Bira Göbeği Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?

Kadınlar için kilo almak kolaydır çünkü vücutlarında yağ depolayabilecekleri birçok yer vardır. Öte yandan erkekler, yağı neredeyse tamamen karın bölgelerinde depolama eğilimindedir.

Yazar Ali Artur
bira göbeği

Özellikle yurt dışındaki erkekler, göbeklerinin etrafına "Bu vücudu bira yaptı" yazılı tişörtler giymeyi seviyor. "Bira göbeği" terimi Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, İspanya, Almanya ve Birleşik Krallık da dahil olmak üzere dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Peki ama "bira göbeği" tam olarak nedir ve "bira göbeği" örneğin "şarap göbeğinden" farklı bir durum mudur?

Mevcut bilgi birikimi bizi "bira göbeği" diye bir şey olduğu sonucuna varmaya zorluyor. Bira ve göbeğin birlikte olup olmadığını belirlemek için bilim insanları tarafından birkaç büyük ölçekli çalışma yürütülmüştür. Bulgular umulduğu kadar açık değildir, ancak bir şey kesindir: Bira kullanımı ile genişleyen bel çizgileri arasında bir bağlantı var. Ancak bu etki genellikle genel bir kilo artışıyla birlikte görülüyor ve hiçbir zaman sadece göbekle sınırlı kalmıyor.

Bira Göbeği Daha Çok Biranın Tüketilme Biçimiyle İlgilidir

bira göbeği

Bunun sorumlusu kısmen biranın içerdiği yüksek miktardaki enerjidir. Biranın hem alkol hem de karbonhidrat içerdiğini unutmayın, bu nedenle her zaman toplam kalori alımınıza her ikisini de dahil etmeniz gerekir. Biranın içerdiği bu ekstra kalorilerin çoğu, akşamları işten sonra, yemek sırasında ve televizyon izlerken olduğu gibi insanların tükettiklerine çok dikkat etmedikleri zamanlarda alınıyor.

Biranın tüketilme şekli nedeniyle bu durum, şarap gibi diğer alkollü içeceklere kıyasla çok daha fazla miktarda toplam kalori alımına neden olmaktadır. Birayla ilgili birçok araştırmadan elde edilen istatistiklere göre, Avrupa'daki nüfus her gün 1 litreden fazla bira tüketmektedir. Bu nedenle, bilim insanları biranın nasıl kilo aldırdığı hakkında çok şey kaleme almıştır. Dolayısıyla burada bir sorun olduğu ortadadır.

Cinsiyetin "bira göbeği" Üzerindeki Etkisi

Aşırı bira tüketimi, biyolojik farklılıklar nedeniyle erkekleri ve kadınları da farklı şekilde etkiler. Kadınlar için kilo almak kolaydır çünkü vücutlarında yağ depolayabilecekleri birçok yer vardır. Öte yandan erkekler, yağı neredeyse tamamen karın bölgelerinde depolama eğilimindedir.

Bu yüzden bir erkeğin karnı bir kadınınkinden çok daha fazla dışarı çıkar. İnsanlar farklı oranlarda bira içse de bira göbeği klişesinin bu kadar yaygın olmasının büyük bir nedeninin bu olduğu düşünülmektedir.

Alkollü İçecekler Yağın Vücutta Hareket Etmesine Neden Olur

Ancak bira içmek, yağ dağılımında nispeten zararsız deri altı yağından, iç organlar ve karaciğer arasında biriken ve sağlığı tehdit eden karın yağına doğru bir değişikliği teşvik ediyor gibi görünmektedir. Bilim insanları bunun neden böyle olduğundan emin değil. Muhtemelen bu sonuca katkıda bulunan başka faktörler de vardır. Bunlardan biri biranın reçetesi olabilir. Biranın önemli bir bileşeni olan şerbetçiotu, yağ metabolizmasını etkileyebilecek hormon benzeri bileşikler içerir.

Bununla birlikte, yaşam tarzınız bira göbeğiniz için daha önemli gibi görünüyor. Kötü beslenme ve egzersiz eksikliği, genellikle aşırı bira içmenin ve bunun sonucunda oluşan şişman bira göbeğinin nedenleri olarak gösterilir. Özellikle egzersiz eksikliği, karın bölgesinde visseral yağ birikimiyle ilişkilendirilmiştir. Ancak şekerli içecekler de kilo alımı üzerinde bira ile aynı etkiye sahiptir. Yakında alkolsüz içecek göbeği de bira göbeğine eşlik edebilir ve bu sadece yaşlı erkeklerde görülen bir durum değildir. Bunun nedeni, şekerli meşrubatların kolay bulunabilen çok büyük şişelerde gelmesidir.