Güvercin Paramiksovirüsü: Güvercinleri Zombiye Dönüştüren Virüs

PMVV güvercinler, tavuklar ve hindiler de dahil olmak üzere diğer bazı kuşlara yayılabilir. Tavuklarınız varsa, enfekte güvercinlere dikkat etmek isteyebilirsiniz.

Güvercin paramiksovirüsü (PPMV), başta Birleşik Krallık olmak üzere birçok ülkede güvercin popülasyonlarını harap eden bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalıktan muzdarip güvercinler o kadar şiddetli ve olağandışı semptomlar sergiler ki, birçok kişi onları "zombilere" benzetir.

Biz insanlar için iyi haber şu ki, görünüşlerinin aksine onlar zombi değiller. PPMV ile enfekte olmuş güvercinler insanlara saldırmazken, bükülmüş boyun gibi bazı belirtiler gösterirler. Güvercinin vücudunun alt kısmı kısmen felç olabilir, bu da doğal olmayan bir şekilde hareket etmesine ve hatta yürümeye çalışırsa düşmesine neden olabilir.

Bununla birlikte, uyuşukluk ve iştahsızlık gibi daha yaygın hastalık belirtileri de bir kuş hasta olduğunda mevcuttur. Dahası, kakaları bazen yeşil ve biraz akıntılı olabilir, ki bu belki de kibarca paylaşılamayacak kadar fazla bilgidir.

Güvercinler Zombi Hastalığından Kurtulabilir mi?

PMVV hastalığına maruz olan güvercinlerin bükülen boyunları.
PMVV hastalığına maruz olan güvercinlerin bükülen boyunları.

Güvercinler için PMVV ölümcül bir hastalıktır. Hastalığa yakalanan güvercinler neredeyse her zaman telef olur. Hayatta kalan kuşlar, hastalığı sağlıklı olanlara yayabilecekleri için sıklıkla itlaf edilirler ve bu çileyi atlatma şansı olanlar bile bazen boyun bükülmesi gibi kalıcı hasarlara maruz kalırlar.

Çoğu uzman PMVV'nin çok bulaşıcı olduğu ve birlikte beslenen, aynı yuvalama alanlarını ziyaret eden, hatta sadece aynı kuş dışkısına dokunan bir kuş sürüsü arasında hızla yayılabileceği konusunda hemfikirdir. PMVV için özel olarak geliştirilmiş bir aşının bulunmaması ve diğer hastalıklar için geliştirilen bazı aşıların etkili olabilmesi nedeniyle, tek bir hasta kuşun neden olduğu bir salgın hızla yayılabilir ve büyük bir nüfusu etkileyebilir.

İnsanlarda mevsimsel influenzanın kış aylarında zirve yapma eğiliminde olması gibi, PMVV de sonbahar ve kış aylarında zirve yapma eğiliminde olup mevsimsel salgınlara yol açmaktadır. Birleşik Krallık'taki mevcut salgın 3 milyon kuşu öldürdüğü ve düzinelerce bölgeye yayıldığı için medyanın ilgisini çekmiş olsa da, bu hastalık aslında daha önce birçok farklı ülkede defalarca yaşanmıştır.

Güvercin Paramiksovirüsü İnsanlara Bulaşabilir mi?

Son olarak, PMVV'nin insanlara bulaşıp bulaşmayacağı sorusu gündeme gelmektedir. Kuş gribi, kuşlarla uğraşan insanları nadiren etkiler ve etkilediğinde de hastalık kendini kuşlarda görülenden farklı bir şekilde gösterir. Örneğin insanlarda başın öne eğildiği, felç ya da diğer endişe verici belirtiler görülmez. Bunun yerine PMVV bireyleri gribe benzer semptomlarla hasta eder.

Bununla birlikte, PMVV güvercinler, tavuklar ve hindiler de dahil olmak üzere diğer bazı kuşlara yayılabilir. Tavuklarınız varsa, enfekte güvercinlere dikkat etmek isteyebilirsiniz.

PPMV'nin sadece primatlar için bir tehdit olması mümkündür; ancak, diğer türler zombi benzeri hastalıkların kendi varyantlarına duyarlı olabilir. Kronik zayıflık hastalığı geyik ve karaca gibi geviş getiren hayvanların katilidir. Kronik zayıflık hastalığı, PPMV'nin aksine, bulaşıcı bir ajandan değil, beyindeki prion adı verilen parçacıkların anormal aktivitesinden kaynaklanır. Kronik zayıflık hastalığı ölümcül ve son derece bulaşıcı bir hastalıktır ve enfekte geyiklerin kişiliğini ve davranışlarını insanlara karşı düşmanca davranabilecekleri noktaya kadar değiştirir. Bu nedenle bazı insanlar bu hastalığı "zombi geyik hastalığı" olarak adlandırmaktadır.