Intuitive Machines IM-1 SpaceX Roketiyle Ay'a Doğru Yola Çıkıyor

Intuitive Machines'in Nova-C ay iniş aracı, SpaceX'in Falcon 9 roketiyle Florida'dan fırlatılarak IM-1 görevi başlatıldı.

Yazar Burcu Kara
Nova-C lunar lander

NASA, Intuitive Machines'in IM-1 görevinin bu sabah fırlatılmasıyla Ay'a ticari bir görev için bir adım daha atıyor. Space Falcon 9 roketinin kullanıldığı görevin 14 Şubat'ta fırlatılması planlanıyordu, ancak SpaceX'e göre "metan yükünün altına girmeden önceki nominal olmayan metan sıcaklıkları" nedeniyle kalkış iptal edildi.

Ay'a iniş aracı sıvı metan ve sıvı oksijenin bir kombinasyonunu kullanıyor.

Ay transfer yörüngesine yapılan fırlatma 15 Şubat günü 0605 UTC'de Florida'daki Kennedy Uzay Merkezindeki Fırlatma Kompleksi 39A'dan (LC-39A) gerçekleştirildi. Bu, önceki görevleri arasında 12 Starlink fırlatması bulunan birinci aşama Falcon 9 güçlendiricisinin 18. uçuşuydu.

Intuitive Machines'in Nova-C sınıfı ay iniş aracını kullanan IM-1 görevi Ay'a doğrudan bir yörüngede fırlatıldı ve dokuz gün içinde inmesi bekleniyor. Odysseus adı verilen iniş aracının Ay'ın güney kutbuna planlanan yumuşak inişi başarması halinde, Ay gecesi batmadan önce yedi gün hayatta kalması ve sonrasında çalışamaz hale gelmesi bekleniyor.

Görev, Commercial Lunar Payload Services (CLPS) girişiminin bir parçası ve ajansın iniş aracında, Ay'da bir konum işaretleyici olarak hareket edecek bir lazer retroflektör dizisi ve navigasyon ve iletişim işlevselliğini göstermek için bir cubesat dahil olmak üzere altı yükü var.

NASA'nın görev yüklerinin yanı sıra, Lonestar'ın Hizmet Olarak Felaket Kurtarma için bir teknoloji göstericisi de dahil olmak üzere bazı ticari öğeler de taşıyor. Plan, ABD Bağımsızlık Bildirgesi'nin bir kopyasını uzay aracına iletmek ve ABD Anayasası ile Haklar Bildirgesi'nin bir kopyasını Ay'dan geri almaktır.

Lonestar'a göre bu gösteri, Ay veri merkezleri konseptinin önemli bir testi.

Nova-C, bilim kurgu televizyon dizisi Doctor Who tarafından meşhur edilen eski bir İngiliz Polis Kutusundan biraz daha uzun. Gövdesinin çapı 1,6 metre, iniş takımlarının çapı ise 4,6 metredir. Aracın ağırlığı 675 kg ve azami yük kapasitesi 130 kg'dır.

Ay'a iniş ticari şirketler için bir zorluk teşkil etmiştir. Astrobotics'in Peregrine iniş aracını kullanan en son ABD çabası, fırlatıldıktan kısa bir süre sonra bir itici gaz sızıntısı yaşadı ve sonunda Ay'a ulaşamadan Dünya atmosferine yeniden girdi.

Intuitive Machines'in Ay yüzeyine iniş ile biten 16 başarı kriteri var. Şimdiye kadar, SpaceX fırlatma aracının fırlatılması ve ondan ayrılması olmak üzere iki tanesini başardı. Şu anda iniş aracının soğuk gaz helyum reaksiyon kontrol sistemini kullanarak aracın tutumunu yönlendireceği, yıldız izleyicilerini kullanarak kendini doğru konumlandıracağı ve güneş panellerinin Güneş tarafından aydınlatılmasını sağlayacağı otonom devreye alma sürecinden geçiyor olması gerekiyor.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra kontrolörler uzay aracıyla iletişim kurabilecek ve daha fazla devreye alma ve yörünge ayarlamaları için motorunu ateşleyebilecektir.