II. Elizabeth'in öldüğünde ne kadar serveti vardı?

Asırlar boyu aktarılan bir servet, II. Elizabeth sonrasında da yoluna devam ediyor.

8 Eylül 2022'de İngiltere'nin en uzun süre tahtta kalan kraliçesi Kraliçe II. Elizabeth'in vefat ettiği haberi tüm dünyaya ulaştı. Kraliçe 96 yaşına kadar yaşadı. Kraliyet ailesi "Kraliçe bu öğleden sonra Balmoral'da huzur içinde öldü" dedi. Kral ve Kraliçe yarın Londra'ya dönmeden önce bu gece Balmoral'da bir gece daha geçirecek.

Birleşik Krallık'ta ve ötesinde insanlar Kraliçe'nin vefatının ardından onun yaşamı ve mirasına ilişkin merak ettikleri sorulara yanıt arıyor. "Ne kadar servetleri var?" şeklindeki temel soru genellikle Kraliçe II. Elizabeth ve kraliyet ailesinin diğer üyelerine yöneltilmektedir. Böyle bir bulmacanın cevabını bulmak için sadece birinin banka hesabına bakamayız. BBC, Kraliçe'nin MS 1066'da İngiltere'nin Normanlar tarafından fethine kadar uzanan uzun bir zengin ve güçlü insan soyunun bir parçası olduğunu açıklamaktadır. Bu soy, mülkler ve bunların bakım masrafları, çok sayıda çalışan, kamu ve özel fonlar ile bu fonları yöneten ayrı işletmelerin yanı sıra diğer gelirler, varlıklar, yatırımlar vb. biriktirmiştir.

Kısaca ifade etmek gerekirse, Kraliçe II. Elizabeth yaklaşık 370 milyon sterlin (yaklaşık 440 milyon dolar) servete sahipti. The Times'ın sıralamasına göre, kraliçenin serveti Victoria ve David Beckham ile aynı, şarkıcı Adele'in iki katından fazla ve "Harry Potter" yazarı J.K. Rowling'in yarısından azdı. İngiltere'nin yaşayan en zengin 250 kişisi arasında bile kraliçe yer almamaktadır. Geniş kapsamlı açıklama oldukça karmaşık bir nitelik taşıyor.

II. Elizabeth'in evliliği ve miras konusu

Kraliçe II. Elizabeth'in evlilik töreni.
Kraliçe II. Elizabeth'in evlilik töreni.

Kraliçe II. Elizabeth'e miras kalan 370 milyon sterlin kişisel servet tamamen kendisine aittir. Elizabeth'in gerçekte ne kadar parası olduğunu anlamak için, kişisel servetini, neredeyse yetmiş yıl boyunca Birleşik Krallık'ın hükümdarı olduğu dönemde "sahip olduğu" (ya da kendisine verilen) servetten ayırmamız gerekir.

Öncelikle, II. Elizabeth'in serveti, bazen "Ana Kraliçe" olarak da bilinen büyükannesi I. Elizabeth'ten miras kalmıştır. Kraliçe II. Elizabeth'e Buckingham Sarayı ve içindekiler, Ana Kraliçe'nin 70 milyon sterlin servetinin geri kalanıyla birlikte miras kalmıştır. Mülkün kendisi ve tablolar, porselen eşyalar, Faberge yumurta koleksiyonu, mücevherler, atlar ve benzeri paha biçilmez sanat eserleri ve mallar söz konusu; yani kasaların içindeki altından ya da 50 sterlinlik banknotlardan söz etmiyoruz. Yatırımlar nesiller arasında transfer edilebilir ve "hükümdardan hükümdara" vergi kuralı kapsamında ilk 250.000 Sterlin için vergi ödenmez. Ancak Buckingham Sarayı'nın Elizabeth'in kişisel mülkü değil, Kraliyet'e ait olan "hükümdarın kamusal varlığı" olduğunu unutmamak gerekir.

Yunan ve Danimarka soylularının çocuğu olarak dünyaya gelen Prens Philip, 1947 yılında Kraliçe Elizabeth ile evlendiğinde mirasını ve servetini de yanında taşımıştır. Insider'ın ifadesiyle "Kraliçe adına resmi yükümlülüklerini yerine getirme masraflarını karşılamak" için Prens Philip, kraliyet ailesinin diğer tüm üyeleri gibi yıllık bir maaş almaktadır. Mirasının değeri 10 milyon sterlinin üzerindedir.

Krallığın çevresindeki mülkler

Birleşik Krallık'taki gayrimenkuller Kraliçe II. Elizabeth'in kişisel servetine önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Marie Claire'e göre kraliçe, İskoçya'nın Aberdeenshire kentindeki Balmoral Kalesi'nin (değeri 120 milyon sterlinin üzerinde) ve İngiltere'nin Norfolk kentindeki Sandringham House'un (değeri yaklaşık 55 milyon sterlin) şahsen sahibiydi. Kraliçenin tüm servetinin yaklaşık yarısından bahsediyorsunuz. Buckingham Sarayı ve mobilyaları II. Elizabeth'e değil İngiliz Kraliyetine aittir. Bunların değeri 1.2 milyar sterline yakındır.

