II. Dünya Savaşı'nın En İyi Avcı Pilotları

Binlerce savaş pilotu ıı. Dünya Savaşı'na katıldı ve gökyüzünü yetenekli savaş pilotlarının ortaya çıkacağı kanlı bir savaş alanına dönüştürdü.

ikinci dünya savaşı ünlü pilotlar
Görsel: malevus.com

II. Dünya Savaşı boyunca binlerce savaş uçağı Avrupa, Pasifik, Asya ve Kuzey Afrika semalarını doldurdu. Bombardıman uçaklarının güvenliği için kritik öneme sahip olan avcı uçakları çatışma bölgelerinde devriye gezerek havada hakimiyet için ölümcül düellolara giriştiler.

Bu uçakların pilotları iyi eğitim almış cesur askerlerdi. Bazıları onları gökyüzündeki en tehlikeli adamlar yapan doğal yeteneklere sahipti. İşte tarihin en ölümcül savaşında uçan en iyi savaş pilotları.

İlgili: II. Dünya Savaşı'nın En Kötü Uçakları

Erich "Bubi" Hartmann

Teğmen Erich Hartmann Bf 109 (G-6)
Teğmen Erich Hartmann Bf 109 (G-6) ile beraber.

Erich Hartmann, 352 Müttefik uçağı düşürerek tüm zamanların en başarılı savaş pilotu unvanını elinde tutmaktadır ve bu unvanın aşılması da pek olası görünmemektedir.

Daha sonra "Bubi" (Çocuk) ve Der Schwarze Teufel (Kara Şeytan) olarak bilinen Hartmann, 1940 yılında Luftwaffe'ye katılmadan önce havacılık kariyerine planörlerde başladı. Eğitimini 1942'de tamamlayarak rekorlarını kırmaya başladı. Son avını 8 Mayıs 1945'te Almanya'nın teslim olmasından sadece saatler önce elde etti.

Erich Hartmann Amerikalılara teslim oldu ancak Sovyetlere teslim edildi ve Sovyetler onu savaş suçu işlemekten suçlu bularak 20 yıl hapis cezasına çarptırdı, bu ceza daha sonra 25 yıla çıkarıldı. Ayrıca on yılını bir Sovyet Gulag'ında geçirmiştir. Kendisine yöneltilen suçlamalar muhtemelen düzmeceydi ve Doğu Alman Hava Kuvvetleri'ne hizmet etmesi için baskı yapmak amacıyla tasarlanmıştı. Bununla birlikte, cezasını sadece ülkesine geri gönderildiği 1955 yılına kadar çekti.

Ertesi yıl Batı Alman Hava Kuvvetleri'ne katıldı ve daha sonra sivil uçuş eğitmeni oldu. Hartmann 1993 yılında 71 yaşında öldü. 1997 yılında, ölümünden sonra Rusya Federasyonu tarafından tüm suçlamalardan beraat ettirildi.

Hans-Ulrich Rudel

Hans-Ulrich Rudel yakalandıktan sonra. Arka planda: Adolf Galland
Hans-Ulrich Rudel yakalandıktan sonra. Arka planda: Adolf Galland.

Savaşın en çok madalya alan Alman pilotu Hans-Ulrich Rudel'di. Dokuz düşman uçağı düşürmüştür. Meslektaşlarının onlarca ve yüzlerce düşman uçağı düşürdüğü bir çağda bu başarı olağanüstü olmasa da, olağanüstü olan şey bu başarıyı bir Junkers Ju-87 "Stuka" hafif bombardıman uçağıyla uçarken elde etmiş olmasıdır. Daha da dikkat çekici olan, kara hedeflerine karşı gerçekleştirdiği iddia edilen saldırı sayısıdır.

Rudel Doğu Cephesi'nde 2.530 görevde uçmuş ve 800 araç, 519 tank, 150 top, 70 çıkarma gemisi, bir kruvazör ve bir savaş gemisini imha etmiştir. 30 kez vuruldu ve yaralandı, bunun sonucunda bir bacağını kaybetti. Yaralanmasına rağmen uçmaya devam etti.

Kariyeri 1945 yılında Üçüncü Reich'ın yıkılmasıyla sona erdi. Amerikalılara teslim oldu. 1982'deki ölümüne kadar pişmanlık duymayan bir Nazi olarak Güney Amerika'ya göç etti ve burada sağcı gruplar için silah kaçakçılığı yaptı ve Auschwitz'deki SS doktoru Josef Mengele'yi barındırmak da dahil olmak üzere Nazi arkadaşlarının kaçmasına yardımcı oldu.

1976'da ABD ordusu, A-10 Thunderbolt kara saldırı uçağının geliştirilmesinde Rudel'in uzmanlığına başvurdu.

Ivan Kozhedub

Ivan Nikitovich Kozhedub (1920 - 1991) Sovyet askeri komutanı, başarılı bir pilottu.
Ivan Nikitovich Kozhedub (1920 – 1991) Sovyet askeri komutanı, başarılı bir pilottu.

