Fotoğraf: Hubble, Aktif Bir Yıldız Oluşum Galaksisi Olan IC 3476'yı Görüntüledi

NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu'nu kullanan gökbilimciler, Coma Berenices takımyıldızında bulunan cüce spiral galaksi IC 3476'nın muhteşem bir görüntüsünü elde ettiler.

Yazar Burcu Kara
IC 3476 galaksi hubble
Görsel: NASA

Bu NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu görüntüsü, Coma Berenices takımyıldızında yer alan ve Dünya'dan yaklaşık 54 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan bir cüce galaksi olan IC 3476'yı gösteriyor. Bu görüntü çok dramatik görünmese de – neredeyse dingin göründüğünü söyleyebiliriz – IC 3476'da meydana gelen gerçek fiziksel olaylar oldukça enerjiktir.

Aslında, küçük galaksi, galaksinin bölgelerinde alışılmadık derecede yüksek seviyelerde yıldız oluşumuna neden olan ram basıncı sıyırma adı verilen bir süreçten geçiyor.

Uzaya nüfuz eden gaz ve toz, bir galaksi hareket ederken ona baskı uygular. Koç basıncı olarak adlandırılan bu direnç, bir galaksiyi yıldız oluşturan gaz ve tozdan arındırarak yeni yıldızların oluşumunu azaltabilir, hatta durdurabilir. Bununla birlikte, koç basıncı galaksinin diğer bölgelerindeki gazı da sıkıştırarak yıldız oluşumunu artırabilir.

Bu durum IC 3476'da gerçekleşiyor olabilir. Galaksi, koç basıncının sıyırdığı yükü taşıyan kenarları boyunca kesinlikle yıldız oluşumuna sahip değil gibi görünmektedir, ancak galaksinin derinliklerindeki yıldız oluşum oranları belirgin bir şekilde ortalamanın üzerindedir.

Kaynak:NASA