II. Dünya Savaşı'nın En Önemli Muharebeleri

II. Dünya Savaşı 1939'dan 1945'e kadar süren küresel bir savaştı. Tahminen 50 milyon ila 85 milyon kişinin ölümüyle insanlık tarihinin en ölümcül çatışması olmuştur.

Yazar Burcu Kara
normandiya çıkarması dday

Tarihin en büyük çatışması olan II. Dünya Savaşı, kavraması neredeyse imkansız bir ölçekte yapıldı. Birçok yönden hava gücünün hem karada hem de denizde hayati bir rol oynadığı ilk modern savaştı ancak çoğu çatışma karadaki askerlerin kararlılığı ve cesaretiyle kazanıldı. Bu listede II. Dünya Savaşı'nın en önemli savaşlarına yer verdik.

Girit Muharebesi-Mayıs 1941

20. Girit Savaşı - Mayıs 1941

Almanya'nın Avrupa'nın fethi yolundaki en cesur operasyonlardan biri çok sayıda paraşütçünün kullanıldığı ilk operasyon olan Girit adasına yapılan hava saldırısıdır. Girit, gökyüzünden akın eden hafif silahlı Alman askerlerine karşı başarılar elde eden İngiliz ve Yunan güçleri tarafından savunuldu. Bununla birlikte Müttefikler arasındaki gecikmeler ve iletişim hataları Almanların Maleme'deki hayati öneme sahip havaalanını ele geçirmesini ve kolaylıkla takviye güçleri getirmesini sağladı. Nazilerin hava üstünlüğü kazanmasıyla Müttefikler iki haftalık savaşın ardından teslim oldular.

Iwo Jima Muharebesi- Şubat ve Mart 1945

19. Iwo Jima Muharebesi - Şubat - Mart 1945

Iwo Jima Muharebesi büyük ölçüde ikonik bir olay. Çünkü Joe Rosenthal'ın Amerikan bayrağıyla çekilen fotoğrafı dünyanın en ünlü savaş fotoğraflarından birisi oldu. Ancak askeri analistler adanın sınırlı stratejik değerine karşılık verilen maliyetli savaşın doğru olup olmadığını hala tartışıyorlar. Yirmi bin Japon savunma askeri ayrıntılı bir sığınak, mağara ve tünel sistemine sahipti. Saldırıdan önce tüm adayı kapsayan ve birkaç gün süren devasa bir deniz ve hava bombardımanı yapıldı. Japonlar beşe bir oranında olmasına ve zafer beklentisi bulunmamasına rağmen güçlü bir direniş gösterildi ve neredeyse hiç teslim olmadılar. Birçok savunma hattı korku salan M4A3R3 Sherman "Zippo" alev makineli tanklar da dahil olmak üzere sadece el bombaları ve alev makineleri ile temizlenebildi.

Shingle Harekâtı-Ocak ve Haziran 1944

18. Anzio Savaşı - Ocak - Haziran 1944

Müttefikler 1943'te İtalya'yı işgal etti ancak 1944'te sadece Roma'nın güneyindeki Gustav Hattı'na kadar ilerleyebildiler. Müttefikler savunma hattının gücünü bölmek veya onları teslime zorlamak için devasa bir amfibi operasyon düzenlemeye karar verdi. Ancak operasyonun başarılı olması için kıyıdaki mevzinin hızla yarılması gerekliydi. Yaklaşık 36.000 adam düşmanı şaşkına çeviren bir çıkarma yaptı. Müttefikler birlik halinde olsa da Almanlar bölgeyi eşdeğer kuvvetlerle kuşatmış ve savunma noktaları kazmıştı. Ağır bir mücadele ve başarısız ilerleme denemelerinden sonra Müttefikler Şubat ayında neredeyse sahil kenarına kadar geri püskürtüldü. İtalya'nın Anzio kentini kurtarmak için 100.000'den fazla takviye asker ile beş ay daha savaşılması gerekecekti.

