C Vitamini, Kolajen ve Retinol Gerçekten Yaşlanmayı Geciktiriyor mu?

Cildin yaşlanması konusunda mücadele edenlerden biriyseniz, dikkat! Bu konu, bazıları yanlış referans vermekten çekinmeyen kozmetik laboratuvarları için büyük bir ticaret alanıdır.

cilt kadın

Cilt yaşlanmasına karşı hararetle mücadele edenlerden biriyseniz, dikkat! Bu konu, bazıları bilimsel gerçekleri daha şüpheli iddialarla karıştırmaktan çekinmeyen kozmetik laboratuvarları için büyük bir iş. Bu yazıda C vitamini, kolajen, hyaluronik asit ve retinol hakkındaki son araştırmalara göz gezdireceğiz.

Yaşlanmaktan daha doğal ya da daha şiddetli tartışılan bir şey yoktur, özellikle de kendini göstermeye başladığında… Kırışıklıkları, kaz ayaklarını ve seyrelen saçları arka plana atmak için kozmetik laboratuvarları araştırmanın en ileri noktasındadır ve sürekli olarak cildi dolgunlaştırabilen ve hatta gerilemesini önleyebilen vaatlerle dolu yeni 'doğal' ürünler geliştirmektedir.

C Vitamini

C vitamini (askorbik asit olarak da bilinir) genellikle cilt yaşlanmasına karşı bir numaralı yardımcı olarak sunulur. Aynı zamanda sağlık için de gereklidir.
Aslında, C vitamini eksikliğine bağlı spesifik patoloji iskorbüttür. Kendini diş eti kanaması, dişlerde gevşeme ve eklem ağrıları ile gösterir. Bilim insanları 2017 yılında Nutrients dergisinde yayınlanan bir çalışmada, C vitamininin kolajen sentezini uyararak ve UV kaynaklı fotohasarlara karşı antioksidan korumaya katkıda bulunarak önemli ve iyi bilinen işlevleri yerine getirdiğini açıklıyor. Bu açıklama diğer birçok çalışmayla da örtüşmekte ve bu maddeleri içeren güzellik ürünleri için iyi bir haber niteliği taşımaktadır.

Evet, ama şu da var: bu bilgi genellikle topikal ürünlere C vitamini eklenmesini haklı göstermek için kullanılıyor, [oysa] diyetle C vitamini alımının iyileştirilmesinin aksine bu tür bir tedavinin etkinliği tam olarak anlaşılabilmiş değil. Sonuç olarak: Cilde uygulanan C vitamini bazlı bir ürünün dolgunlaştırıcı ve UV-koruyucu etkileri olması mümkündür, ancak bu konudaki çalışmalar çok azdır ve sonuçlar henüz kesin değildir. Bu nedenle en iyisi, turunçgiller, maydanoz ve biber ağırlıklı olmak üzere C vitamini açısından zengin bir diyet tercih etmektir.

Kolajen

Üretimi C vitamini tarafından uyarılan ünlü kolajen, insan vücudunda en bol bulunan proteindir. Sadece cilde esneklik kazandırmakla kalmaz, aynı zamanda saç kalitesini artırır ve eklem ağrıları üzerinde faydalı etkileri olabilir.
Kısacası, kolajen en iyi dostunuzdur. Bununla birlikte, 25 yaşından itibaren daha az bulunur hale gelir ve üretimi yılda yaklaşık %1,5 oranında azalır.

Bu düşüşü telafi etmek ve bebek pürüzsüzlüğündeki cildi korumak için birçok web sitesi ve laboratuvar, üç aylık kürler sırasında toz veya tablet şeklinde alınacak diyet takviyeleri sunmaktadır. Bu kürler genellikle pahalıdır. İyi haber şu ki, bu kez kolajen takviyelerinin etkisi kanıtlandı! 2007'de Skin Pharmacology and Physiology dergisinde yayınlanan bir çalışmanın yazarları, "çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmada, 35-55 yaş arası 69 kadına 8 hafta boyunca günde bir kez 2,5 g veya 5,0 g kolajen hidrolizat veya plasebo verildiğini ve her tedavi grubunda 23 denek bulunduğunu" belirtiyor.

