Microsoft, Windows 11 24H2'de Eski Bilgisayarlar için Desteğini Çekmiş Olabilir

Artık o eski CPU'ya uygun bir işletim sistemi için başka bir yere bakmanın zamanı geldi.

Windows 11 24H2

Microsoft'un kodunun artık eski CPU'larda bulunmayan bir talimatı gerektireceğini iddia eden bir yazıya bakılırsa, çok eski bir bilgisayar kullanıyorsanız ancak Windows 11'i önyüklemeye ikna etmeyi başardıysanız, görünen o ki pek yakında halı altınızdan çekilebilir.

Söz konusu komut, ilk olarak 2008 yılının sonlarına doğru SSE4.2 komut seti uzantısının bir parçası olarak Intel Core işlemcilerde ve 2007 yılında AMD'nin Barcelona mimarisinde ortaya çıkan POPCNT'dir.

POPCNT, bir makine sözcüğündeki ayarlanmış (veya sıfırdan farklı) bitlerin sayısını sayar. Bunu kriptografide görebilirsiniz ve Intel ve AMD'nin uygulamasından onlarca yıl önce CPU mimarilerinde yıllardır gizleniyordu.

Burada kullanımı, CPU'nuz 15 yaşında veya daha eskiyse, Windows 11'in 24H2 olması beklenen bir sonraki ana sürümünün önyükleme yapmama ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Ancak bunu bir bağlama oturtmak gerekirse, bu talimat Nehalem mikro mimarisini kullanan ilk nesil Core i5 ve i7 işlemcilerde yer alıyordu.

Meşhur Windows 11 donanım uyumluluk listesi, 8. nesil Intel yongalarından önceki hemen hemen her şeyi hariç tutuyor, bu nedenle keşfin ana akım etkisi olması pek olası değil. Bununla birlikte, Windows 11 donanım kontrolünden kaçmak için geçici çözümler kullanan müşteriler, yüklemeyi denemeden önce donanımlarının çok eski olmadığından emin olmalıdır.

Öte yandan, Microsoft'un en yeni işletim sistemini on yıldan daha eski bir donanım üzerinde çalıştırmak muhtemelen sıradan kullanıcılardan ziyade meraklılar tarafından yapılıyor.

X kullanıcısı @TheBobPony tarafından son Windows 11 24H2 sürümlerinde keşfedilen gereksinim raporu, bazı Windows 10 kullanıcılarının bir güncellemenin ardından bazı Windows uygulamalarını açamadıklarını fark etmelerinden bir ay sonra geldi.

Bazı kullanıcılar, bir Microsoft mühendisinin derleme sırasında yanlışlıkla bazı yeni CPU talimatlarını etkinleştirdiğini ve birkaç eski işlemci için desteği etkili bir şekilde kestiğini iddia etti.

Microsoft'un Windows 11 donanım gereksinimleri listesinde yer almayan CPU'larla uğraşmaması makul görünse de bu kez de aynı şey olmuş olabilir. Ancak bu donanım gereksinimleri listesinin makul olup olmadığı tamamen farklı bir tartışma konusudur.

Öte yandan bu son gelişme, geriye dönük uyumluluk ve eski donanımları kullanmaya devam etmesiyle ünlü Microsoft'un bile donanım gereksinimleri konusunda ciddileştiğini hatırlatıyor.