II. Elizabeth'in cenaze töreni 262 yıl sonra Westminster Abbey'deki ilk hükümdar cenazesi olacak

8 Eylül 2022'de, dünya tarihinin en uzun süre hüküm süren hükümdarı olan İngiliz Kraliçesi II. Elizabeth, İskoçya'daki Balmoral Kalesi'nde 96 yaşında huzur içinde öldü. Elizabeth'in oğlu Prens Charles -artık Kral III. Charles-, İngiliz tahtında annesinin yerini alacak. İngiliz kraliyet ailesi söz konusu olduğunda, gelenek ve görenekler her zaman hüküm sürmüştür, kraliçenin ölümünden sonra da bu böyle olmuştur.

Westminster Abbey

ABC News'in haberine göre, Birleşik Krallık'ta ve diğer ülkelerde bir süre devam eden ulusal yasın ardından Kraliçe II. Elizabeth'in cenaze töreni, kraliçenin vefatının resmi olarak açıklanmasından 10 gün sonra Londra'daki Westminster Abbey'de gerçekleşecek. Kraliçe II. Elizabeth'in Windsor Kalesi'nde 1952 yılında ölen babası Kral 6. George'un yanına gömülmesi bekleniyor. Kraliçe II. Elizabeth'in vefatının tarihi önemine uygun olarak, bu cenaze töreni yaklaşık üç asır sonra Westminster Abbey'de (resimde) düzenlenen ilk kraliyet cenazesi olacak.

30 İngiliz Kral ve Kraliçesi Westminster Abbey defnedildi

Westminster Abbey'nin resmi web sitesine göre Abbey, İngiliz tarihinin yüzlerce yıllık geçmişine uzanan 30 hükümdar ve kraliçeye ev sahipliği yapmıştır. 1760'ta ölen Kral II. George, sadece Westminster'a gömülen son İngiliz hükümdarı değil, aynı zamanda cenaze töreni burada yapılan son İngiliz kralıdır (Britannica). Westminster Abbey web sitesine göre II. George, 1737 yılında ölen eşi Brandenburg-Ansbach Kraliçesi Caroline'in yakınına gömülmüştür.

O tarihten bu yana Westminster'da hiçbir hükümdar cenazesi ya da defni gerçekleşmemiş olsa da, manastır çok sayıda kraliyet cenaze törenine ev sahipliği yapmış ve yakılan küller hala zaman zaman buraya bırakılmaktadır. Elizabeth'in oğlu Charles'ın merhum ilk eşi Prenses Diana'nın cenaze töreni 1997 yılında Westminster Abbey'de yapılmıştı. Diana ve Charles'ın oğlu Prens William (şu anda babası Charles'tan sonra İngiliz tahtının ikinci sırasındadır) 2011 yılında Catherine Middleton ile burada evlenmiştir. Elizabeth 1947 yılında merhum Prens Philip ile burada evlenmişti.