Monte Cassino Muharebesi-Ocak ve Mayıs 1944

17. Monte Cassino Muharebesi - Ocak - Mayıs 1944

Anzio'dan sonra Almanlar Kış Hattı olarak bilinen sığınaklar, dikenli tel, mayın tarlaları ve hendeklerden oluşan savunma noktalarını işgal etti. Bu mevzilere üst üste yapılan dört Müttefik saldırısı Monte Cassino Muharebesi olarak bilinen savaşı başlattı. Mücadele I. Dünya Savaşı'na benziyordu. Müttefik tarafındaki 50.000'den fazla kişinin ölümü pahasına başarı elde edildi. Bugün bu savaş müttefiklerin "yanlışlıkla" bir manastırın Alman topçu gözlem noktası olduğunu düşünmesi ve yüz Boeing B-17 Uçan Kale ile sivillerin yaşadığı Monte Cassino'yu bombalayıp yıkmasıyla bilinir.

Ardenler Taarruzu-Aralık 1944 ve Ocak 1945

16. Ardenler Taarruzu - Aralık 1944 - Ocak 1945

Haziran 1944'teki D-Day işgalinin ardından Müttefikler Normandiya'dan ayrıldı ve Fransa ve Belçika'ya hızla ilerledi. Hitler, onları sürpriz bir Blitzkrieg (Yıldırım Harbi) ile durdurmayı hedefledi. Müttefik hatlarını bölmek amacıyla Ardenler'e birkaç zırhlı birlik yerleştirildi. Amerikan güçleri ağır kayıplara rağmen inatla tutunsa da 19.000'den fazla kişi öldü. Almanların kaynakları sınırlıydı ve yakıt ve mühimmatları tükenmeden sadece birkaç gün savaşabildiler. Bu yüzden saldırının şiddeti kısa sürede azaldı. Müttefik hatları geriledi ama kırılmadı ve yüz binlerce takviye bölgeye ulaştı. Almanya başka bir saldırı için kaynak yaratamadı ve sonuç kaçınılmaz oldu.

Sedan Muharebesi-Mayıs 1940

15. Sedan Savaşı - Mayıs 1940

İngiltere ve Fransa, Nazi'nin Polonya'yı işgalinden sonra Almanya'ya savaş ilan edince birçoğu savaşın I. Dünya Savaşı'nın piyade taktik harekatıyla başlayacağını düşündü. Bu düşünce Fransızların Maginot Hattı'na ağır beton tahkimatları inşa etmesine yol açtı. Fakat beklentiler, Almanların Panzer tanklarının öncülüğünde hızlı bir "Blitzkrieg" ("Yıldırım Harbi") başlattığı Mayıs 1940'ta altüst oldu. Ağır topları eksik olan Almanlar, Sedan'daki Fransız mevzilerine Stuka hafif bombardıman uçaklarıyla saldırdı. Yoğun hava saldırısı savunma hattının moralini düşürdü ve Alman kuvvetleri kolayca hattı yardı. Fransa kısa süre sonra düştü.

Britanya Muharebesi-Temmuz ve Ekim 1940

14. Britanya Savaşı - Temmuz-Ekim 1940

1940'ın sonlarına doğru Britanya bir Alman işgali tehdidiyle karşı karşıya kaldı, ancak saldırı yalnızca hava üstünlüğüyle başarılı olacaktı. Bu saldırıyı muhalif hava kuvvetleri tarafından yürütülen ilk büyük harekat izledi. Alman Luftwaffe (hava kuvveti) dört ay boyunca İngiliz hava sahasına, radar istasyonlarına ve uçak fabrikalarına saldırdı ve İngiliz şehirlerini bombaladı. Ancak Stuka uçaklarının çok savunmasız olduğu anlaşıldı ve Almanlar, Hawker Hurricane ve Supermarine Spitfire savaş pilotlarını alt edecek yeterli uçak getiremedi. Ağır kayıplar Luftwaffe'yi operasyonları yavaşlatmaya zorladı. Adolf Hitler'in işgal planları süresiz olarak askıya alındı.

