılacak bir referanduma katılmalarının engellenmesini önerdiği için rütbesi düşürüldü.

Grönland'da Petrol Var mı?

Grönland'ın doğu kıyısındaki petrol ve gaz yataklarının hala bozulmamış olduğu ve hükümetin 2013 ve 2014 yıllarında birkaç büyük uluslararası petrol şirketine izin verdiği bildiriliyor. Grönland'ın açık deniz petrol rezervlerinin, adanın iç bölgelerinde yıllar boyunca gözlemlendiği gibi, buzullar çekilmeye devam ettikçe daha geniş ölçüde kullanılması beklenmektedir.

Grönland'ın eski başbakanı Aleqa Hammond, çoğunluğu Inuit olan nüfusun yaklaşan ekonomik patlamaya hazır olduğunu ve ülkenin büyük ölçüde kullanılmayan kaynaklarının Grönland'ın kültürüne ve çevresine onarılamaz bir zarar vermeden kullanılabileceğini iddia eden bir açıklama yapmıştır. Yine de bazı insanlar şüpheci.

Eski Inuit Circumpolar Konseyi başkanı Aqqaluk Lynge bir keresinde "Eğer zenginleşmek istiyorsanız, bunun bir bedeli var" gözleminde bulunmuştu.