Ivan Kozhedub, II. Dünya Savaşı'nın en yüksek skorlu Sovyet ve Müttefik avcı pilotu olma rekorunu elinde tutmaktadır.

Kariyeri boyunca zaferlerini La-5F, La-5FN ve La-7 olmak üzere üç farklı uçakla uçarken elde etmiştir.

Kozhedub 1940 yılında Kızıl Ordu'ya katıldı ve Ocak 1941'de pilot olarak mezun oldu. İlk görevleri arasında diğer pilotları eğitmek de vardı. Ancak Alman işgali onu Moskova'ya taşınmak zorunda bıraktı. Mart 1943'e kadar filosu cepheye gönderilmedi ve Kozhedub ilk aksiyonunu gerçekleştirdi. İlk avını 6 Temmuz 1943'e kadar gerçekleştiremedi. Son vuruşunu 17 Nisan 1945'te yaptı ve toplam öldürme sayısı 64'e ulaştı.

Bir Me-262 jet avcı uçağını düşüren birkaç pilottan biri ve bunu yapan ilk pilot olarak tanınır.

Nisan 1945'te, bir dost ateşi olayı sırasında iki North American P-51 Mustang uçağını düşürdüğünü iddia etmiştir. Bir Alman savaş uçağı sanılmış ve kendini savunmak zorunda kalmıştır. Öte yandan görüntüler, öncelikle Luftwaffe tarafından kullanılan Zeiss ekipmanı kullanılarak çekilmiştir, bu nedenle iddia oldukça şüphelidir.

Marmaduke "Pat" Pattle

Pat Pattle
Pat Pattle.

Kraliyet Hava Kuvvetleri için uçan İngiltere'nin en iyi avcı pilotu İngiliz değil Güney Afrikalıydı. Marmaduke "Pat" Pattle 18 yaşındayken 1936'da Güney Afrika Hava Kuvvetleri'ne katılmaya çalıştı ancak reddedildi. Bunun üzerine Birleşik Krallık'a giderek RAF'a katıldı ve bir yıl sonra pilot brövesini aldı.

Savaş patlak verdiğinde Mısır'da görev yapıyordu ve 1940 yılında İtalyanlar savaş ilan ettiğinde ilk görevine çıktı. Kasım 1940'ta Pattle Yunanistan'a tayin edildi ve en büyük başarılarını burada gördü. Üç kez tek bir günde beş ya da daha fazla vuruş yaparak "Günün Pilotu" unvanını kazandı.

19 Nisan 1941'de Pattle altı zafer kazanarak savaşın geri kalanı boyunca toplamda diğer tüm Batılı Müttefik pilotlardan daha fazla zafer elde etti. Ertesi gün ateşi olduğu halde emirlere karşı gelerek havalandı. En son Messerschmitt Bf 110 ağır avcı uçaklarıyla it dalaşına girerken görüldü. Hawker Hurricane uçağıyla uçarken Pattle denize çakıldı ve öldü. O sırada sadece 26 yaşındaydı. Cesetleri hiçbir zaman bulunamayan ve mezar taşları olmayan 3,000 Müttefik pilottan biriydi.

Pattle, Hawker Hurricane ve Gloster Gladiator'da en yüksek skorlu pilot rekorlarını elinde tutmaktadır ve 41 ila 60 arasında öldürme ile anılmaktadır.

Richard Bong

Richard Bong
Richard Bong.

P-38 ile uçarken 40 avının tamamını gerçekleştiren Richard Bong, Amerika Birleşik Devletleri'nin en yüksek skorlu avcı asıydı. Ocak 1942'de pilot brövesi aldı ve Temmuz 1942'de Pasifik Cephesi'ne atandı. Richard Bong 27 Aralık'ta Buna-Gona Muharebesi sırasında bir Mitsubishi Zero ve bir Nakajima Oscar'ı düşürerek ilk zaferlerini elde etti.

17 Aralık 1944'te son galibiyetini elde etti. Ocak 1945'te Bong evine gönderildi ve Şubat ayında, uçağına "Marge" adını vermesine ilham kaynağı olan Marge Vattendahl ile evlendi.

6 Ağustos'ta son kez havalandı ve P-80 jet avcı uçağını test ederken hayatını kaybetti. Uçakta bir yakıt pompası arızası meydana gelmiş ve Bong kendini fırlatmış, ancak paraşütün açılamayacağı kadar alçakta uçmaktaydı.

Ölümü Hiroşima'nın bombalanmasıyla birlikte manşetlere taşındı.

Ilmari Juutilainen

Finlandiya Hava Kuvvetleri'nin en skorer pilotu Eino Ilmari Juutilainen.
Finlandiya Hava Kuvvetleri'nin en skorer pilotu Eino Ilmari Juutilainen.

Tüm zamanların en iyi savaşçı pilotları arasında ilk 120 sıranın tamamı Almanlara ait. Alman olmayan tüm zamanların en iyi savaşçı pilotuna sahip ülke olma onurunu Ilmari Juutilainen ile Finlandiya kazanmıştır. Kazandığı 94 galibiyetin tamamını Sovyetlere karşı elde etmiştir. Toplamda 126 hava galibiyeti olduğunu iddia etse de bu sayı doğrulanamamıştır.