Brodi Muharebesi-Haziran 1941

13. Brodi Muharebesi - Haziran 1941

Hitler'in Sovyet Rusya'ya saldırma planı Barbarossa Harekâtı olarak adlandırıldı ve Rusya'nın sayısal üstünlüğü ve Rusya'yı istila eden düşman güçlerinin zavallı halleri göz önüne alındığında kağıt üzerinde delice görünüyordu. Ancak Hitler, Blitzkrieg'in durdurulamaz olduğuna ve batı Ukrayna'daki Brodi Savaşı'nın bu inancını kanıtlayacağına inanıyordu. Yedi yüz elli Alman panzerinin karşısına bunun dört katı Rus tankı çıktı. Ancak Rus hava kuvvetleri imha edilmişti ve Alman Stuka uçakları bölgeye hakimlerdi. Uçaklar tankları imha etmenin yanı sıra Rus yakıt ve mühimmat ikmalini de hedefleyerek büyük darbe vurdular. Şaşkınlık içindeki Rus kuvvetlerinin sayısal üstünlükleri hiçbir fark yaratamadı.

Leyte Körfezi Muharebesi-Ekim 1944

12. Leyte Körfezi Muharebesi - Ekim 1944

Tarihin en büyük deniz savaşı olan Filipinler'deki Leyte Körfezi Savaşı, ABD'nin Japon iç adalarına doğru ilerlemesinde bir dönüm noktasıydı. Tüm mevcut Japon kuvvetleri bölgeye gönderilmiş ancak bir araya gelerek birleşememişlerdi. Geniş bir alana yayılan saldırılar etkisiz kaldı. Dört Japon hafif savaş gemisi ve üç zırhlı batırıldı. Leyte Körfezi'ndeki bu durum umutsuzca yeni bir taktiğin kullanımına yol açtı: Koruma görevindeki USS St. Lo, bomba taşıyan bir Japon kamikazenin güvertesine çarpmasıyla battı.

Atlantik Savaşı 1940-1943

11. Atlantik Savaşı 1940-1943

Denizaltı savaşının I. Dünya Savaşı'ndaki etkisi önemliydi ancak Alman U-bot'larının Avrupa'yı abluka altına almayı amaçladığı II. Dünya Savaşı'nda çok daha önemli hale geldiler. Ticaret gemileri geniş konvoylar halinde denize açılıyor, sonar ve büyük sondalarla desteklenen destroyer ve korvetler tarafından korunuyordu. Cesur U-bot komutanları bu savunma ağını torpido saldırıları ile kırmayı denedi ve aynı anda birkaç U-bot birden saldırdığı zamanda müttefiklerin geri püskürtme şansı kalmıyordu. Ancak Atlantik Savaşı'nı kazandıran nihayetinde teknoloji oldu. U-botları yüzeyden tespit etmeye yarayan radar, radyo frekans bozucu ve şifre kırıcılar zaferde büyük rol oynadı. Savaşın sonunda 3.000'den fazla ticari gemi ve yaklaşık 800 U-bot batmıştı.

Mercan Denizi Muharebesi-Mayıs 1942

10. Mercan Denizi Savaşı - Mayıs 1942

Pearl Harbor Saldırısı'ndan sonra Japonlar Yeni Gine ve Solomon Adaları'nı istila etmeyi amaçladılar. Bazı Avustralya gemilerinin desteklediği ABD kuvvetleri Japonları engellemek için harekete geçti. Bu harekat uçak gemileri arasında uzun mesafelerden yapılan ilk deniz savaşını başlatacaktı. Dalış bombardıman uçakları ve torpido bombardıman uçakları uçakları koruyan gemilere saldırdılar. Yeni ve kafa karıştırıcı bir savaş biçimiydi, her iki taraf da düşmanı bulmak için mücadele ediyor ve hangi gemileri nişan aldıkları konusunda net olamıyordu. En ciddi kayıp Amerikan USS Lexington'ın hasar alan yakıt deposunun havaya uçması ve batmasıyla yaşandı. Savaş, Japonya'nın ABD'yi işgal planlarını iptal etmesine yol açtı.

İkinci Harkov Muharebesi-Mayıs 1942

9. İkinci Kharkov Savaşı -Mayıs 1942

Josef Stalin, işgalci Alman ordularını 700 uçak tarafından desteklenen binden fazla tankın yer aldığı bir saldırı ile püskürtmeyi hedefliyordu. Ancak Almanya, bölgeye 900'den fazla uçak getirerek hava gücünün potansiyelini göstermişti. Almanlar saldırıya geçti ve Rus kuvvetlerini birkaç Panzer bölüğüyle kuşattı. Kuşatmanın ardından Alman bombardıman uçakları Rusların üzerlerine ateş açmayı sürdürdü. Çok sayıda Rus askeri teslim oldu. Dört milyondan fazla Rus askeri, Alman kayıplarının 10 katı kadar, öldürülmüş, yaralanmış veya ele esir alınmıştı.

