Adolf Hitler'in Gelir Kaynağı Nelerdi?

Adolf Hitler'in acımasızlığı daha fazla dikkat çektiği için, bu gücü elde etmesini sağlayan maddi gücünün kaynağı pek konuşulmuyor.

Yazar Ali Artur

Adolf Hitler kelimesini duyduğunuzda aklınıza pek çok çağrışım gelse de, onun aynı zamanda çok zengin bir adam olduğunu öğrenmek şaşırtıcı gelebilir. Viyana'da genç bir sanatçıydı, açlık çekiyordu ve çok az parası vardı. Bu durum hayatının akışını geri dönülmez bir şekilde değiştirdi. Hitler bir kitap yazarak çok para kazanabileceğini düşündü ve öyle de yaptı. Şu anda meşhur olan otobiyografisi "Kavgam", Birahane Darbesi'ne karıştığı için hapis yattığı sırada yazıldı. İlk başlarda kitaptan iyi (ama cüzi) miktarda telif geliri sağlıyordu.

Hitler Almanya'nın başına geçtiğinde, gelirini en üst düzeye çıkarmak için bir strateji geliştirdi. Nazi Almanyası'ndaki tüm yeni evlilere düğün hediyesi olarak kitabın bir kopyasının verilmesini emretti. Daha sonra evliliği gerçekleştiren eyalet, mutlu çifte düğün hediyesi olarak "Kavgam"ın bir kopyasını verecekti. Kitabın her bir kopyası için eyaletin yayıncıya ödeme yapması gerekiyordu. Bu da Hitler'e satılan her kitap için %10'luk bir telif hakkı kazandırdı.

Hitler'in popülaritesi arttıkça ve daha fazla insan bu yeni, yükselen tiran hakkında daha fazla şey öğrenmeye ilgi gösterdikçe kitabın satışları da arttı. II. Dünya Savaşı'nın eşiğinde Hitler kitabın telifinden yaklaşık 1 milyon dolar kazanmıştı (bugünün parasıyla 12 milyon dolar). Kitap on bir dile çevrilmiş ve dünya çapında beş milyondan fazla satmıştır.

Hitler Zenginleşmek İçin Kullandığı Yöntemler

hitler kavgam mein kampf
Belgelerle gerçekliği kanıtlanmış olan eski Kavgam kitapları on binlerce dolara satılıyor.

Hitler'in çektirdiği resmi devlet fotoğrafları da Nazi diktatörüne yüklü miktarda para kazandırdı. Heinrich Hoffman'ın Hitler'e ait tüm resimleri telif haklarıyla korunuyordu. Daha sonra Hoffman, bu resimleri Almanya'da resmi devlet kullanımına sunduğu için Alman hükümeti tarafından tazmin edildi.

Risklere rağmen, pek çok büyük şirket Hitler'in hükümetini destekleme konusunda fırsatlar görmüştür. "Adolf Hitler Fund of German Trade and Industry" (Adolf Hitler Alman Ticaret ve Sanayi Fonu), Alman devleti içinde bir programdı. Sayısız Alman şirketi bu "fona" büyük miktarlarda katkıda bulundu. Hitler'e göre bu miktar 7,8 milyon Alman Reichsmark'ına, yani bugünkü değerle milyonlarca dolara denk geliyordu. Dolayısıyla Hitler, savaş gücüne yardımcı olmak için özel sektöre ihtiyaç duyduğunda, bu fona katkıda bulunan şirketlerden yararlanmaya başladı.

Adolf Hitler öldüğünde belki de tarihte en çok hor görülen kişiydi. Ancak herkes onun aynı zamanda çok zengin biri olduğunun farkında değildi.