Sonuç: "4 haftalık takip tedavisinden sonra, yaşlı kadınlarda istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek bir cilt esnekliği seviyesi tespit edildi". Kötü haber şu ki, size vücudunuzun özümseyebileceği ürünler sunmayan markalar tarafından kandırılmak çok kolay. Piyasada iki tür kolajen bulunmaktadır: balık derisinden elde edilen deniz kolajeni ve domuz ya da sığır etinden elde edilen hayvansal kolajen. Kolajenin iki formu vardır: kapsül ve toz.

Kolajenin vücut tarafından emilimi üzerine yapılan çalışmalar, deniz kolajeninin sığır kolajenine göre ortalama 1,5 ila 1,7 kat daha iyi emildiğini göstermiştir. Ayrıca boyut sorunu da vardır: kolajen çok büyük bir proteindir, midede sadece 5.000 gözenek varken yaklaşık 30.000 daltona (Dalton atom ve moleküllerin kütlesini ifade etmek için kullanılır) sahiptir. Bu nedenle, emilimini optimize etmek için 5.000 daltondan daha büyük olmayan peptit tozu formundaki kolajeni tercih etmeniz önerilir. Son olarak, önerilen günlük doza (metabolizmaya, diyete ve spor aktivitesine bağlı olarak 1 ila 20 gram) ulaşmak için tozu tercih etmek en iyisidir: bir hap maksimum 1 gram ürün içerir, bu nedenle ne kadar yutmanız gerektiğini hayal edebilirsiniz…

Hyalüronik asit

Hyalüronik asit kozmetik laboratuvarlarının gözbebeklerinden biridir. Araştırmacılar 1994 yılında The International Journal of Dermatology'de "yaşlanma sırasında dermisteki hyalüronik asit seviyelerindeki değişimlerin, yaşlı ciltteki turgorun azalması, mikro damar desteğinin azalması, kırışıklıklar ve elastikiyetin bozulması gibi en çarpıcı değişikliklerden bazılarını açıklayabileceğini" yazdılar. Bunun da iyi bir nedeni var: su moleküllerinin ciltte bağlanmasından ve tutulmasından sorumlu moleküldür. Dolayısıyla bu molekülün üretiminin azalması daha az nemli, daha az dolgun ve daha mat bir ciltten sorumludur.

Şimdi soru, bu değişimin nasıl telafi edileceğidir. Bundan daha basit bir şey olamazdı. 2014'te cilt yaşlanmasının hafif ve orta klinik belirtilerine sahip 40 sağlıklı kadın üzerinde yapılan hyalüronik asit enjeksiyonları klinik çalışmasının ardından bilim insanları Journal of Cosmetic Dermatology'de yayınlanan makalelerinde şu sonuca varmışlardır: "tek bir uygulamadan üç saat sonra ve 7, 14 ve 30 günlük tedaviden sonra dudak hacmi %8,5, %11,3, %12,8 ve %14,2 oranında artmıştır. 7, 14 ve 30 gün sonra, kırışıklık derinliği gibi yüz ve elmacık kemikleri çevresindeki cilt sarkması da azalmıştır". Enjeksiyon çilesinden kaçınmak isteyenler için endişelenmeye gerek yok: kremler de cildin molekül üretimini uyararak çalışır, ancak hala çok daha az etkilidirler.

Retinol

Son olarak, A vitamininin mevcut üç formundan biri olan retinol genellikle bir numaralı kırışıklık karşıtı ajan olarak algılanmaktadır. Örneğin, araştırmacılar 2017 yılında International Journal of Cosmetic Science'da "retinoik asidin yaşlı cildin görünümünü iyileştirdiğini" iddia etmiştir. 70-80 yaş arası bir grup insanın kalça derisi (evet, evet) üzerinde yapılan bir klinik çalışmanın sonucunda, %0,4 konsantre krem veya serum formundaki retinolün "epidermal ve dermal homeostazın iyileştirilmesi yoluyla dikkate değer yaşlanma karşıtı etkilere sahip olduğu sonucuna varmışlardır. […] Bu veriler, topikal %0,4 [retinolün] doğal olarak yaşlanmış insan cildini iyileştirmek için umut verici ve güvenli bir tedavi olduğunu kanıtlamaktadır".

Artık kozmetik endüstrisinin mucize maddeleri hakkında her şeyi biliyorsunuz ve kırışıklıklarınızın oluşmasına izin verebilir ya da dolandırılma korkusu olmadan onları düzeltmek için çalışabilirsiniz. Yaşlanmaya karşı mücadelede en iyi numara hala dengeli bir rutin benimsemektir: iyi bir gece uykusu, zengin bir diyet ve düzenli fiziksel aktivite!