Hyundai, XRT Modeliyle Santa Cruz'u Arazi Şartlarına Uygun Hale Getiriyor

Hyundai, 2025 Santa Cruz XRT şeklinde yeni bir off-road modelini tanıttı. Otomobil üreticisi ayrıca geçtiğimiz hafta sonu New York Uluslararası Otomobil Fuarı'nda Tucson crossover ve standart Santa Cruz kamyon için yeni tasarımlarını sergiledi.

Yazar Ali Artur
hyundai sante fe XRT

Hyundai, 2025 Santa Cruz XRT şeklinde yeni bir off-road modelini tanıttı. Otomobil üreticisi ayrıca geçtiğimiz hafta sonu New York Uluslararası Otomobil Fuarı'nda Tucson crossover ve standart Santa Cruz kamyon için yeni tasarımlarını sergiledi.

Tucson ve Santa Cruz'un yeni tasarımları, daha güçlü, daha geniş bir duruş ve entegre aydınlatmayı barındırmak için ızgaranın genişletilmesiyle daha kaslı bir görünüm hedefliyor.

Hyundai Design Kuzey Amerika kıdemli tasarım müdürü Brad Arnold otomobil fuarında yaptığı açıklamada, "Daha dikey çizgiler ve yeniden tasarlanan farlar ve daha agresif bir görünüme sahip daha büyük havalandırma delikleri ön panonun başlangıç ipuçlarıdır" dedi. "XRT için, bu güçlü görünümü vurgulamak amacıyla parlak çekme kancaları, daha agresif lastikler ve daha iyi bir yaklaşma açısı ekledik."

Araçların içinde, yeni bir gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemi "saran" tasarımı, ekranları daha kokpit benzeri bir kıvrımda birleştiriyor. Apple CarPlay ve Android Auto yeni tasarımlarda hem standart hem de kablosuz.

Kaliforniya'daki ekibi Tucson ve Santa Cruz'daki güncellemeleri denetleyen Arnold, Santa Cruz XRT için yapılan değişikliklerin, markanın orijinal Santa Cruz'un modifiye edilmiş bir versiyonuyla iki yıl süren Rebelle Rally yarışmasındaki deneyiminden büyük ölçüde etkilendiğini açıkladı. "Rebelle'den kesinlikle çok şey öğrendik" dedi. "Mühendislerimizden ve yarışmacılarımız Kristin [Shaw] ve Jill [Ciminillo]'dan aldığımız geri bildirimler XRT modelini yapma çalışmalarımızda etkili oldu."

Hyundai, 2025 Santa Cruz XRT

Hyundai, Santa Cruz'un off-road yeteneklerini fazla abartmıyor. Araca eklenen öğeler, yaklaşma açısı dışında sürüş yüksekliğini veya çoğu açıklığı değiştirmiyor. Ancak, özellikle daha agresif sırt ve işlevsel çekme kancaları ile toprakta zaman geçirenler için bazı yetenekler ekliyorlar. Benzersiz jantlar da XRT'nin paketinin bir parçasıdır.

Santa Cruz XRT'nin ilave kabiliyetinin çoğu, gönül rahatlığı için koruma şeklinde gelir. Ortak çarpma ve darbe noktaları boyunca eklenen plastik, bir şeyler ters gittiğinde daha ucuz onarım anlamına gelir, ayrıca 245/60 18 inç arazi lastikleri kaygan durumlarda çok fazla kavrama sağlar. Surround View (360 derece kamera) sistemi ve artırılmış yaklaşma açısı (pakete özel tamponlar sayesinde) da iyi yükseltmeler.

Hyundai'de Santa Cruz XRT'nin Moab veya Dakkar'da Jeep veya Land Rover ile rekabet edeceğine dair bir hayal yok. Ancak XRT, selefinin yarıştığı her iki yılı da güçlü bir başarıyla tamamladığı Rebelle'de, özellikle de 2023 yarışmasında gerçekçi bir ralli koşucusu olabilir.

Arnold, "Müşterilerimizin Santa Cruz Sport Adventure Vehicle ile bir şeyler yapmaktan hoşlandıklarını biliyoruz," dedi. "XRT maceraperestlerin yapabilecekleri listesine biraz daha fazlasını ekliyor."

Santa Cruz ile kendi deneyimim, beklenenden daha yetenekli olduğunu gösterdi. Yeni XRT modeli 2024 yılında satışa sunulmak üzere üretilmeye başlandığında, bu yeni formatta neler yapabileceğini öğrenmek eğlenceli olacak.

Kaynak:Hyundai