Hamilelikte Ayaklar Neden Büyür?

Hamilelik olmasa bile, ayaklar yaşla birlikte boyut olarak büyüyebilir. Çünkü vücut dokusu yaşlandıkça elastikiyetini yavaş yavaş kaybeder.

hamile

İlk çocuğumu doğurdum ve artık ayakkabılarım ayağıma olmuyor! Birçok kadın bu sorunu yaşıyor gibi görünüyor: Hamilelik sırasında ayakları büyümüş gibi görünüyor. Peki bu bilimsel olarak doğru mu yoksa kadınlar bunu sadece hayal mi ediyor? Bu soru bir zamanlar bir doktora tezine konu olmuştu. Doktor Johannes Christian Hentschel, hamilelik sırasında 40 anne adayının ayaklarını düzenli olarak ölçtü. Araştırma, hamile kadınların ayaklarının uzunluk, genişlik ve boyut olarak büyüdüğünü gösterdi.

Ortalama olarak, hamilelik sırasında ayakları 1,8 mm daha uzun ve 2 mm daha geniş hale geldi. Doktora tezine göre, uzunluktaki bu artış bir ayakkabı numarasının yaklaşık dörtte birine karşılık geliyor. Ve sağ ayak sol ayağa göre daha fazla büyümüş.

Yani bunun bir kurgu olmadığı açık. Hamileliğin sonuna doğru, bu fenomen neredeyse tüm kadınlarda az ya da çok ortaya çıktı. Yüzde 70'inin ayakkabıları hala ayağına uyarken, yüzde 30'u daha büyük bir ayakkabı numarasına ihtiyaç duymuş ya da biraz daha geniş kesimli ayakkabılar giymek zorunda kalmıştır.

Ayaklarda Daha Fazla Su

Hamile bir kadının ayakları büyür çünkü vücut dokularda fazladan su tutar. Rahim büyüdükçe, pelvisteki lenf damarları ve toplardamarlar üzerinde baskı oluşturur. Damarlardaki artan basınç nedeniyle, ayaktaki kan kalbe daha yavaş geri akar ve geri kaçışa neden olur. Bu da kandan daha fazla su çekilmesine ve dokularda hapsolmasına neden olur. Bu durum yerçekimi nedeniyle en çok ayaklarda görülür.

Hamilelik hormonları, rahmin genişlemesine izin vermek için dokuyu gevşeterek ayak boyutundaki bu büyümeyi daha da hızlandırır. Ancak bu aynı zamanda dolaşım sisteminden dokulara su taşınmasını da kolaylaştırır Bu sıvı tutulumuna sahip hamile kadınlar için varis çorapları önerilmektedir. Bacaklara uygulanan dış basınç nedeniyle doku tarafından daha az su absorbe edilmesini sağlarlar. Varis çorapları hamilelik sırasında ayakların büyümesini durdurmasa da, süreci önemli ölçüde yavaşlatır.

Genellikle Geçici Bir Dönemdir

Neyse ki bu değişiklikler geçicidir. Doğumdan sonraki haftalarda ikinci bir su kaybı turu gerçekleşir. Araştırmaya göre, bundan sonra ayaklar orijinal boyutlarına geri dönüyor. Bunun gerçekleşmesi 6 hafta kadar sürebilir. Süreç her yeni hamilelikte tekrarlanıyor.

Hentschel doktora tezinde anaokulu çağında çocukları olan kadınlarla görüştü. Bazıları sadece geçici olarak daha büyük ayakkabı giymek zorunda kaldıklarını, ancak bir süre sonra eski ayakkabı numaralarına dönebildiklerini bildirmiştir. Bazıları ise ayakkabı numaralarının kalıcı olarak değiştiğini söylemiştir. Ancak bunlar öznel cevaplardır. Araştırmacı, doğumdan sonraki dönemde ayakların nasıl değiştiğini ölçmemiştir.

Ayaklar Hamilelik Olmadan da Büyüyebilir

Bu arada, hamilelik olmasa bile, ayaklar yaşla birlikte boyut olarak büyüyebilir. Çünkü vücut dokusu yaşlandıkça elastikiyetini yavaş yavaş kaybeder. Ayak kemeri de vücudun ağırlığının yıllar süren baskısına yavaş yavaş boyun eğer ve biraz daha düzleşir. Sonuç olarak, ayağın taşıma yüzeyi artar. Daha uzun ve daha geniş hale gelir. Yaşlı insanlar bir ya da iki numara büyük ayakkabıya ihtiyaç duyabilir.