Kraliçenin 1399'dan beri sahip olduğu Birleşik Krallık topraklarının bir derlemesi olan Lancaster Dükalığı, sarayının bir başka gelir kaynağıydı. Bu da II. Elizabeth'in kraliçe olmadan önce de Lancaster Dükü (ya da Düşesi) olduğu anlamına gelmektedir. Dükalığı, Birleşik Krallık'ta " Survey " olarak bilinen sekiz küçük parsele bölünmüş geniş bir araziyi kapsıyordu: Cheshire, Lancashire, Staffordshire, Yorkshire ve Güney ilçelerinde toplam 18.000 hektarlık beş kırsal survey, Londra'daki perakende ve iş amaçlı Urban Survey, kuzeyde toplam 36.000 hektarlık tarımsal Foreshore Survey ve bir dizi kireçtaşı ve kum ocağı.

Lancaster düklüğü ve onunla bağlantılı tüm unvan ve mülkler kalıtsaldır. Bu da onların Kraliçe Elizabeth'in mülkü olmadığını gösterir. Ancak bu mülklerden elde edilen ve "Privy Purse" (cep harçlığı) adıyla tanımlanan geliri alıyordu. Bu miktar 2017 yılında yaklaşık 21 milyon sterline eşitti.

Vergi kazancı

Burada Kraliçe'nin servetinin ve gelirinin muhtemelen en karmaşık yönü olan vergi durumuna ulaşıyoruz. İngiliz halkından yıllık vergi gelirinin basit bir yüzdesini almak yerine, hükümdar çok daha önemli bir tutar almaktadır. Crown Estate, kraliyet ailesinin mülklerini ve kişisel ödeneklerini yöneten ve toplanan vergilerin bir kısmını alan ayrı bir şirkettir. BBC'nin açıkladığı üzere, İngiliz monarşisinin kendisi gibi Crown Estate'in kökeni de Norman İstilası ile 1066 yılına dayanıyor. Mevcut Crown Estate Sistemi, 1760 yılında Kral III. George tarafından servetini varislerine kademeli olarak dağıtmak üzere kurulmuştur. 2010 yılında Public List, Sovereign Grant olarak bilinen mevcut sisteme güncellenmiştir.

Esasen, Birleşik Krallık Maliye Bakanlığı Crown Estate'in gelirini alır ve bunların bir kısmını kraliçe de dahil olmak üzere kraliyet ailesi arasında paylaştırır. Aile üyeleri Sovereign Grant (Egemenlik Hibesi)'ı kendi aralarında bölüşüyor. Geri kalanı ise federal hazineye verilir. Ve işleri daha da karmaşık hale getirmek için, Kraliyet Mülkü Kraliyete aittir. Sovereign Grant genellikle %15 ila %25 arasında ödeme yapar, ancak 2017'den itibaren Buckingham Sarayı'nın 10 yıllık 369 milyon sterlinlik yenileme masraflarının karşılanmasına yardımcı olmak için kademeli olarak %25'e çıkarıldı. Crown Estate 2020 yılında 475 milyon £ kar elde etti. Bu nedenle kraliyet ailesine 86,3 milyon Sterlin iade edildi.

Merak edenler için Crown Estate tüm mali bilgilerini internet üzerinden kaydedilebilir biçimde yayınlamaktadır.

Gerçek anlamıyla değerli hazineler

Kraliçenin, daha asil bir terim bulmak gerekirse, pahalı biblolardan oluşan bir koleksiyonu da vardı. Bunlardan kimisi onun zenginliğiyle ilişkiliyken, kimisi de İngiliz Kraliyeti'nin zenginliğini ifade ediyordu.

Kraliçe'nin pul koleksiyonu olan Kraliyet Filateli Koleksiyonu, koleksiyon eşyaları listesinde ilk sırada yer alıyor. The Sunday Times'a göre koleksiyon 1864 yılında kuruldu ve şu anda 100 milyon Sterlin değerinde. Kişisel mülkleri Balmoral Şatosu ve Sandringham Evi ile birleştirildiğinde bu değer 275 milyon Sterlin'e, yani Kraliçe'nin servetinin yaklaşık dörtte üçüne ulaşıyor. Anlatılanlara göre, 2. Elizabeth sıradan bir hobici değildi. Koleksiyonuna düzenli olarak eklemeler yapmış ve hatta ziyarete gelen devlet başkanlarına sergilemiştir.

Buckingham Sarayı'ndaki tablolar, Faberge yumurtaları koleksiyonu, atlar ve diğer sanat eserleri ve mücevherleri daha önce anlattık. Bu paha biçilmez eşyalar Kraliyet Koleksiyonu'nun bir parçasıdır; Ana Kraliçe bunlardan bazılarını İkinci Elizabeth'e vermiştir. Ayrıca, broşlar, taçlar ve daha fazlası dahil olmak üzere "fotoğraflar, portreler, duvar halıları, taşlar ve mücevherler", genel halk için ayrılmış bir vakıf olan Kraliyet Koleksiyonuna dahildir. Bunların toplam değeri yaklaşık 100 milyon Sterlin'dir. Kraliçenin kişisel mücevherlere sahip olduğundan emin olsak da bunların değeri bilinmiyor.

Cosmopolitan'a göre kraliçenin ayrıca " Blue Chip (Büyük Şirketlet) " menkul kıymetlerden ya da tanınmış şirketlerin güvenilir, istikrarlı hisselerinden oluşan özel bir yatırım portföyü vardı.