Gülümsemenin Stresi Azaltma Üstündeki Etkisi

Araştırmacılar, gülme geçmişi olan katılımcıların, yakın zamanda gülme deneyimi yaşamamış olanlara kıyasla daha fazla ağrı toleransına sahip olduğunu tespit etti.

gülmek stres

Gülmenin sizin için iyi olduğu eski bir deyiştir. İnsanlar kahkaha attıktan sonra kendilerini daha sağlıklı ve güçlü hissettiklerini ifade ederler. Ancak, bunun arkasında herhangi bir doğruluk payı var mıdır? Stresli olduğunuzda ve gülecek ruh halinde olmadığınızda neler olur? Gülmenin size ne faydası var? Daha uzun yaşamanızı sağlar mı? İnsanlar daha ilk kutsal kitaplarda mizahın ve gülmenin iyileştirici gücünün farkına varmışlardır. Gülmenin iyileştirici gücü hem bilimsel hem de popüler medyada kapsamlı bir şekilde ele alınmaya devam ediyor. Ancak bu konunun sadece bir kısmı sistematik olarak araştırılmıştır.

Ağrıyı Bastırma ve Bağışıklık Sistemini Uyarma

gülümseyen genç güzel kadın

Bununla birlikte, iyi bir kahkahanın bağışıklık sistemimizi uyardığı yaygın olarak kabul edilmektedir. Bilim insanları bunu 2001 yılında yapılan bir çalışmada 52 gönüllü katılımcı ile keşfetti. Hastalıklardan korunmak için çok önemli olan öldürücü hücreler de dahil olmak üzere çeşitli bağışıklık hücreleri, genç erkekler komedi filmi izleyip güldüklerinde kanda önemli ölçüde daha aktifti.

Yoğun gülme nöbetlerinin ağrıyı hafiflettiği gösterilmiştir. İngiliz bilim insanları bunun nedeninin vücudun kendi opioidlerini üretmesine yol açması ve böylece vücudun ağrı sinyal molekülleri üretimini azaltması olduğunu bulmuşlardır. Araştırmacılar, gülme geçmişi olan katılımcıların, yakın zamanda gülme deneyimi yaşamamış olanlara kıyasla daha fazla ağrı toleransına sahip olduğunu tespit etti.

Gülmenin stresi hafifletmesinin bir başka yolu da, insanlar baskı altındayken sıklıkla yükselen stres hormonu kortizolün kandaki seviyesini azaltmasıdır. Kahkaha attıktan hemen sonra kortizol seviyeleri önemli ölçüde düşmektedir. Bu, kahkahanın strese verilen tepkiyi hemen hafiflettiği anlamına gelir. Gülmek ayrıca stresin bağışıklık sistemi üzerindeki baskılayıcı etkisine de karşı koyar.

Zoraki Bir Tebessümün Bile Sonuçlarını Göreceksiniz

Tamam, peki ya tebessüm? Sonuçta, baskı altındayken içten ve uzun süre gülebilmeniz pek sık rastlanan bir durum değildir. Yapılan ön araştırmaya göre, zoraki bir kahkaha ya da tebessümün bile etkisi olabilir. 22 katılımcıdan araştırma sırasında çeşitli noktalarda kahkaha atmaları, tebessüm etmeleri ya da kurtlar gibi ulumaları istendi.

Tüm katılımcılarla görüşüldü ve bu olayların her birinin öncesinde ve sonrasında duygusal durumlarını ölçmek için testler yapıldı. Sonuçlar, ulumanın deneklerin ruh halleri üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını, ancak zorla kahkaha atmanın ve tebessüm etmenin önemli ölçüde olumlu bir etkisi olduğunu göstermiştir.

Yalnızca Ağzınızın Bir Köşesini Yukarı Kaldırın

Yapay bir gülümsemeyle sadece ağzınızın köşelerini kaldırdığınızda bile, bunun faydası oluyor. Kansas Üniversitesi'nden psikolog Tara Kraft liderliğindeki bir grup bunu keşfetti. Bilim insanları, test katılımcılarının gülümsediklerinin bilincinde olup olmadıklarına bakmaksızın, sadece gülümserken yüz kaslarını bükme eyleminin herhangi bir yararlı etkisi olup olmadığını merak ediyorlardı.

Kraft bunu, 169 test gönüllüsünü strese maruz bırakarak, zaman kısıtlamaları altında bilgisayar tabanlı aktiviteleri tamamlarken dudaklarıyla yemek çubuklarını tutmalarını sağlayarak başardı. Gönüllülerin yarısına gülümsemeleri söylenirken diğer yarısından deney boyunca nötr bir ifade takınmaları istendi. Bunun nedeni, herkesin yemek çubuklarını ağızlarında tutmak için refleks olarak dudaklarını ve yüz kaslarını gülümsüyormuş gibi bükmek zorunda kalmasıydı.

Bu çalışmanın bulguları, farkında olmasak bile gülümsemenin fizyolojik etkilerini ortaya koymaktadır. Bunun nedeni, stres aktiviteleri boyunca, daha önce yemek çubuklarını tutan tüm katılımcıların kalp atış hızlarının, görevleri yemek çubukları olmadan yapan kontrol deneklerinin kalp atış hızlarından çok daha düşük kalmasıdır. Yüz kaslarının kasılması sadece nesnel stres ölçümlerini değil, aynı zamanda öznel stres ölçümlerini de azaltmıştır.

Bir dahaki sefere trafikte sıkışıp kaldığınızda veya başka bir stresli durumdan geçtiğinizde kendinizi tebessüm etmeye zorlayın. Bu, stresin bedensel tezahürlerine karşı koymaya yardımcı olmanın yanı sıra toplumsal kişiliğinizi de hemen geliştirir.