Luzon Adası Muharebesi-Ocak ve Ağustos 1945

8. Luzon Adası Muharebesi - Ocak - Ağustos 1945

Filipin adalarının en büyüğü olan Luzon, 1942'de Japonya'ya bırakılmıştı. General Douglas Macarthur adanın stratejik olarak hayati olduğunu gördüğü için 1945'te komuta ettiği ordusuyla Filipinler'e geri dönme sözü verdi. Adanın iç kısmında dağınık Japon birliklerine karşı ağır bir mücadele verildi. Bazıları dağlara çekildi ve savaşın bitiminden çok sonra da savaşmaya devam etti. Japonlar 10.000 Amerikalıya karşılık 200.000'den fazla insanı kaybederek ciddi kayıplar verdiler ve bu da savaşı ABD kuvvetlerinin en kanlı eylemi haline getirdi.

Filipinlerdeki Deniz Muharebesi-Haziran 1944

7. Filipin Denizi Savaşı - Haziran 1944

II. Dünya Savaşı'nın son büyük deniz muharebesi olan Filipin Denizi Muharebesi, ABD kuvvetlerinin Pasifik'teki ilerlemesi sonucu başladı. Beş büyük filo gemisi ve dört hafif deniz uçağı ile bazı kara tabanlı uçaklardan oluşan bir Japon gücü, yedi ABD filo deniz uçağı ve sekiz hafif deniz uçağıyla savaştı. ABD sadece sayısal üstünlüğe değil, aynı zamanda çok daha iyi uçaklara sahipti. Yeni Grumman F6F Hellcats, eski Japon Mitsubishi A6M Zero'larını geride bıraktı. Bu eşitsizlik, savaşın "the Great Marianas Turkey Shoot (Büyük Marianas Hindi Avı)" lakabını almasına neden oldu. Sonuç olarak Amerikan uçaklarının dört katı kadar Japon uçağı 'avlanarak' düşürülmüştü.

Berlin Muharebesi-Nisan ve Mayıs 1945

6. Berlin Savaşı - Nisan - Mayıs 1945

Birçokları için Berlin Muharebesi sonucu çoktan belli olan, aniden karar verilmiş bir muharebedir. Hitler'in kişisel komutasındaki 750.000 Alman askerinin son bir direniş için Kızıl Ordu'ya umutsuzca karşı koyduğu savaş fazlasıyla büyük ve kanlı geçti. Rusların tank tarafında avantajı vardı ancak Almanların yeni portatif tanksavar roketlerine karşı savunmasızlardı ve 2.000 kadarı imha edildi. Stalingrad gibi Berlin Muharebesi de birbirine yakın cephelerde yapılan bir piyade savaşıydı. Halihazırda ağır bombalama sonucu harap olmuş şehirdeki savunma hatları topçu ateşiyle yıkıldı. Binlerce sivilin içinde olduğu ağır yaralılar vardı. 30 Nisan'da Hitler teslim olmak yerine kendini öldürdü ve Avrupa'daki savaşı etkili bir şekilde sonlandırdı.

Kursk Muharebesi-Temmuz ve Ağustos 1943

5. Kursk Muharebesi - Temmuz - Ağustos 1943

Citadel Harekatı, Doğu cephesindeki son Alman saldırısıydı ve Kursk Muharebesi ise en büyük tank savaşı olarak kabul edilir. Naziler Kursk'ta Rus güçlerini kuşatarak ve yok ederek önceki başarılarını tekrarlamayı amaçladılar. Müttefik şifre çözücüler sayesinde, Ruslar önceden uyarıldı ve Alman saldırısını engellemek için savunma hendekleri ve mayın tarlaları hazırlandı. Düzinelerce anti tank bombaları bırakan zırhlı Sturmovik'leri hedef alan Stuka uçakları havadaydı ve 37 mm makineli tüfeklerle donatılmışlardı. Alman saldırısı durduğunda Mareşal Georgi Jukov (Georgy Zhukov) karşı saldırıyı başlattı ve Almanları ağır kayıplarla geri çekilmeye zorladı.

