Güney Afrika'da HIV Enfeksiyonları İlk Kez Önemli Ölçüde Düştü

Bir araştırmaya göre, Güney Afrikalıların yaklaşık yüzde 12,7'si HIV virüsü ile enfekte ve bu rakam 2017'de önemli ölçüde daha yüksekti.

Yazar Burcu Kara
hiv aids

Yapılan bir araştırmaya göre Güney Afrika'da HIV ile enfekte bireylerin sayısı son yıllarda ilk kez önemli ölçüde azaldı. Güney Afrika İnsan Bilimleri Araştırma Konseyi (HSRC) tarafından yapılan araştırmaya göre, 62 milyon Güney Afrikalının yüzde 12,7'si bağışıklık yetersizliği hastalığı AIDS'e neden olabilen HIV virüsüne sahip. 2017 yılında yapılan bir araştırmada ise nüfusun yüzde 14'ü enfekte olmuştu.

HSRC araştırma lideri Khangelani Zuma, enfeksiyon oranlarındaki düşüşün basit bir açıklaması olmadığını, nedenlerin "karmaşık" olduğunu belirtti. Güney Afrika, kırk yıldır devam eden AIDS salgınından en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor.

Çalışma ilerleme kaydedildiğini göstermekle birlikte, Güney Afrika'daki HIV salgınıyla mücadelede eksikliklerin de altını çizmektedir. Enfeksiyon oranları farklı coğrafi bölgeler ve nüfus grupları arasında önemli farklılıklar göstermekte olup, özellikle Siyah bireyler, kadınlar ve gençler üzerinde etkili olmaktadır.

Coğrafi olarak da kayda değer farklılıklar söz konusudur. Başkenti Cape Town olan güneybatı eyaleti Western Cape'de 15 yaş üstü bireylerin sadece yüzde sekizi etkilenirken, başkenti Durban olan doğu eyaleti KwaZulu-Natal'da bu oran yüzde 22'dir. Ayrıca, kadınlar arasındaki HIV yaygınlığı, yüzde 12'ye kıyasla yüzde 20 ile erkeklerin neredeyse iki katıdır.

Orantısız Olarak Etkilenenler: Siyah Güney Afrikalılar

Siyahlar yüzde 20'lik yaygınlık oranıyla daha fazla etkilenirken, karışık ırklı nüfus (" Coloureds -Renkliler- ") yüzde beş, Beyazlar ve Hintliler ile diğer Asyalılar yaklaşık yüzde bir oranında etkilenmektedir. Araştırmanın başındaki isim olan Zuma, "Cinsiyete göre HIV yaygınlığındaki en belirgin farklılıklar genç nüfus gruplarında görülmüştür ve bu da hedefe yönelik tedbirler alınmasını gerektirmektedir" dedi.

Güney Afrika, diğer tüm ülkelerden daha fazla bireysel HIV vakası ve Afrika kıtasındaki tüm vakaların yaklaşık üçte birini kaydetmektedir. Son yıllarda ülkede yılda 85,000'den fazla kişi AIDS nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Antiretroviral tedavinin (ART) yaygınlaşması HIV/AIDS hastalarının görünümünü kökten değiştirmiştir.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, AIDS'in yayılmasını önlemede etkili bir araç olarak kabul edilen kondom kullanımındaki küresel düşüşe de dikkat çekti.

Temmuz ayında Birleşmiş Milletler'in bir parçası olan UNAIDS programı umut verici bir mesaj verdi: 2030 yılına kadar, küresel siyasi irade ve mali taahhüt olması halinde bağışıklık yetersizliği hastalığı büyük ölçüde yenilebilir.