3D Petabit Optik Disk 10.000 Bluray Disk Değerinde Veri Depolayabilir

Dünyada bir ilk olarak, araştırmacılar petabit düzeyinde kapasiteye ulaşmak için 3D optik veri depolama mimarisini kullanıyor.

Yazar Ali Artur
disk depolama bluray ışık

Hızla artan veri depolama kapasitesi ihtiyacımız yakın zamanda değişmeyecek. Neyse ki yeni bir araştırma, optik disk üzerindeki aynı fiziksel alana çok daha fazla bayt sığdırmak için yenilikçi bir yöntem keşfediyor.

Yaklaşım, DVD yazmak için kullanılan aynı ışık tabanlı optik veri depolama (ODS) yaklaşımına dayanıyor, ancak bükülme, üç boyutlu olarak çalışmasıdır. Bu da bir yerine yüzlerce katman anlamına geliyor ve kapasitede büyük bir sıçrama sağlıyor.

Araştırma ekibine göre, tek bir diskte petabitlerden bahsediyoruz: Bu bin trilyon bit, yani DVD boyutunda bir şeye yaklaşık bir milyon standart tanımlı film sığdırmaya eşdeğer. Bunları bir araya getirdiğimizde ise eksabit (bir milyon trilyon ya da bir kentilyon bit) seviyesine ulaşıyoruz.

Araştırmacılar yayınladıkları makalede, "Bu teknoloji, nano ölçekli diskleri diziler halinde istifleyerek exabit düzeyinde depolama elde etmeyi mümkün kılıyor, bu da sınırlı alana sahip büyük veri merkezlerinde çok önemli" diye yazıyor.

Odaklanan ışık ve boya verileri yazmak için birleşiyor.
Odaklanan ışık ve boya verileri yazmak için birleşiyor. (Zhao ve diğerleri, Nature, 2024)

Yeni yaklaşım, AIE-DDPR ya da tam adıyla agregasyon-indüklenmiş emisyon boya katkılı fotorezist adı verilen yeni bir depolama ortamıyla birlikte geliyor. Bu, verilerin ultra yüksek çözünürlüklerde yazılmasını sağlayan ince bir filmdir.

Bu atılım kısmen yüzeye uygulanan ışık desenleri, kısmen filmdeki boya ve kısmen de filmdeki ışığı yakalayan ve ışığa tepki veren moleküllerin kombinasyonu yoluyla elde ediliyor.

Yeni teknolojinin, şu anda büyük miktarlarda dijital bilgiyi saklama şeklimizle ilgili bazı sınırlamaların üstesinden gelmeye yardımcı olabileceği umuluyor. Veriye olan açlığımız, üzerinde yaşadığımız gezegene daha iyi bakma çabalarımıza kesinlikle yardımcı olmuyor.

Araştırmacılar, "Yarı iletken flash cihazlar ve sabit disk sürücüleri gibi başlıca depolama teknolojilerine dayalı veri merkezleri yüksek enerji yüküne, yüksek işletme maliyetlerine ve kısa ömürlere sahiptir" diye yazıyor.

Hala aşılması gereken bazı önemli zorluklar olduğunu belirtmek önemlidir. Teknolojinin pratikte kullanılabilmesi için daha hızlı ve daha enerji verimli hale gelmesi gerekiyor, ancak araştırmacıların bunun nasıl gerçekleştirileceğine dair bazı fikirleri var.

Veri depolamaya yönelik bu yeni yaklaşım başarılı bir şekilde geliştirilebilirse, potansiyel faydaları çok açık: önemli ölçüde daha az yer kaplayan, bakımı daha ucuz olan ve çalışırken daha az enerji tüketen veri merkezleri.

Araştırmacılar, "Veri merkezi taleplerini tam olarak karşılamak için mevcut ODS kapasitesinin artırılması gerekiyor, ancak optik medyanın alansal yoğunluğunu artırmak bir zorluk olmaya devam ediyor" diye yazıyor.