HD 110067 Yıldız Sistemi Uzaylı Teknolojisinin İşaretleri İçin Taranıyor

Kendi güneş sistemimizdeki teknolojimiz yaşanabilir bölgenin dışına yayıldı.

HD 110067 yıldız sistemi
Görsel: evrenatlasi.com

Geçen yıl bilim insanları matematiksel olarak mükemmel bir yıldız sistemi keşfettiler ve şimdi de bu sistemin uzaylı teknolojisinin izlerini taşıyıp taşımadığını araştırıyorlar.

HD 110067 olarak adlandırılan ve Dünya'dan sadece 100 ışık yılı uzaklıkta bulunan yıldız sistemi, kaotik Evrenimizde nadiren görülen türden bir matematiksel uyum içinde her biri mükemmel aralıklarla yerleştirilmiş altı dış gezegene sahip.

Geçtiğimiz Kasım ayında Nature dergisinde yayınlanan bir makalede bilim insanları sistemin şaşırtıcı özelliklerini sıraladılar; ne yazık ki "yaşanabilir bölge" olarak adlandırılan bölgede ya da Dünya'da bildiğimiz yaşamı destekleyebilecek yörüngeye neden olan yıldızdan uzakta herhangi bir gezegen içermiyordu.

Yine de bilim insanlarının araştırmaları bitmiş değil ve Berkeley Üniversitesi'nden radyo astronomu ve uzaylı yaşamı uzmanı Steve Croft'un Space.com'a söylediği gibi, gelişmiş uygarlıkların HD 110067'yi ziyaret etmemiş ve potansiyel olarak teknolojilerinin bir kısmını geride bırakmamış olmaları için hiçbir neden yok.

Research Notes of the American Astronomical Society için başlangıç sisteminde ya da çevresinde uzaylı teknolojisi potansiyeli hakkında yeni bir makale kaleme alan Croft, web sitesine "Kendi güneş sistemimizdeki teknolojimiz yaşanabilir bölgenin dışına yayıldı" dedi.

Radyo astronomu, "Olumsuz bir sonuç olsa bile," diye ekledi, "bu yine de bize bir şeyler söylüyor."

Enstrümantal Araştırma

HD 110067'nin keşfinin duyurulmasından kısa bir süre sonra Croft ve ekibi, Batı Virginia'nın dünyanın en büyük tamamen yönlendirilebilir teleskobu olan Green Bank Teleskobu'nu kullanarak neler tespit edebileceklerini görmek için çalışmaya başladılar. Space.com'un tanımladığı gibi, kesin kanıt, teleskop sisteme doğrultulduğunda var olan, doğrultulmadığında ise kaybolan radyo sinyalleri olacaktı.

Potansiyel uzaylı teknolojisinden gelen radyo sinyallerinin ötesinde, WiFi bağlantılı cep telefonlarından SpaceX'in Starlink uydusuna kadar bu tür ses çıkaran pek çok başka şey de var ve bu da anlaşılır bir şekilde dünya dışı olanı bulma sürecini çok zorlaştırıyor.

Croft, "Samanlıkta iğne olup olmadığını bilmediğimizi de eklemeliyim," dedi. "İğnelerin neye benzediğini gerçekten bilmiyoruz."

Şimdi Croft ve ekibi, Avrupa Uzay Ajansı tarafından işletilen CHEOPS ötegezegen uydusu ve İspanya'nın HARPS-N ve CARMENES araçları gibi diğer teleskopları kullanırken elde ettikleri radyo sinyallerini inceleyerek ötegezegenlerin boyutlarını ve kimyasal yapılarını daha iyi tespit etmeye çalışıyorlar.

Son olarak Croft şunları söyledi: "Bazen insanlar bana 'önümüzdeki 10 yıl içinde başarı şansınız nedir' diye soruyorlar." "Buna cevabım, 'bilmiyorum ama son 10 yılda olduğundan daha iyi çünkü araştırmalarımız her geçen gün daha da güçleniyor' oluyor."