Juutilainen 1932 yılında askerlik hizmetine girmiş ve 1935 yılında pilot olmuştur. Hem Kış Savaşı'nda hem de II. Dünya Savaşı'nda görev yapmış ve üç farklı uçakta uçmuştur: Fokker D.XXI, Brewster Buffalo ve Messerschmitt Bf 109. Başarılarının arasında uçağının düşman uçaklarının ateşinden hiç zarar görmemesi de vardır. Bir keresinde dost uçaksavar ateşiyle vurulduktan sonra iniş yapmak zorunda kalmıştır.

Savaştan sonra Juutilainen 1947 yılına kadar hava kuvvetlerinde görev yapmaya devam etmiş, daha sonra ticari pilot olmuş ve De Havilland Moth ile yolcu taşımıştır. Son uçuşunu 1997 yılında Finlandiya Hava Kuvvetleri'ne ait iki kişilik bir F-18 Hornet ile yapmıştır.

85. doğum gününde 21 Şubat 1999'da vefat etti.

Tetsuzō Iwamoto

Tetsuzo Iwamoto, Japon İmparatorluk Donanması'nın II. Dünya Savaşı'ndaki en iyi avcı pilotu
Tetsuzo Iwamoto, Japon İmparatorluk Donanması'nın II. Dünya Savaşı'ndaki en iyi avcı pilotu.

En yüksek skorlu ikinci Japon avcı pilotu olan Tetsuzō Iwamoto, askeri kariyerine 1934 yılında Japon İmparatorluk Donanmasına katıldıktan sonra başlamıştır. Japon İmparatorluk Donanması Hava Servisi'nde 1936 yılında pilot oldu ve İkinci Çin-Japon Savaşı sırasında İmparatorluk Çin'i üzerinde görevler uçmaya başladı.

Pasifik'e gönderilmeden önce Çin'de 14 zafer kazanmış ve 80'e yakın başarısının geri kalanını burada elde etmiştir. Savaşın son aşamalarında Iwamoto yurt savunmasında görev aldı ve kamikaze pilotlarını eğitti.

Savaştan sonra Japonya'nın yeni toplumu tarafından dışlanan Iwamoto iş bulmakta zorlandı. Ancak 1952'de bir iplik fabrikasında iş bulabildi. 1955 yılında apandisit rahatsızlığı nedeniyle, anestezi yapılmadan üç kaburgasının alınması da dahil olmak üzere bilinmeyen nedenlerle bir dizi ameliyat geçirdi. 20 Mayıs 1955'te sepsis nedeniyle öldü. Henüz 38 yaşındaydı.

Diğer Avcı Pilotlar

RAF pilotu Sir Douglas Bader, son Spitfire'ının (bir Mk.IXe) kokpitine tırmanırken protez bacaklarından birini kaldırıyor.
RAF pilotu Sir Douglas Bader, son Spitfire'ının (bir Mk.IXe) kokpitine tırmanırken protez bacaklarından birini kaldırıyor.

Başarılarından dolayı anılmayı hak eden daha pek çok savaş pilotu vardır. Japonya'nın en iyi avcı pilotu Hiroyoshi Nishizawa 87 hava zaferi kazanmış ve 1936'dan 1944'e kadar uçmuştur.

Romanya'nın en iyi avcı pilotu Constantin Cantacuzino 69 ölüm gerçekleştirmiş ve sekiz tanesi de doğrulanmamıştır.

İngiliz pilot James Edgar "Johnnie" Johnson 38 öldürme başarısı göstermiştir ve savaşın en iyi Supermarine Spitfire pilotu olarak bilinmektedir.

Biggin Hill'deki ünlü kanat komutanı Adolph "Sailor" Malan, 32 düşman uçağı düşürerek önemli bir ün kazanan bir başka Güney Afrikalı'ydı. Savaştan sağ kurtulmuş ve Güney Afrika'ya döndükten sonra apartheid rejiminin açık sözlü bir eleştirmeni olmuştur.

İngiliz pilot Douglas Bader, 23 uçağı düşürmeyi başarmasıyla ünlendi. Hikayesinin en çarpıcı yanı, 1931 yılında bir hava kazasında iki bacağını da kaybetmiş olması ve uçağını bir makara sistemiyle donatarak bacaklarına ihtiyaç duymadan uçurabilmesiydi. 1941'de Alman işgali altındaki Fransa üzerinde paraşütle atladıktan sonra yakalandı. Esaret altındayken ünlü Alman uçak pilotu Adolf Galland ile iyi arkadaş oldu (102 öldürme ile tanınır).

II. Dünya Savaşı, binlerce savaş pilotunun gökyüzüne çıkmasıyla yüzlerce hava pilotu yetiştirmiştir. Bu isimlerden bazıları bilinmezlik içinde kaybolurken, diğerleri tarihi figürler olarak işaretlendi ve uzun yıllar boyunca başarılarıyla hatırlanacaklar, bu başarılar öldürdükleri ustaca yollar olsa bile.