Moskova Muharebesi- Ekim 1941 ve Ocak 1942

4. Moskova Savaşı - Ekim 1941 - Ocak 1942

Hitler Moskova'nın ele geçirilmek yerine yerle bir edilmesini emredince kente düzenlenecek saldırıya bir milyondan fazla Alman askeri katıldı. İlk başta Alman ilerlemesi hızlıydı; 15 Kasım 1941'e kadar şehrin 29 km içine girdiler. Ancak sıcaklıkların sıfırın altına düştüğü kışa girilmesiyle Rus direnişçiler tarafından yavaşlatıldılar. Alman tedarik zincirinde kopmalar başladı ve Rus mareşal Georgi Jukov (Georgy Zhukov) Sibirya ihtiyat ordusuyla karşı saldırıya geçti. Almanlar Ocak ayına kadar 160 km'den fazla geri püskürtüldü. Rus kayıpları ağırdı, ancak Almanların momentumu kırılmıştı.

Normandiya Çıkarması – 6 Haziran 1944

3. Normandiya Çıkarması - 6 Haziran 1944

Tarihin en büyük amfibi operasyonu olan ve D-Day olarak da adlandırılan bu çıkarma ile Müttefik birliklerinin 80 km uzunluğundaki Normandiya kıyı şeridine 5.000'den fazla gemiyi indirmesi hedefleniyordu. Uçak sayısının 11.000 olduğu belirtilir. Saldırı sabah 6:30'da başladı. İngilizler ve Kanadalılar, Utah, Gold, Juno ve Sword olarak adlandırılan plajları ele geçirirken hafif direnişle karşılaştılar. Beşinci plaj olan Omaha Plajı'nda ABD kuvvetleri ağır ateş altında kaldı ve sahilden kaçmak için uğraşırken 2.000 kişi kaybetti. Almanlar tehdidi püskürtecek hızla örgütlenemedi. Bir hafta içinde Müttefikler Normandiya'ya 300.000'den fazla birlik indirmişti.

Midway Muharebesi-Haziran 1942

2. Midway Muharebesi- Haziran 1942

Midway Muharebesi, Japon İmparatorluk Donanması'nın hiçbir zaman tam olarak toparlanamayacağı felaket bir yenilgiydi. Övgünün büyük kısmı, Japon kuvvetlerinin Müttefiklere pusu kuracağını zamanında ortaya çıkaran kod kırıcılara gidiyor. Müttefikler bunun ardından karşı pusu hazırladılar. Japonların Amerikan güçlerini bölme planı da başarısız oldu. ABD daha sonra Japon gemilerine büyük bir hava saldırısı başlattı. TBF Avenger torpido bombardıman uçakları Japon Mitsubishi A6M Zero tarafından durduruldu ve yok edildi, ancak daha sonra saldıran Douglas SBD Dauntless dalış bombardıman uçakları kontrolü ele aldı. Dört Japon uçak gemisinden üçü yok edildi ve Japonya savaşı kaybetme sürecine girdi.

Stalingrad Muharebesi – Ağustos 1942 – Şubat 1943

1. Stalingrad Savaşı - Ağustos 1942 - Şubat 1943

Doğu Cephesi'nin diğer yerlerinde verilen geniş kapsamlı ve etkili tank savaşlarının aksine Stalingrad Muharebesi çok farklıydı. Almanların kenti alma girişimlerine direnen Kızıl Ordu sokaktan sokağa, evden eve, hatta odadan odaya savaştı. Her biri bir piyade ekibi tarafından korunan apartmanlara, ofis binalarına ve fabrikalara konumlandırılan ve geri çekilmesi yasaklanmış katı emirler altındaki binlerce kişi Rusya'nın savunmasının temelini oluşturuyordu. Alman topçu ve hava gücü şehri neredeyse yıktı, ancak savunmacılara çok az zarar verebildi. Sonunda Alman kuvveti kuşatıldı. Sivilleri de içeren toplam kayıp sayısının iki milyona ulaştığı belirtiliyor.