İdrar Yolu Enfeksiyonu Sonrası Kalıcı Ağrı Sinir Hücrelerinin Aşırı Büyümesinden Kaynaklanıyor Olabilir

Birçok insan idrar yolu enfeksiyonu geçtikten sonra bile devam eden ağrılar yaşamaktadır. Şimdi, araştırmalar bunun mesanelerindeki sinir hücrelerinin aşırı büyümesinden kaynaklanabileceğini öne sürüyor.

idrar yolu enfeksiyonu
Kaynak: health.com

İdrar yolu enfeksiyonu geçtikten sonra bile devam eden ağrı, mesanedeki sinir hücrelerinin aşırı büyümesinden kaynaklanıyor gibi görünmektedir.

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE) en yaygın olarak Escherichia coli bakterisinin dışkıdan idrar yoluna, mesaneye veya böbreklere ulaşması sonucu ortaya çıkar. Yaygın semptomlar arasında idrar yaparken ağrı ve normalden daha sık idrara çıkma isteği yer alır. Bu enfeksiyonlar çoğunlukla kadınları etkiler ve yaklaşık yarısı hayatlarının bir döneminde İYE geliştirir.

Kuzey Carolina'daki Duke Üniversitesi'nden Soman Abraham, "İdrar yolu enfeksiyonlarıyla ilgili en önemli sorunlardan biri, oldukça yüksek tekrarlama oranıdır" diyor. "Ancak tedaviden sonra, bazı insanlar artık bir enfeksiyon olmasa bile aynı İYE semptomlarını yaşıyor gibi görünüyor."

Devam eden semptomların kökenini anlamak için Abraham ve meslektaşları, idrarlarında E. coli olmadığını gösteren testlere rağmen tekrarlayan İYE'lerden kaynaklanan pelvik ağrının devam ettiğini bildiren sekiz kadından alınan mesane dokusu biyopsilerini analiz etti. Ayrıca daha önce hiç İYE geçirmemiş üç kadından da biyopsi aldılar. Çalışmaya hiçbir transseksüel dahil edilmemiştir.

Ekip, diğer kadınlarla karşılaştırıldığında, kalıcı İYE semptomları olanların mesanelerinde anormal sinir hücresi büyümesi olduğunu tespit etti. Bu sinir hücrelerinde ayrıca ağrı ve iltihaplanmaya neden olan peptid adı verilen bir maddenin daha yüksek seviyelerde bulunduğu görüldü.

Ekip daha sonra farelerde tekrarlayan İYE'ler oluşturdu ve bu fareler de benzer şekilde enfeksiyonları geçtikten sonra kalıcı ağrı belirtileri gösterdi. Farelerin mesanelerine daha yakından bakan araştırmacılar, sinir hücrelerinin yakınında bulunan mast hücreleri adı verilen bağışıklık hücrelerinin yüksek oranda aktive olduğunu tespit etti. Mast hücreleri, sinir hücresi üretimini uyaran sinir büyüme faktörleri üretir.

İYE'leri tedavi etmek için kullanılan antibiyotikler genellikle hedefledikleri bakterilerde seçici değildir ve sinir hücrelerinin etrafındaki bazı faydalı suşları etkiler. Abraham, bu durumun sinir hücrelerine zarar verdiğini ve mast hücrelerinin bu hücrelerin yerini almasına yardımcı olmak için aşırı hızlanmasına neden olduğunu söylüyor.

Deneyin son bölümünde araştırmacılar, sinir büyüme faktörlerinin üretimini baskılayan bileşiklerle tedavi etmeden önce farklı bir fare grubunda bir İYE oluşturdular. Daha sonra iki İYE daha oluşturdular ve farelerin kalıcı ağrı belirtisi göstermediğini buldular.

Ekip, sonuçların insanlarda devam eden semptomları önlemek için etkili bir tedavinin geliştirilmesine yardımcı olabileceğini umuyor. Abraham, "Aslında bu sinirlerin büyümesini önleyebilir ve böylece ağrıyı ve idrara çıkma sıklığını önleyebiliriz" diyor.