İtalya Ordusu Uzay Tabanlı Süper Bilgisayar Bulutu Kurmayı Düşünüyor

İtalya'nın devlet şirketi Leonardo Pazartesi günü yaptığı açıklamada Savunma Bakanlığı'nın kendisinden Avrupa'da bir ilk olan askeri uzay bulut mimarisi projesinin geliştirilmesi üzerinde çalışmasını istediğini belirtti.

Yazar Ali Artur
leonardo italya ordu

İtalya Savunma Bakanlığı "askeri uzay bulutunu" araştırıyor ve konsepti test etmesi için devlet destekli havacılık ve uzay yüklenicisi Leonardo'yu görevlendirdi.

Leonardo'nun Pazartesi günü yaptığı açıklamaya göre Askeri Uzay Bulutu Mimarisi projesi "hükümet ve ulusal silahlı kuvvetlere doğrudan uzayda yüksek performanslı bilgi işlem ve depolama kapasitesi sağlayabilecek uzay tabanlı bir mimari tanımlamayı amaçlıyor".

Plan, her biri tek hassasiyetli performansta 250 teraFLOPS kapasitesine sahip ve yörüngede en az 100 TB depolayabilen bir uydu takımyıldızı gerektiriyor.

Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, Nvidia'nın şu anda amiral gemisi GPU'su olan H100 SXM, TensorFloat-32 veri türünü kullanırken 989 teraFLOPS seyrek tek hassasiyet performansı gösterebiliyor. Bu arada, depolama gereksinimleri, kardeş sitemiz Blocks and Files'ın geçen yıl incelediği 61,44 TB Solidigm gibi bir avuç yüksek kapasiteli NVMe sürücü kullanılarak karşılanabilir.

Bu kaynaklar, yapay zeka iş yüklerini ve veri analizini desteklemek üzere, esasen yörüngesel bir süper bilgisayar kümesi olacak şekilde birbirine bağlanacak. Leonardo, bu takımyıldızın verilerin daha hızlı işlenmesini sağlayacağını, yerdekiler için daha yüksek erişilebilirlik sağlayacağını ve iletişimlerini karasal bir sisteme göre kesintiye karşı daha az savunmasız hale getireceğini iddia ediyor.

Leonardo, "Uzayda siber-güvenli bir süper bilgisayar ve arşiv sistemi, kullanıcıların iletişim, dünya gözlemi ve navigasyon verileri gibi stratejik verilere her yerde, en uzak yerlerde bile ve her zaman erişimini garanti edecektir" dedi. "Verilerin yörüngede depolanması aynı zamanda doğal afetlere en çok maruz kalan Dünya merkezlerinin kullanışlı bir yedeği olacaktır."

Ya da amaç bu zaten. Leonardo, ortak girişimleri Telespazio ve Thales Alenia Space ile birlikte uzay tabanlı süper bilgisayarların hayata geçip geçmeyeceğini belirlemek için önümüzdeki iki yıl boyunca bu konsepti inceleyecek.

Çalışma iki aşamada gerçekleşecek. İlk aşamada uyduların temel alacağı mimari tanımlanacak, ikinci aşamada ise Leonardo'nun Davinci-1 süper bilgisayarında çalışan bir dijital ikiz kullanılarak bu uyduların konuşlandırılması simüle edilmeye çalışılacak. Simülasyon, yörünge izleriyle ilgili potansiyel sorunların belirlenmesine ve iletişim için kapsama alanlarının tahmin edilmesine yardımcı olacak.

Diğer yandan, uzay elektronik cihazlar için pek de affedici bir ortam değildir ve donanıma zarar veren ya da verileri bozan kozmik ışınlarla başa çıkabilmek için radyasyondan korunma ve yüksek derecede yedeklilik gibi özel hususlar gerektirir. Ayrıca dikkate alınması gereken güç, termal yönetim ve ağırlık meseleleri de vardır.

SpaceX tarafından geliştirilenler gibi yeniden kullanılabilir roketler kilogram başına maliyeti düşürmüş olsa da, bir şeyleri yörüngeye çıkarmak hala tam olarak ucuz değil. Ancak, her şey yolunda giderse, onaylanması halinde deneysel bir aşama, gerçek dünya testleri yapmak için küçük bir uydu takımyıldızının fırlatılmasını görecektir.

Leonardo CIO'su Simone Ungaro konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Avrupa'da, bu zamanın mimarisinin kullanımından elde edilen fizibilite ve faydaları gösteren ve yeni bir bulut ve uç bilişim paradigmasını mümkün kılan bir uzay bulutu projesi geliştiren ilk şirket olacağız" dedi.

Bu, Leonardo'nun uzay tabanlı bilişimi değerlendirmekle görevlendirildiği ilk sefer değil. Leonardo ve Fransız holdingi Thales'in ortak girişimi olan Thales Alenia Space, 2022 yılında Horizon Europe araştırma programının bir parçası olarak veri merkezlerinin yörüngeye fırlatılmasına ilişkin bir fizibilite çalışması yürütmekle görevlendirilmişti. Ancak bu durumda motivasyonun amacı çevreseldi.

Daha yakın bir zamanda Axiom Space, ticari uzay istasyonundaki görevleri desteklemek için yörüngede bir veri merkezi inşa edeceğini ve fırlatacağını açıkladı. Bu durumda amaç, karasal hizmetlere olan bağımlılığı azaltmaktı