IBM Hitler'e Holokost sürecinde nasıl yardım etti?

Amerika'nın 20. yüzyıl başındaki en büyük teknoloji şirketi Nazi hareketine nasıl yardım etmiş olabilir?

Merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde olmasına rağmen IBM'in 20. yüzyılın başlarından bu yana dünyanın dört bir yanında ve özellikle Avrupa'da iştirakleri bulunmaktadır. Bizim amacımız doğrultusunda, 20. yüzyılın başlarında Almanya'da bulunan Avrupa'daki belirli bir yan kuruluşa, Dehomag'a odaklanacağız.

International Business Machines'in kısaltması olan IBM, bilgisayar teknolojisi konusunda uzmanlaşmış küresel bir şirkettir. Bu kuruluş, Amerikalı hastaların tıbbi kayıtlarının önemli bir bölümünü yöneterek adını duyurmuştur ve bu hala ana iş kollarından biridir. IBM, şirketin müşteri bilgilerini takip etmek için damga kartları ve kart okuma cihazları kullandığı 20. yüzyılın başlarından beri varlığını sürdürmektedir.

IBM'in merkezi Amerika Birleşik Devletleri'nde olsa da, 20. yüzyılın başlarından beri özellikle Avrupa'da olmak üzere uluslararası şubeleri bulunmaktadır. Bu yazıda 20. yüzyılın başlarındaki Alman iştiraki olan Dehomag'tan bahsedeceğiz.

Dehomag: Almanya'nın en büyük sayım şirketi

Dehomag IBM
Dehomag'ın delikli kartlarını tanıtan reklamı ve Dehomag'ın IBM şirketi olduğunu belirten altyazı. Kaynak: Wikimedia Commons

Hitler'in iktidara geldiği günlerde Almanya'nın en büyük sayım şirketi Deutsche Hollerith-Maschinen Gesellschaft mbH ya da kısaca Dehomag idi. Hitler, Almanya üzerindeki despot yönetimini koruyabilmek için tüm siyasi muhaliflerini toplama kamplarına göndermeyi planlıyordu. Buna ek olarak Hitler, ulusunu "istenmeyen" yurttaşlardan arındırmak istiyordu ki bu, doğru nüfus sayımı verileri olmadan çok zor olacak bir görevdi.

Nazi rejiminin Almanya'da iktidara gelmesi, Amerika Birleşik Devletleri'nde ekonomik yaptırım ve seyahat yasağı çağrılarına yol açtı. Ancak bir Amerikan firması olan IBM, Dehomag'ın %90'ını kontrol etmesine rağmen bu gruba dahil edilmedi. O dönemdeki yöneticisi Willy Heidinger'in bir Nazi sempatizanı olduğu Dehomag ile kıyaslandığında işler oldukça farklı görünüyordu. Sonuç olarak Dehomag hükümetle birlikte çalışmaya çalıştı.

1933 yılında Nazi yönetimi ülke çapında nüfus sayımı yapmaya karar verdiğinde, Dehomag diktatörlükle yakın çalışmaya başladı. Holokost'un başlaması durumunda, Nazilerin "istenmeyenleri" belirleme becerisi büyük ölçüde bu sayımın sonuçlarına bağlı olacaktı.

SS Irk ve İskan Ana Ofisi'nin kullandığı tipik bir IBM delikli kartı
SS Irk ve İskan Ana Ofisi'nin kullandığı tipik bir IBM delikli kartı

Dehomag, Prusya bölgesinin incelenmesinin potansiyel bir ekonomik fırsat olduğunu fark etti ve gönüllü olarak yardım etti. Bu nedenle IBM bölümü kapatmak yerine daha fazla finansman sağladı. Ekim 1933'te IBM'in CEO'su Almanya'yı ziyaret etti ve şirketin Almanya birimine 1 milyon dolarlık bir yatırım yapılmasını savundu. Bu sayede Dehomag, Berlin'de bir üretim tesisi kurarak gelişmekte olan Alman nüfus sayımı pazar payı üzerinde daha da fazla söz sahibi oldu.

Büyük ölçüde 1933 nüfus sayımının sonuçlarına bağlı olarak, Dehomag'ın ekonomisi o yıl benzeri görülmemiş bir büyüme kaydetti. Nazi Partisi teknolojilerinden o kadar memnundu ki, 2 milyon Yahudi Alman hakkında bir veri tabanı derleyebildiler. Naziler daha önce Almanya'da sadece 500.000 Yahudi yaşadığını tahmin ettiğinden, bu büyük bir sürprizdi. Hiç şüphe yok ki en az bir milyon Yahudi bu işbirliği sayesinde ele geçirilmişti.

Açgözlülüğün ahlak karşısındaki zaferi̇

IBM hitler
IBM Başkanı Thomas J. Watson, "Reich'a hizmet" madalyasını almadan hemen önce, Haziran 1937'de Berlin'de Hitler'le görüştü.

IBM'in Alman iştiraki, Amerika Birleşik Devletleri Mihver güçlerine savaş ilan ettikten sonra bile IBM'den sayım teknolojisi almaya devam etti. IBM, ABD'den sonra en büyük ikinci müşterisi olan Nazi Almanya'sına teknolojiyi gizlice sokmak zorunda kaldı. Nazi Almanyası'nın Avrupa'daki hızlı genişlemesine ayak uydurabilmek için IBM, Alman iştirakinin Nazi Almanyası dışındaki ülkelerdeki müşterilerine de hizmet sunmasını sağladı.

Bu nedenle Dehomag sadece Nazi Almanya'sında değil, Polonya'da da Holokost'un düzenlenmesine yardımcı oldu. Her ülke Naziler tarafından fethedildikten sonra Dehomag, Nazi ölüm makinesinin "istenmeyenleri" tespit etmesine yardımcı olmak için ele geçirilen ulusun nüfus sayımını yapardı. IBM delikli kart teknolojisi, toplama kamplarında mahkumlar hakkında kapsamlı bilgi tutmak için yaygın olarak kullanılıyordu.

Dehomag'ın yakın ilgisi ve IBM'in desteği olmasaydı, Nazi Almanyası'nın Avrupa'yı bir Aryan ütopyası olarak yeniden inşa etme çabaları çok daha az başarılı olurdu. IBM, aksini gösteren çok sayıda akademik makale ve kitaba rağmen, teknolojisinin Nazilerin "istenmeyenleri" öldürmesinde herhangi bir rolü olduğunu inkar etmeye devam etmektedir.


Kaynaklar:

  • Murphy, H. (2019). Dealing with The Devil: The Triumph and Tragedy of IBM's Business with the Third Reich. The History Teacher, 53(1), 171–193. https://www.jstor.org/stable/27058571
  • Black, Edwin. "IBM and 'Death's Calculator.'" IBM & "Death's Calculator," www.jewishvirtuallibrary.org/ibm-and-quot-death-s-calculator-quot-2.
  • Beatty, J. (2001, April 4). Hitler's Willing Business Partners – The Atlantic. Hitler's Willing Business Partners – The Atlantic. https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2001/04/hitlers-willing-business-partners/303146/