Apple'ın Otomobil Planı Sonlandırıldı

On yıl ve milyarlarca dolar sonra Apple'ın elektrikli otomobil projesini rafa kaldırdığı bildiriliyor.

Yazar Burcu Kara
apple araba apple car
Kaynak: evrenatlasi.com

Bilgisayar ve mobil donanım devi Apple'ın elektrikli bir araba üretmeye yönelik on yıllık planı, 2015'ten bu yana herkesin bildiği bir sır olarak kaldı.

Bu arada Çinli akıllı telefon rakibi Huawei, otomotiv alanındaki girişimlerini sürdürüyor. Şirket, otomobil endüstrisi için bir dizi teknoloji geliştiriyor ve tedarik ediyor ancak kendi başına fiziksel olarak bir otomobil üretmekten uzak duruyor. Bunun yerine akıllı sürüş sistemleri, güç aktarma organları, batarya yönetim yazılımı, radarlar ve kameralar gibi şeyler geliştiriyor ve ayrıca yeni bir markayı ortaklaşa piyasaya sürmek ve birlikte otomobil üretmek için yerleşik otomobil üreticileriyle işbirliği yapıyor.

Apple ve Huawei otomobiller üzerine farklı bahisler oynadı: İlki otomobil üretmek istedi, ikincisi ise otomobiller için bir şeyler üretiyor. Ve şimdilik kazanan Huawei'nin bahsi gibi görünüyor.

Apple 0, Huawei 1 mi?

Apple elektrikli bir otomobil üretme niyetini her zaman gizlemedi. Huawei ise defalarca araba üretme işinde olmayacağını söyledi. Teknik olarak, Apple otomobilinin ölümünü Huawei'nin devam eden elektrikli araç çabalarıyla kıyaslamak adil bir elmayla elma karşılaştırması olmayacaktır.

Ancak parametreleri genişleterek iki şirketin otomotiv işine girme girişimlerine bakacak olursak – ve sadece bir araç üretme eylemine değil – o zaman Huawei'nin oyunda önde olduğu görülüyor.

Huawei, sermaye yoğun bir proje olan otomobil üretimini tercih etmek yerine, otomobiller için donanım bileşenleri, yazılım, akıllı sürüş sistemleri, kokpit sistemleri ve iletişim ve veri platformları geliştirmeye karar verdi. Kısacası Huawei, akıllı otomobiller için bir "ekosistem" oluşturarak gelişmekte olan elektrikli araç endüstrisinden bir dilim almak istedi.

Bu ekosistem büyüyor: Southwest Securities aracı kurumundaki bir otomotiv analistine göre, Aralık 2022 itibariyle Huawei'nin otomobil endüstrisinin üst ve alt segmentlerinde 300'den fazla ortağı vardı.

Bu yaklaşım, Huawei'nin Yahoo, Google, Facebook ve Tencent gibi platform devleri tarafından tanımlanan tüketici internetinin eninde sonunda arabaların, fabrikaların, elektrik şebekesinin ve her türlü cihazın bulut üzerinden birbirine bağlandığı endüstriyel bir nesneler internetine dönüşeceğine dair uzun süredir devam eden inancıyla uyumludur.

Bu endüstriyel internetin de platform devlerine ihtiyacı olacak ve Huawei de bunlardan biri olmayı planlıyor. Ya da bir stratejik danışmanın geçen yıl ifade ettiği gibi, Huawei "küresel Nesnelerin İnterneti endüstri zincirinin hegemonu" olmayı hedefliyor.

Apple için Oyun Henüz Bitmedi

Huawei, kaydettiği ilerlemelere rağmen otomotiv sektöründe hala zorluklarla karşı karşıya. Hakim Çinli elektrikli araç üreticileri, Huawei'nin nihayet otomobil üretimine girmeye karar verdiğinde öğle yemeklerini yememesi için, Huawei'ye bir otomotiv tedarikçisi olarak güvenme konusunda temkinli olabilirler.

Denizaşırı otomobil üreticileri, ABD'nin şirkete uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Huawei'den uzak duracaktır. Huawei'nin ikinci kademe Çinli otomobil üreticileriyle kuracağı otomobil üretimi ortaklıkları da başarısız olabilir.

Bu arada Çinli sektör analistleri Apple'ı henüz otomobil dünyasından silmiş değil.

"Apple'dan gelen bir tehdit gerçekten yok mu? Aslında durum böyle değil," diyor Automotive Headlines'da bugün yayınlanan bir makale. "Apple otomobil üretmese de, jeneratif yapay zekaya geçiş yaptı… Ve [Apple'ın] jeneratif yapay zekası yavaş yavaş otomotiv ürünlerine de yayılabilir."