James Webb "Son Derece Kırmızı" Kara Delik Tespit Etti

Kesinlikle çok büyük.

Yazar Burcu Kara
kıpkırmızı karadelik
Görsel: evrenatlasi.com

NASA'nın James Webb Uzay Teleskobu (JWST) evrenin en eski köşelerinden birinde gizlenen nadir ve "aşırı kırmızı" bir süper kütleli kara delik tespit etti.

Gökbilimciler, Nature dergisinde bu ay yayınlanan bir makalede ayrıntılı olarak açıklandığı üzere, kıpkırmızı kara deliğin Büyük Patlama'dan sadece 700 milyon yıl sonra genişleyen bir evrenin sonucu olduğunu öne sürüyor. Gökbilimciler, karadeliğin renklerinin muhtemelen ışığının büyük bir kısmını engelleyen kalın bir toz tabakasından kaynaklandığını ileri sürüyorlar.

Kozmik canavar teknik olarak ilk kez geçen yıl keşfedilmiş olsa da, araştırmacılar şimdi bölgedeki türünün diğer tüm nesnelerinden çok daha büyük olduğunu keşfettiler, bu da onu süper kütleli kara deliklerin ev sahibi galaksilerine göre nasıl büyüdüğünü anlama şeklimizi yeniden yazabilecek oldukça sıra dışı bir bulgu haline getiriyor.

Ekip, James Webb tarafından toplanan ve Dünya'dan yaklaşık 4 milyar ışık yılı uzaklıktaki Abell 2744 olarak da bilinen Pandora Kümesi'nin merkez çekirdeğindeki bir grup uzak galaksiyi inceleyen verileri inceledi.

Gökbilimciler, devasa nesnelerin çevreleyen uzayzamanı bükmesinin neden olduğu bir etki olan kütleçekimsel merceklenme sayesinde, bunun ötesindeki daha da uzak galaksilere ayrıntılı bir bakış elde edebildiler.

Araştırmanın eş lideri ve Ben-Gurion Üniversitesi doktora sonrası araştırmacısı Lukas Furtak yaptığı açıklamada, "JWST ilk verilerini göndermeye başladığında çok heyecanlandık" dedi ve "belirgin bir şekilde göze çarpan ve gözümüze çarpan" "çok kompakt ancak kırmızı çiçek açan üç nesne" ile karşılaştıklarını hatırlattı.