Zor Durumdaki Veritabanı Şirketi MariaDB 37 Milyon Dolarlık Bir Anlaşmayla Özelleştirilebilir

MariaDB, özel sermaye şirketi K1 Investment Management'ın yakın zamanda sorun yaşayan veritabanı şirketini özel sektöre devretmek için 37.3 milyon dolarlık olası bir teklif aldığını doğruladı.

Yazar Ali Artur
mariadb database

Açık kaynak projesini yürüten MariaDB Vakfı'ndan ayrı olan MariaDB plc, dün gece yaptığı bir duyuruda, K1 tarafından kontrol edilen bir fon olan K5 Private Investors aracılığıyla şirketin hisselerini satın almak için "talep edilmemiş bağlayıcı olmayan gösterge niteliğinde bir teklif" aldığını ve yönetim kurulunun teklifi incelediğini söyledi.

K1 ilk olarak Cuma günü geç saatlerde hisse başına 0.55 dolarlık olası teklifini açıkladı. Bu değer 37,3 milyon dolara denk geliyor. Şirketin mevcut hisse fiyatına dayalı değerleme tahminleri 23 milyon dolar civarında.

K1, teklifin MariaDB'nin 5 Şubat'taki kapanış hisse fiyatına göre yüzde 189 ve MariaDB'nin son 30 takvim günündeki ortalama kapanış hisse fiyatına göre yüzde 114'lük bir primi temsil ettiğini söyledi.

Geçen yılın başından bu yana zor günler geçiren MariaDB plc, 1995 yılından kalma açık kaynak ilişkisel veritabanı MySQL'den ayrılmıştı. MariaDB Server, vakıf tarafından GPL v2 GNU lisansı altında işletilen tamamen açık kaynak versiyonudur.

MariaDB Enterprise Server da GPL v2'dir ve destek içeren bir abonelik düzenlemesiyle plc'den temin edilebilir. MariaDB Server'ın yüksek kullanılabilirliğini, ölçeklenebilirliğini ve güvenliğini artırmak için tasarlanmış bir veritabanı proxy'si olan MaxScale gibi MariaDB ürünleri, kaynak kodunun her zaman halka açık olduğu ve kodun üretim dışı kullanımının her zaman ücretsiz olduğu anlamına gelen İş Kaynağı Lisansı (BSL) ile kullanılabilir. Lisans veren ayrıca sınırlı üretim kullanımına izin veren bir Ek Kullanım Bağışı da yapabilir. Kaynak kodunun belirli bir zamanda açık hale geleceği garanti edilmektedir.

Şirket, 2022 yılının sonlarında New York Borsası'na açılmış ve başlangıçta şirkete 672 milyon dolar değer biçen özel amaçlı satın alma şirketi (SPAC) Angel Pond aracılığıyla halka açılma planını duyurmuştu.

Ancak, geçen yıl Nisan ayında bir dizi kişiyi işten çıkardı ve orta vadeli finansal uygulanabilirliği konusunda "devam eden endişe" uyarısını yineledi. Plc ek sermaye arayışında olduğunu söyledi.

Mayıs ayında şirket, "büyük bir ticari banka ile bir kredi tesisi hakkında ileri düzeyde görüşmelerde" bulundu. Aynı ayın ilerleyen günlerinde, eski CEO Michael Howard'ın yerine Paul O'Brien getirildi ve halen bu görevde. Ağustos ayında, mevcut bir kredi planının vadesi yaklaşırken ek sermaye için görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Ekim ayında, MariaDB plc 26,5 milyon dolarlık yeni bir kredi imkanına erişim sağladığını duyurdu ancak stratejik ürünlerden vazgeçtiğini ve işgücünün yüzde 28'ini kestiğini söyledi. DBaaS hizmetini de içeren ürün gruplarını sonlandırma hamlesi analistleri şaşırttı.

Aralık ayında SkySQL DBaaS, aynı adı taşıyan yeni kurulmuş bir bulut veritabanı şirketine ait olmak üzere ayrıldı.