Hitler'in Vergi Borçları ve Reichspost'la Yaptığı Gizli Anlaşma

Dünya tarihinin en çok tartışılan figürlerinden biri olan Adolf Hitler, kendisini özverili bir lider olarak göstermiştir. Oysa kişisel mali durumuna ve vergi sistemiyle olan ilişkisine bakıldığında bunun tam tersi görülmektedir.

Alman Reichspost 1933'ten itibaren Adolf Hitler'in çeşitli renklerde resminin bulunduğu çok sayıda pul bastı
Alman Reichspost 1933'ten itibaren Adolf Hitler'in çeşitli renklerde resminin bulunduğu çok sayıda pul bastı - burada 1941'den örnekleri görebilirsiniz. Görsel: /Panama Pictures/Christoph Hardt.

Dünya tarihinde en sık tasvir edilen figürlerden biri olan Adolf Hitler, kendisini Alman halkının refahına adamış, özverili ve mütevazı bir lider olarak tasvir etmiştir. Ancak Welt'e göre, özellikle kişisel mali durumu ve vergiler söz konusu olduğunda gerçekler farklıdır.

Hitler başlangıçta Reich Şansölyesi olarak maaşından feragat etmiş olsa da, 1934'ten itibaren hem kendi maaşını hem de merhum Reich Başkanı Paul von Hindenburg'un maaşını yeniden almaya başladı. Bu çifte maaş aslında Alman kamu hizmeti yasasında yer almıyor olsa da, Hitler'in bunun kendisini durdurmasına izin vermesini engellemiştir.

Hilter'in 405.494,40 Reichsmark Vergi Borcu

Hitler iktidara gelmeden önce vergi makamlarıyla defalarca sorun yaşadı. Hiçbir geliri olmadığını iddia etmesine rağmen 20.000 Reichsmark'a bir araba satın almıştı. Münih Doğu Vergi Dairesi'nin gelirini beyan etmesi için defalarca talepte bulunmasına rağmen, Hitler bu bilgiyi sadece gecikmeli ve eksik olarak iletti.

Hitler'in "Kavgam" kitabının satışından elde ettiği özel gelirin yarısını 1933'ten itibaren iş gideri olarak düşebilmesi özellikle patlayıcı bir durumdu. Hitler 1933 yılı için kitabın satışından 1.232.335 Reichsmark gelir beyan etmiş ve bunun 616.167 Reichsmark'ını düşmüştür. Bununla birlikte, toplam 405.494,40 Reichsmark vergi borcu ödenmemiş olarak kalmıştır.

1945'e kadar gizli tutuldu: Hitler'in Milyonlarca Pulu

Reich Maliye Bakanlığı ve Münih Devlet Maliye Dairesi Başkanı sonunda Hitler'in vergi borcunun tamamının silinmesine ve vergi dosyasından çıkarılmasına karar verdi. Bu noktadan sonra Hitler artık vergi ödemedi ve bu durum kamuoyundan gizli kaldı.

Gazeteye göre Hitler ayrıca, Alman pullarında portresinin kullanılması için (üstte) Reichspost'tan iki, hatta üç haneli milyonları bulan ödemeler aldı. Bu da 1945 yılına kadar gizli tutulmuştur.