Profesyonel beyzbol oynayan ilk Amerikan yerlisi

Bazıları Cleveland MLB takımının "Indians" adını beyaz olmayan ilk oyuncunun onuruna aldığını söylüyor.

National Congress of American Indians, birçok kişinin Amerikan yerlilerinin yer aldığı maskotları ve takım isimlerini aşağılayıcı bulduğunu ve bunun da tartışmalara yol açtığını rapor etmiştir. Cleveland Indians beyzbol kulübü 2020 yılında artık Guardians olarak anılacaklarını duyurmuş, aynı yıl NFL (Ulusal Futbol Ligi)'de uzun süredir mücadele eden Washington Redskins de adını Commanders olarak değiştirmişti. ESPN'in haberine göre kulüp ayrıca yerli temalı maskotu "Chief Wahoo"nun emekliye ayrılacağını açıklamıştır.

Cleveland MLB takımının Amerikan yerlilerini simgeleyen unsurlardan uzaklaşma kararı özellikle önemliydi çünkü bilinen ilk Amerikan yerlisi profesyonel beyzbol oyuncusu Cleveland'da sahaya çıkmıştı. O zamandan bu yana 50'den fazla Amerikan yerlisi beyzbol oynadı ve beyzbol yıldızları Willie Stargell ve Johnnie Bench gibi daha pek çoğu da kısmen Amerikan yerlisi olduklarını söyledi. Bazıları Cleveland MLB takımının "Indians" adını beyaz olmayan ilk oyuncunun onuruna aldığını söylüyor. Tüm bunlar, sporda yerlilerin tarihinin bazen ne kadar karmaşık olabileceğini gösteriyor.

İlk Amerikan yerlisi (Kızılderili) MLB oyuncusu Maine'deki Penobscot kabilesinden geliyordu

Louis Sockalexis.
Louis Sockalexis.

Amerikan Beyzbol Araştırmaları Derneği (SABR), Maine'deki Penobscot kabilesinden Louis Sockalexis'in Major League'de oynayan bilinen ilk Amerikan yerlisi olduğunu söylüyor. Sockalexis 1871'de doğdu ve 1891'de Cleveland ile sözleşme imzaladığında, o dönemde resmi takım isimleri ender olsa da takımın adı Spiders'dı. Gençliğinde atletik bir yapıya sahip olan Sockalexis, üniversitede Holy Cross'ta beyzbol oynadı ve sezon dışında orada beyzbol koçluğu yapan iki Clevelandlı oyuncunun dikkatini çekti.

Ancak Sockalexis okulu Holy Cross'ta bitirmedi. 1896'da Notre Dame'a gitti, ancak sarhoşken kavga ettiği için kısa süre sonra okuldan atıldı. Sockalexis hayatının geri kalanında alkolizmiyle uğraşmak zorunda kalacaktı. Sockalexis 1897'de okulu bittiğinde Cleveland takımıyla sözleşme imzaladı. Takım o kadar başarılı oldu ki, yerel spor yazarları Sockalexis ve o sırada takımın menajeri olan Patsy Tebeau'ya atfen takıma "Tebeau'nun Kızılderilileri" demeye başladı. Yine de NBC Sports, "Indians" isminin Sockalexis'i onurlandırmak için değil, onunla dalga geçmek için kullanıldığını söylüyor.

Sockalexis Cleveland'de bir yıldızdı fakat alkolizm sorunları vardı

Cleveland Guardians
Cleveland Guardians.

Sockalexis'in Cleveland'daki ilk yılı olan 1897'nin başlarında .372 vuruş yaptı ve takımın birçok önemli maçı kazanmasına yardımcı oldu. Yine de SABR, bazı Cleveland taraftarlarının ligdeki ilk yerli oyuncuyla dalga geçtiğini söylüyor. Aynı yıl, sahadaki başarısına rağmen, Sockalexis'in alkol kullanması başına dert açmaya başladı. Dış saha oyuncusu ve temiz vurucu aslında sarhoşken bir pencereden düştü ya da itildi ve ayak bileğini burktu. Hem bu sakatlık hem de içki sorunu ileride oyununa büyük zarar verdi.

Sockalexis'in kariyer vuruş ortalaması .313'tü, ancak bu nedenle 1898'de ligin dışında kaldı. Sockalexis daha sonra bağımsız liglerde beyzbol oynadı, ancak hiçbir zaman büyük liglerde olduğu kadar başarılı olamadı. Maine'e döndüğünde kalp krizi geçirdi ve 1913 yılında 42 yaşında öldü.

Snopes, insanların hala Cleveland'ın eski adı olan Indians'ın Sockalexis'i onurlandırmak için seçildiğini düşündüğünü, ancak bu iddiayı destekleyecek çok fazla kanıt olmadığını söylüyor. İsim muhtemelen kısmen Sockalexis'e dayanıyordu, ancak aynı zamanda ismin ırkçı kökleri olduğu da açık.